Jakie są najczęstsze męskie choroby urologiczne?

25 lipca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Choroby urologiczne wciąż należą do najbardziej wstydliwych męskich schorzeń. Wielu panów nie chce na ich temat rozmawiać, co sprawia, że w wielu środowiskach stają się one tematem tabu. Z tego powodu świadomość na temat ich występowania jest dość niska, a to z kolei przyczynia się do późniejszego postawienia diagnozy. Z tego powodu warto jak najwięcej rozmawiać na temat takich chorób oraz ich objawów. Jakie są najczęstsze męskie choroby urologiczne?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Jedną z najczęściej występujących chorób jest nietrzymanie moczu. Polega ono na mimowolnym popuszczaniu moczu. Nie zawsze oznacza to przemoczenie bielizny. Czasem ogranicza się ono jedynie do kilku kropel moczu, które zabrudzają ubranie. Warto jednak podkreślić, że małe natężenie nie zmniejsza wcale skali problemu. Nawet w takiej sytuacji konieczne jest przeciwdziałanie skutkom nietrzymania moczu, czyli mokrej odzieży, nieprzyjemnemu zapachowi i stresu związanego z tym, że ktoś może zauważyć problem. Z tego powodu bardzo przydają się wkładki na nietrzymanie moczu. Nie przeszkadzają w codziennym normalnym życiu, bo nie ograniczają ruchów. Są wygodne i bardzo dyskretne. Dzięki temu, że są chłonne, to nie ma ryzyka, że nie poradzą sobie nawet z większą ilością cieczy. To zdecydowanie podnosi pewność siebie. Wkładki są także skuteczne w walce z nieprzyjemnym zapachem. Ważne jest też to, że nietrzymanie moczu samo w sobie nie jest chorobą. Jest ono raczej konsekwencją innych schorzeń. Jeśli się więc pojawi, to znak, że w organizmie dzieje się coś nieprawidłowego i konieczne jest szybkie przeprowadzenie diagnostyki.

Łagodny rozrost prostaty

To choroba, która dotyka najczęściej panów w wieku dojrzałym. Z wiekiem gruczoł krokowy może się powiększać, co w konsekwencji będzie powodowało nacisk na cewkę moczową. Może ona być zwężona lub całkowicie zablokowana. To z kolei powoduje zaburzenia w oddawaniu moczu. To schorzenie wyjątkowo nieprzyjemne, które może być także przyczyną nietrzymania moczu. Cechą charakterystyczną jest ból przy oddawaniu moczu oraz po wytrysku, a także niemożność oddania moczu pomimo wyraźnego odczucia parcia na pęcherz. Kolejną konsekwencją przerostu gruczołu jest konieczność częstego wstawania w nocy na oddanie moczu.

Rak prostaty

Niestety do bardzo popularnych chorób można zaliczyć także nowotwory prostaty. Są one groźne dla życia, choć wczesne postawienie diagnozy zdecydowanie zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie. Z tego powodu bardzo ważne jest, by mieć świadomość jak wyglądają objawy nowotworu oraz by działać jak najszybciej po ich zaobserwowaniu. Warto też pamiętać o regularnych badaniach, które zwłaszcza po 40. roku życia powinny być już przeprowadzane raz na pół roku. Do objawów, które powinny wzbudzić niepokój, należy zaliczyć: mały strumień moczu, kłopoty z jego oddawaniem, krew w moczu oraz zaburzenia erekcji. To objawy, które dość łatwo przegapić, ale zdecydowanie nie należy ich ignorować, ale raczej jak najszybciej zgłosić się do lekarza na konsultację.