Jakie czynniki mają wpływ na zwrot podatku po emigracji zarobkowej? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jakie czynniki mają wpływ na zwrot podatku po emigracji zarobkowej?

14 stycznia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Emigracja w celach zarobkowych to stały element życia sporej części polskich rodzin. Kilkukrotnie wyższe miesięczne wynagrodzenie za tę samą pracę, co w Polsce, kusi i sprawia, że o wyjeździe za chlebem myśli około 18% Polaków. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że po zakończeniu roku podatkowego mogą liczyć na zwrot podatku, który najczęściej liczony jest w tysiącach złotych. Brak wiedzy w tej dziedzinie powoduje niechęć do składania odpowiednich dokumentów, przez co pieniądze nadpłacone w danym kraju, po kilku latach zwłoki zasilają jego budżet. To środki, które prawnie należą się każdemu pracownikowi i wystarczy skorzystać z odpowiednich porad oraz narzędzi do obliczania wartości zwrotu, a bez większego problemu będzie można odzyskać nawet kilka tysięcy złotych na koniec roku podatkowego.

kobiety rozmawiają
Co ma wpływ na wysokość zwrotu podatku z zagranicy?

Każdy kraj ma swój własny system podatkowy, który regularnie się zmienia. Polacy coś o tym wiedzą, ponieważ od 2022 roku w Polsce będzie obowiązywać wielka reforma podatkowa o nazwie „Polski Ład”. Mimo wszystko podstawy i zasady odliczania ulg zawsze pozostają bardzo podobne. Każdego miesiąca od wynagrodzenia otrzymanego w danym kraju odprowadzana jest odpowiednia kwota na zaliczkę podatku dochodowego. Najczęściej nie uwzględnia ona żadnych ulg i jest obliczana według ścisłych kryteriów określonych przez prawo podatkowe. Tą kwestią na szczęście żaden pracownik nie musi się przejmować, bo to zadanie dla pracodawcy i jego księgowych.
Dopiero po zakończeniu roku podatkowego składa się roczne zeznanie o zwrot podatku z zagranicy, w którym pracownik sam określa wszelkie czynniki, mające wpływ na zmniejszenie ilości pieniędzy odprowadzanych do budżetu danego kraju. Bardzo ważne jest, żeby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, bo każda dodatkowa ulga może dodać do zwrotu nawet czterocyfrową kwotę.

Rezydent podatkowy danego państwa

To bardzo ważna kwestia, która jednak najczęściej dotyczy tych osób, które przeprowadziły się na stałe do danego kraju w celach zarobkowych. Status rezydenta sprawia, że podatnik jest traktowany na takich zasadach, jak każdy inny mieszkaniec kraju, a co za tym idzie, może ubiegać się o zastosowanie wszystkich ulg podatkowych. Żeby zostać rezydentem, należy spełnić konkretne kryteria, które zależą od kraju, w którym się przebywa. Warto przyjrzeć się tej kwestii, bo jeśli mamy możliwość uzyskać ten status, to zwrot podatku może być znacznie wyższy.

Rok zeznania podatkowego

Politycy nieustannie majstrują przy podatkach. To nie tylko kwestia Polski, ale także wszystkich innych państw świata. Dlatego co roku mogą zmieniać się progi podatkowe, które mogą mieć ogromny wpływ na ostateczny zwrot. Warto śledzić te dane albo wykorzystać kalkulator zwrotu podatku online, który zawiera wszystkie niezbędne informacje i uwzględni je w szacunkowym wyliczeniu zwrotu.

Wiek podatnika

Wiek ma w wielu krajach niezwykle istotne znaczenie. Za przykład może posłużyć tutaj Polska, w której od sierpnia 2019 roku osoby poniżej 26 roku życia nie podlegają opodatkowaniu PIT. W ten sposób mogą liczyć na całkowity zwrot podatku dochodowego, o ile nie przekroczy się progu podatkowego, który jest na stosunkowo wysokim poziomie.

Wysokość dochodów z zagranicy

To najważniejszy czynnik, od którego oblicza się wysokość należnej składki dochodowej. Upraszczając, można stwierdzić, że podatek zapłacony w danym kraju będzie proporcjonalny do wysokości zarobku. Czyli im więcej się zarobi w ciągu roku, tym większa suma składek zaliczki podatkowej, a to z kolei przelicza się na wysokość zwrotu. Oczywiście w każdym kraju są progi podatkowe, które nieco utrudniają te wyliczenia, ale najczęściej znajdują się na całkiem wysokim poziomie, którego standardowy Polak nie przekracza. Dlatego zawsze warto wykorzystać kalkulator zwrotu podatku i mieć pewność, że przy wysokości zwrotu wzięło się pod uwagę wszystkie kluczowe czynniki.

Posiadanie dzieci

To jedna z najczęstszych ulg podatkowych, z których korzysta się w Polsce. Okazuje się jednak, że w innych krajach również można się starać o zwrot ze względu na posiadanie dzieci poniżej 12 lub 18 roku życia. Każde państwo może mieć inne warunki przyznawania ulgi na dzieci, ale zawsze warto postarać się o status rezydenta podatkowego lub kartę stałego pobytu, bo to z pewnością ułatwi sprawę. Dodatkowym warunkiem może być mieszkanie na terenie danego kraju z dziećmi.

Rozliczanie się z małżonkiem

Jeśli ktoś emigrował razem z małżonkiem, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jego zwrot podatku będzie wyższy. Wspólne rozliczanie praktycznie zawsze jest korzystniejsze i pozwala na zastosowanie o wiele wyższych progów dochodowych, co często może dodać całkiem sporo pieniędzy do ostatecznej kwoty zwrotu podatku.

Wiedza o możliwościach podstawą do uzyskania wyższego zwrotu

Zawsze warto zastanowić się nad swoimi możliwościami i sięgnąć po pieniądze, które zostały nadpłacone w danym okresie podatkowym. To środki, które po prostu należą się każdemu pracującemu za granicą. Wystarczy poznać odpowiedni czynniki i wskazać je w zeznaniu podatkowym, aby odzyskać w ten sposób nawet o kilka tysięcy złotych więcej zwrotu.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz