Jakie dolegliwości mogą wystąpić po porodzie – Sprawdź!

4 stycznia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Czas po porodzie bywa dla młodej mamy trudny. Obkurczanie macicy i inne typowe dolegliwości po porodzie to naturalne symptomy regenerowania się organizmu i gojenia się ran. Sprawdź, jakie dolegliwości po porodzie są normalnym zjawiskiem, a kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Jakie dolegliwości mogą wystąpić po porodzie

Ból po porodzie naturalnym i po cesarskim cięciu – czy to normalne?

Tak, dolegliwości bólowe po porodzie, niezależnie czy odbył się siłami natury czy przez cesarkę, to zwykła sprawa. Boleć może dolna część brzucha, co spowodowane jest przez obkurczanie się macicy po porodzie, bolesne i wrażliwe na dotyk są piersi, boli też nacięcie krocza lub rana po cesarskim cięciu. Kobieta po porodzie przez pierwsze dni jest mocno obolała i zazwyczaj marzy przede wszystkim o odpoczynku. Ból to zjawisko normalne, kiedy organizm wraca do normy, endometrium się goi, a hormony pobudzają laktację. Jeśli jednak ból się nasila i staje się trudny do wytrzymania, towarzyszy mu gorączka i na przykład zaczerwienie lub ropna wydzielina z piersi, a krwawienie z pochwy zaczyna mieć nieprzyjemny zapach, to sygnał, żeby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Każda kobieta po porodzie powinna uważnie obserwować swój organizm i w porę reagować na wszystkie niepokojące sygnały.

Krwawienie po porodzie

Przez kilka lub kilkanaście dni po porodzie pojawia się krwawienie z pochwy. To normalne zjawisko, oznaczające, że macica oczyszcza się z pozostałości śluzówki wyściełającej ją podczas ciąży. Krwawienie z dróg rodnych występuje także po cesarskim cięciu. Powinno z czasem słabnąć i zanikać. Przez ten czas należy zachować szczególną higienę, zwłaszcza gdy wykonane było nacięcie krocza. Powodem do niepokoju jest nasilające się krwawienie z pochwy, duże skrzepy w wydzielinie oraz nieprzyjemny zapach krwi, co może oznaczać zakażenie bakteryjne. Z lekarzem należy się skonsultować również wówczas, gdy krwawienie nie ustaje całkowicie po około sześciu tygodniach po porodzie.

Karmienie piersią – co warto na ten temat wiedzieć?

Dolegliwości po porodzie mogą dotyczyć także laktacji i karmienia piersią. Najczęstsze problemy to bolesne piersi i ból przy karmieniu, także w dole brzucha, nadmiar pokarmu lub jego brak. Warto zapytać położną o prawidłową technikę karmienia i metody pobudzania laktacji. Ważną informacją jest, że laktację pobudza przystawianie noworodka do piersi. Dobrze jest też zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Noworodek ssąc pierś, pobudza produkcję hormonów, które nie tylko stymulują laktację, ale także przyspieszają obkurczanie macicy i proces regeneracji po porodzie. W przypadku mam karmiących piersią krótszy jest czas krwawienia w połogu. Należy też podkreślić, że mleko mamy jest dla dziecka najlepszym pokarmem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie nim noworodków i niemowląt do przynajmniej 6. miesiąca życia. Co jednak w przypadku, gdy z jakiegoś powodu jest to niemożliwe? To mniej korzystna sytuacja, ale nie powód do paniki. Mleko modyfikowane nie jest tak optymalne, jak mleko matki, ale zaspokoi potrzeby żywieniowe noworodka. Pamiętajmy przy tym, że aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Zapewnia też najwięcej korzyści Twojemu dziecku.

Bibliografia

1. Mariusz Skotnicki, Połóg, https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WL_jednostki/klinika_ginekologii/polog_wyklad_dr_hab._skotnicki.pdf.

2. Nehring – Gugulska M., Pietkiewicz A.: Korzyści wynikające z karmienia
piersią. W: Nehring – Gugulska M., Pietkiewicz A., Żukowska – Rubik M.: Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2012, 30 – 43.

* Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinien być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety Twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.

RB-M-88731