Jakie badania profilaktyczne powinieneś zrobić tego roku?

24 sierpnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Badania profilaktyczne to ważny element zdrowego stylu życia, który stanowi najlepszy sposób ochrony przed licznymi chorobami. Wśród badań profilaktycznych, jakie powinno się wykonać każdego roku, wymienia się m.in.: morfologię, OB, ciśnienie tętnicze, badanie ogólne moczu. Dowiedz się więcej na ich temat.

Badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne skierowane do ogółu społeczeństwa

Bez względu na płeć każdego roku osoby dorosłe powinny wykonać pomiar masy ciała. Zarówno za wysoka, jak i zbyt niska masa ciała mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nadwaga i otyłość sprzyjają bowiem chorobom metabolicznym, kardiologicznym czy ze strony układu ruchu, niedowaga wiąże się zaś z niedoborami żywieniowymi czy z obniżoną pracą układu odpornościowego.

Kolejnym badaniem, jakie powinno zostać wykonane przynajmniej raz do roku, jest pomiar ciśnienia tętniczego, czyli siły, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Nadciśnienie tętnicze to często zgłaszany problem zdrowotny, który sprzyja powstawaniu patologii z zakresu układu krążenia, w tym choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, udaru mózgu.

Raz do roku powinno się skontrolować u dermatologa znamiona. Nieprawidłowości w ich wyglądzie stanowią podejrzenie raka skóry – czerniaka. Raz na pół roku należy odbyć kontrolę stomatologiczną. Stany zapalne i bakterie zgromadzone w jamie ustnej są ryzykiem nie tylko dla zębów i przyzębia, ale z łatwością mogą przedostać się do odległych części ciała.

Jeśli chodzi o badania laboratoryjne, to każdego roku powinno zostać wykonane badanie ogólne moczu. W jego ramach dokonuje się oceny moczu pod kątem chemicznym, fizycznym i analizuje się osad z moczu na obecność elementów morfotycznych krwi, nabłonków, patogenów. Badanie to pozwala na ocenę układu moczowego, ale i dostarcza szeregu informacji o ogólnym stanie zdrowia.

Jakie badanie krwi warto zrobić? Są to podstawowe badania, jak: stężenie glukozy we krwi, czyli ocena poziomu cukru, odczyn Biernackiego (OB), czyli ocena opadania krwinek czerwonych, oraz badanie morfologiczne, w którym ocenia się układ czerwonokrwinkowy, białokrwinkowy i płytek krwi. Analiza elementów morfotycznych krwi to źródło wielu cennych informacji o kondycji organizmu, od których rozpoczyna się diagnostykę wszelkich dolegliwości zdrowotnych.

Badania profilaktyczne skierowane do kobiet i mężczyzn

Poza badaniami ogólnymi, które przeznaczone są dla ogółu społeczeństwa, wyróżnia się badania skierowane do przedstawicieli danej płci. W przypadku kobiet takimi badaniami są raz do roku badanie ginekologiczne, które ocenia układ rozrodczy, oraz raz w miesiącu samobadanie piersi, które wykonuje się w ramach profilaktyki raka piersi. Kobiety powinny dodatkowo raz do roku mieć zrobione badanie palpacyjne piersi przez specjalistę. Regularnie warto zgłaszać się na USG piersi, USG przezpochwowe i cytologię. Z kolei mężczyźni raz w miesiącu powinni wykonać samobadanie jąder. Wraz z wiekiem rośnie zakres zalecanych badań kontrolnych, a po ich listę najlepiej zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Filmowanie wesela z powietrza
Też nie podoba mi się ten pomysł, to jest dobre na festynach.
Jak rozwiązać problem z prasowaniem…
Ja nie prasuję, po prostu po upraniu rozciągam tkaninę i formuję tak, żeby...
Gdańsk
Czasem jestem w Gdańsku i faktycznie można tam coś taniej upolować np. na olx
Co zamiast paneli na podłogę?
A może prawdziwe drewno, deski o niezbyt szerokim rozmiarze?