Jesienne żeglowanie na Morzu Śródziemnym

24 września 2018, dodał: Redakcja

Od kilku dni gości w Polsce jesień. Na jeziorach mazurskich i Bałtyku widać już zdecydowanie mniej żagli. Nic dziwnego, większość z nas nie lubi żeglować w mżawce i przy temperaturach rzędu 10 stopni Celsjusza. Tymczasem w Grecji, Chorwacji czy we Włoszech właśnie teraz można delektować się najlepszymi warunkami do uprawiania żeglarstwa.

Jesienna pogoda sprzyja żeglarzom

We wrześniu i październiku odpoczniemy od letnich opałów, ale nadal będziemy się cieszyć słońcem, temperaturą ok 25 st. Celsjusza w ciągu dnia i ok 15 st Celsjusza w nocy. Woda nagrzana w czasie upalnego lata nadal ma temperaturę ok. 20-23 st. i zachęca do kąpieli. Również jesienne wiatry sprzyjają żeglarzom. Na Morzu Egejskim nie wieje już Meltemi, a w Chorwacji po często bezwietrznym lecie pojawiają się wiatry o sile ok. 3-5 B.

Gdzie można wynająć jacht?

Praktycznie w całej północnej części Morza Śródziemnego. Tradycyjnie najpopularniejszym akwenem jest chorwacki Adriatyk, ale szeroki wybór jachtów dostępny jest również w Grecji, we Włoszech i na Balearach. W tym sezonie, po uspokojeniu sytuacji politycznej, ponownie popularnym kierunkiem jest Turcja, w której sezon na Morzu Śródziemnym trwa najdłużej.

Ile kosztuje czarter jachtu?

Koszt czarteru zależy głównie od wielkości i wieku jachtu. Małe, trzykabinowe jachty można wyczarterować już za ok 700 EUR za tydzień. Za większe, czterokabinowe należy zapłacić ok. 1100 – 1500 EUR. Za duże i luksusowe jednostki, np. nowe sześciokabinowe katamarany zapłacimy nawet 5000 EUR. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.punt.pl/czarter-jachtow/

Jakie są koszty dodatkowe?

Poza wynajmem jachtu należy liczyć się z kosztem dojazdu, wyżywienia, paliwa i portów. Najniższe opłaty portowe znajdziemy w Grecji. Zaczynają się one od kilku EUR za noc. Średnio ok. 50 – 100 EUR za noc w porcie zapłacimy np. w Chorwacji i Grecji. Czasem jednak postój w modnej marinie na Ibizie przyjdzie zapłacić nam nawet kilkaset EUR.

Ze skipperem lub bez

Jachty zazwyczaj wynajmowane są do samodzielnego prowadzenia. Skipper, czasami również jeden członek załogi, musi legitymować się odpowiednim patentem żeglarskim – minimum stopniem jachtowego sternika morskiego. W niektórych krajach, np. w Chorwacji, jeden z członków załogi musi posiadać uprawnienia do posługiwania się radiem UKF.
Jeżeli nie posiadasz niezbędnych uprawnień, możesz wynająć jacht ze skipperem.

Jak dotrzeć na jacht?

Do Chorwacji i do portów północnych Włoch można dotrzeć samochodem. Warto jednak na miejsce polecieć samolotem. Szczególnie, że w okresie jesiennym dostępnych jest wiele połączeń lotniczych w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Naturalna witamina C
Cena:
139 zł
Pasty curry o oryginalnym, pikantnym smaku i niezapomnianym aromacie
Cena:
12,99 zł
Sprawdź na bielizna9.com!
Cena:
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Tania apteka
W aptekach internetowych zazwyczaj jest taniej :D a na tej stronie można znaleźć informacje...
suplementy diety
Czy są suplementy na podstawie imbiru ?
Na Zanzibar?
Szukam kogoś, kto kto ma był: logostour.pl/kraje/zanzibar Skład wycieczki wydaje się być wymarzony. Zawsze chcieliśmy zobaczyć...
Ekskluzywne ciuchy - gdzie?
dokładnie i to jeszcze czasem w fajnej cenie :P