Jakie są różnice między kosmetykami zwykłymi a naturalnymi?
Określenie „kosmetyki zwykłe” i „kosmetyki naturalne” – objaśnienie pojęć
Kosmetyki zwykłe (lub inaczej konwencjonalne) – to kosmetyki, które w swoim składzie zawierają głównie składniki sztucznego pochodzenia. Są to składniki wyprodukowane na drodze chemicznej syntezy, lub za pomocą złożonych biochemicznych i fizycznych reakcji, mocno zmieniających strukturę substancji pierwotnej. Takie składniki nie mogą być zamiennikami naturalnych budulcowych lub odżywczych substancji, które wytwarza organizm człowieka. Często składniki podobne do naturalnych są przyczyną rozwoju alergii i innych poważnych chorób.
Kosmetyki naturalne to kosmetyki, których składy zawierają składniki naturalnego pochodzenia. Do ich produkcji nie wykorzystuje się złożonych chemicznych technologii, co pozwala zachować ich naturalne wartości odżywcze. Naturalne składniki są bardziej przyjazne i pożyteczniejsze dla skóry i organizmu. Są bardziej zgodne z naturalnymi potrzebami człowieka i nie wykazują działań ubocznych nawet w odległej perspektywie.
Często producenci zwykłych (syntetycznych) kosmetyków, wpisują na opakowaniach swoich produktów „naturalny”, „organiczny” i t.p. Robią to dla podwyższenia zainteresowania ze strony nabywców i nie jest to gwarancją naturalnego składu gotowego produktu.
Dlatego, żeby poznać czy mamy do czynienia z kosmetykami naprawdę naturalnymi, musimy nauczyć się dokładnie czytać skład danego produktu.
- Prawdziwie naturalne produkty nie zawierają, żadnych sztucznych konserwantów (formaldehydów, parabenów i in). Konserwacja naturalnych kosmetyków opiera się na olejkach eterycznych albo na zastosowaniu witaminy E , konserwantów stosowanych w produkcji żywności lub spirytusu.
- W charakterze emulgatorów, które zapewniają przekształcenie oleju i wody w emulsję, zwykła kosmetyka używa glikolu polietylenowego (PEG) albo jego pochodnych. Naturalne emulgatory produkuje się z mleka (lecytyna), soi, kakao.
- Baza olejowa, w naturalnej kosmetyce to tylko roślinne lub zwierzęce tłuszcze(np. olej norkowy), oleje i woski (np. migdałowe masło, lanolina, pszczeli wosk). To składniki przyjazne i łatwo przyswajalne przez skórę. Składniki, które są obce dla skóry (produkty z przerobu ropy naftowej, parafiny i in.) w ogóle nie powinni być stosowane.
Aby otrzymać szczegółowe informacje o składnikach kosmetyków i ich charakterystykach, można skorzystać z wielkich zasobów internetu.
Różnica między „kosmetykami naturalnymi” i „kosmetykami naturalnymi – organicznymi”
Składniki naturalne kosmetyków nie zawsze dają pełną gwarancję bezpieczeństwa gotowego produktu. Czasami, dla obniżenia kosztów produkcji, producenci używają surowca z nie kontrolowanych źródeł. W tym przypadku istnieje ryzyko, że w uprawie takiego roślinnego surowca stosowano wysokie dawki nawozów mineralnych, pestycydów, herbicydów i innych podobnych substancji. Pozostałości tych substancji mogą nagromadzać się w surowcu, trafiają do gotowych kosmetyków wpływając negatywnie na organizm.
Właśnie dlatego wprowadzono pojęcie kosmetyka „organiczna”. Organiczna – oznacza, że produkcja surowca prowadzona jest w sposób całkowicie naturalny bez wykorzystania syntetycznych dodatków (nawozy, pestycydy, stymulatory wzrostu i t p.). Rolnictwo organiczne jest kosztowne co tłumaczy wyższe ceny organicznych surowców i produktów.
Niestety nie ma jednolitej klasyfikacji kosmetyków naturalnych i naturalnych- organicznych. Szeregowemu konsumentowi dosyć trudno zorientować się, jakie kosmetyki kupuje – pseudo naturalne, naturalne, czy naturalne – organiczne. Pomóc może tylko certyfikacja produkcji.
Polecamy sklep: www.bioarp.pl