Jakie są nieinwazyjne sposoby leczenia żylaków nóg?
Żylaki nóg to dosyć popularna przypadłość, która może wystąpić u osób w różnym wieku. Najczęściej pojawiają się u osób z wrodzoną predyspozycją do nieprawidłowości w obrębie budowy ścian naczyń żylnych lub ich zastawek. Mogą też mieć formę nabytą i ujawniać się w ciąży, u osób otyłych bądź pracujących w długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej. Co ważne, żylaki trzeba leczyć, najlepiej jak najwcześniej, kiedy można jeszcze skorzystać z nieinwazyjnych metod.
Leczenie uciskowe
Jedną z form nieinwazyjnego leczenia żylaków jest noszenie specjalistycznych pończoch lub rajstop o różnym stopniu kompresji. Ich działanie polega na wywieraniu nacisku na naczynia krwionośne, w ten sposób pobudzając je do pracy, zapobiegając zaleganiu krwi w ich obrębie oraz tworzeniu się zakrzepów. Leczenie terapią uciskową powinno odbywać się pod okiem lekarza, który zobowiązany jest dobrać pończochy indywidualnie w zależności od nasilenia zmian u danego pacjenta.
Leki flebotropowe
Terapia farmakologiczna w przypadku żylaków opiera się na przyjmowaniu preparatów i leków, które w swoim składzie zawierają substancje czynne o działaniu ochronnym wobec naczyń żylnych i poprawiające krążenie krwi. Należą do nich m.in.:
- diosmina,
- rutyna,
- wyciąg z nasion kasztanowca,
- escyna,
- wyciąg z kory sosny nadmorskiej,
- sól disodowa kwasu flawodowego.
Leki te przede wszystkim łagodzą objawy przewlekłej niewydolności żylnej, zwiększając napięcie ścian naczyń, zmniejszając ich przepuszczalność oraz lepkość krwi.
Maści i żele
Dla zdrowia i komfortu nóg często poleca się leki w formie żelów lub maści, które można nanosić bezpośrednio na źródło dolegliwości. Jednym z nich jest żel Lioton 1000 z heparyną, która poprawia mikrokrążenie i wchłanianie krwiaków podskórnych, łagodzi stan zapalny oraz zmniejsza obrzęki. Dodatkowo dzięki wodno-alkoholowej formule żel głęboko przenika przez skórę i daje przyjemne uczucie chłodzenia, które przynosi natychmiastową ulgę.
Fale radiowe
W tej procedurze wykorzystuje się fale radiowe o określonej częstotliwości, które przesyłane są przez ścianę żyły. W ten sposób ściana żyły będzie się nagrzewać, gęstnieć i kurczyć, aż w końcu dojdzie do zwłóknienia i zarośnięcia żylaka. Pełne wyniki takiego leczenia mogą potrwać kilka tygodni lub miesięcy.
Laseroterapia
Ablacja laserowa jest podobna do ablacji z wykorzystaniem fal radiowych, z wyjątkiem tego, że tutaj leczenie odbywa się przy użyciu energii lasera, zamiast energii o częstotliwości radiowej. Włókno laserowe jest wprowadzane do cewnika, przemieszczane w odpowiednie miejsce, a energia lasera powoduje zamknięcie naczynia pod wpływem ciepła. Żyła w końcu się skurczy i z czasem zostanie ponownie wchłonięta przez organizm.
Skleroterapia
Celem skleroterapii jest redukcja żylaków poprzez wstrzyknięcie do ich wnętrza roztworu zwanego sklerozantem. Środek ten uszkadza żyłę i powoduje jej zapadnięcie, wymuszając przekierowanie krwi do zdrowszych naczyń. W efekcie tego nieużywane żyły z czasem znikają. Ten rodzaj zabiegu jest zwykle stosowany w leczeniu małych żylaków zlokalizowanych blisko powierzchni skóry, zwanych „pajączkami”, oraz w celu poprawy wyglądu nóg.