Jakie okulary do pracy przed komputerem ochronią przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego?

27 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Obecny styl życia prowadzi do wielu chorób cywilizacyjnych. Rozwój cywilizacji i większy dostęp do technologii, która towarzyszy społeczeństwu każdego dnia niekorzystnie wpływa na zdrowie. Długie godziny spędzone przed monitorami komputerów powodują cyfrowe zmęczenie wzroku, które często jest bagatelizowane, a jego objawy akceptowane jako coś naturalnego. Niestety jest to dopiero początek dolegliwości, które mogą doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Część zawodów wymaga wielogodzinnej pracy przed komputerem. W dzisiejszych czasach nie da się uniknąć rozwoju technologii i pracy zdalnej, jednak można uniknąć niekorzystnego wpływu światła niebieskiego na wzrok przy użyciu środków zaradczych, jakimi są okulary z filtrem światła niebieskiego.

praca w okularach

Negatywne skutki wielogodzinnej pracy przed komputerem

Wielogodzinna praca przed komputerem wpływa niekorzystnie na zdrowie. Światło niebieskie emitowane przez ekrany monitorów jest tak samo szkodliwe, jak promieniowanie słoneczne — w ten sam szkodliwy sposób oddziałuje na oczy. Jednak natężenie światła niebieskiego w promieniowaniu słonecznym jest kilkukrotnie niższe, a nasz organizm przystosowany do takiej dawki. W przypadku ekranów telefonów czy komputerów natężenie światła niebieskiego jest zbyt wysokie, dlatego nasz organizm źle znosi wielogodzinną ekspozycję na ten rodzaj światła.

Cyfrowe zmęczenie wzroku – skutki nadmiernego działania światła niebieskiego

Już 2 godziny dziennie patrzenia w ekran mogą prowadzić do cyfrowego zmęczenia wzroku. Jednak w obecnych czasach ta ekspozycja jest o wiele dłuższa i składa się na nią nie tylko praca przed komputerem, ale również wpatrywanie się w ekran telewizora lub telefonu. W ten sposób oczy są stale narażone na szkodliwe promieniowanie wywołujące takie dolegliwości jak bóle głowy i migreny, które są w dzisiejszych czasach bardzo częstym zjawiskiem. Ponadto cyfrowe zmęczenie wzroku powoduje wysychanie kanalików łzowych — wysuszone oczy bolą, pieką i uniemożliwiają dalszą pracę. Powoduje także niewyraźne widzenie, problemy z koncentracją, a nawet rozregulowanie cyklu dobowego, którego skutkiem jest bezsenność. Wpływa także na szybsze starzenie się oczu i uszkodzenie siatkówki.

Niestety światło niebieskie ma negatywny wpływ nie tylko na wzrok, ale również na cały organizm. Powoduje szybsze starzenie się i pojawianie się zmarszczek. Ponadto bezsenność wywołana ciągłą ekspozycją na szkodliwe światło może prowadzić nawet do depresji. Mała ilość snu pogarsza koncentrację i wydajność. Zmniejsza sprawność umysłową i przyczynia się do problemów z zapamiętywaniem. Bezsenność przyczynia się także do odczuwania większego stresu i nerwowości. Ponadto może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze i problemy z sercem. W niektórych przypadkach może także zaburzyć gospodarkę hormonalną. Jednak pomimo rozwoju technologicznego można uniknąć tych problemów, bez konieczności rezygnacji z wynalazków. Wystarczy odpowiednie zabezpieczenie oczu w postaci okularów do pracy przed komputerem z filtrem światła niebieskiego i częstsze przerwy podczas pracy.

Jakie okulary do pracy przed komputerem wybrać?

Filtr światła niebieskiego blue blocker stosowany jest w okularach do pracy przy monitorach. Blokuje światło niebieskie przy użyciu specjalnego filtru światła, ochraniając oczy przed szkodliwymi czynnikami. W zależności od rodzaju okularów światło niebieskie blokowane jest z różnym natężeniem. Takie okulary są szczególnie polecane dla osób spędzających długie godziny przed różnego typu monitorami.

Badania potwierdzające skuteczność okularów blokujących niebiesko światło

Większość dostępnych na rynku okularów z filtrem światła niebieskiego jest nieskuteczna lub działa w ograniczonym zakresie, nie eliminując problemu. Jednak okulary do pracy przed komputerem EyeShield mają udowodnione działanie. Badania przeprowadzone przez Niezależne Laboratorium Fotometryczne potwierdzają, że okulary EyeShield całkowicie blokują promieniowanie UV do 400 nm i światło niebieskie w zakresie od 400nm ÷ 500nm. Oznacza to, że zabezpieczają przed szkodliwym światłem niebieskim podczas użytkowania, chroniąc przed bezsennością i problemami ze wzrokiem nawet do kilkunastu razy skuteczniej niż inne dostępne na rynku. Badanie zostało przeprowadzone zgodnie z wszystkimi normami przy użyciu spektrometru GL Spectis 5.0 Touch firmy GL Optic.

Jakie okulary blokujące światło niebieskie wybrać?

W innym teście także wykonanym przez Niezależne Laboratorium Fotometryczne zostało sprawdzone, jak okulary z filtrem zmieniają postrzeganie barw. Do badania zostały wykorzystane m.in. okulary EyeShield. Wszystkie okulary zostały poddane testowi sprawdzającemu skuteczność blokowania światła niebieskiego przy użyciu zabawkowej sygnalizacji świetlnej symulującej prawdziwy semafor. Różnice w blokowaniu światła były duże. Niektóre okulary całkowicie blokowały światło niebieskie, podczas gdy inne działały tylko nieznacznie. Okulary EyeShield całkowicie ograniczyły widmo światła niebieskiego, a filtrowanie podchodziło pod zakres 600 nm. Światło zielone również zostało ograniczone w tych okularach. Skuteczność blokowania szkodliwego światła przez te okulary została potwierdzona. Z tego powodu można stwierdzić, że okulary EyeShield ochraniają wzrok przed szkodliwymi skutkami światła niebieskiego. Pomagają w pozbyciu się problemu z bezsennością, zapewniając zdrowy sen, nawet przy wielogodzinnej pracy przed komputerem.

Wyniki tego badania możesz sprawdzić na: https://laboratoriumfotometryczne.pl/okulary-z-filtrem-swiatla-niebieskiego/

Różne modele okularów zapewniają skuteczną ochronę zarówno w dzień, jak i w nocy. Model NightShield dedykowany do nocnej pracy blokuje 100% światła niebieskiego i większość zielonego, podczas gdy model na dzień DayShield blokuje 40% światła niebieskiego. Jest to wystarczająca ochrona przed szkodliwymi skutkami tego rodzaju światła. Filtr światła niebieskiego blue blocker jest odpowiedzią na obecny styl życia, zapewniając spokojny sen i zdrowe oczy. Ponadto pozwala zadbać o organizm, zmniejszając ryzyko powstawania wielu chorób. Z tego powodu warto wybierać tylko sprawdzone marki okularów takie jak EyeShield, które mają udowodnioną skuteczność. Nieskuteczne okulary mogą tylko pogłębić problem, zamiast go zniwelować.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

1% podatku
ja oddaję na fundację opiekującą się zwierzętami
Moodo
Ostatnio fajną ramoneskę tam kupiłam w promocji - 40%!
Torebka duża czy mała?
Mam kilka małych i jedną dużą
Co zrobić ?
Ludzie są roztargnieni, wiecznie w biegu i chwila nieuwagi może spowodować nieszczęście. mnie prawie...