Jakie badania obejmuje diagnostyka niepłodności?

31 sierpnia 2021, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Diagnostyka niepłodności jest potrzebna, aby ustalić przyczynę problemów z zajściem w ciążę. Tylko dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Obejmuje ona wiele badań, którym powinni poddać się partnerzy. Często czynniki odpowiedzialne za niepłodność leżą po obu stronach. Zobacz, jak wygląda diagnostyka w razie trudności z zajściem w ciążę.

niepłodność

Nieskuteczne starania o dziecko – kiedy zgłosić się do lekarza?

Wiele par zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na szukanie pomocy podczas bezskutecznych starań o dziecko. Z zasady przyjmuje się, że do lekarza trzeba zgłosić się po 12 miesiącach regularnego współżycia bez zabezpieczenia, które nie zakończyło się ciążą. Warto jednak pamiętać, że niektóre czynniki są wskazaniem do wcześniejszej konsultacji. Mowa o wieku kobiety (powyżej 35 lat) lub o obecności nieprawidłowości ze strony narządów rodnych (wad anatomicznych lub chorób, takich jak endometrioza).

Miejscem, do którego należy się zgłosić w celu podjęcia diagnostyki niepłodności, jest centrum leczenia niepłodności. Para zyskuje możliwość konsultacji z ginekologiem i innymi specjalistami, którzy po zapoznaniu się z jej przypadkiem zlecają komplet badań i planują postępowanie diagnostyczne i lecznicze.

Badania, które powinna wykonać kobieta

O tym, jakie badania są potrzebne w diagnostyce niepłodności, decyduje lekarz na podstawie wywiadu. Nie u wszystkich pań trzeba przeprowadzać każdy rodzaj testów. Warto pamiętać, że specjaliści dążą do tego, aby czas od zgłoszenia się do centrum leczenia niepłodności do postawienia diagnozy był możliwie jak najkrótszy.

W diagnostyce niepłodności wykonuje się następujące badania:

  • badanie ginekologiczne,
  • badanie krwi określające poziom stężenia hormonów,
  • badanie rezerwy jajnikowej (AMH, AFC),
  • cytologię,
  • badanie ultrasonograficzne z oceną budowy narządów płciowych,
  • histeroskopię,
  • badanie drożności jajowodów.

Często przyczyny niepłodności leżą jednocześnie po stronie kobiety i mężczyzny, dlatego panowie także muszą poddać się diagnostyce.

Diagnostyka niepłodności dla mężczyzn

Diagnostyka niepłodności w przypadku mężczyzn obejmuje:

  • badania laboratoryjne krwi (poziom hormonów),
  • badanie ultrasonograficzne narządów płciowych,
  • badanie nasienia.

Niekiedy konieczne jest wykonanie innych badań plemników. Specjaliści mogą sprawdzić, jaka jest ich zdolność do łączenia się z kwasem hialuronowym. Parametr ten świadczy o ich dojrzałości oraz ocenia szansę na zapłodnienie.

Badania genetyczne a diagnostyka niepłodności

Konieczne może być wykonanie badań genetycznych. Pozwalają one na wykrycie wad w genach, które utrudniają zajście w ciążę. Podstawowym testem jest badanie kariotypu.

Czy zawsze można ustalić przyczynę niepłodności?

Niestety, nie zawsze jest możliwe ustalenie przyczyn niepłodności. Może to być związane z tym, że brakuje technologii do zbadania wszystkich czynników. Zdarza się też, że przyczyn jest kilka jednocześnie. Gdy nie można ich ustalić, mówi się o niepłodności idiopatycznej.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Najskuteczniejszy zabieg na celluli…
Ja też długo walczyłam z cellulitem i pomimo ćwiczeń jakoś nie mogłam się...
Sklepy z markowymi ubraniami: Prada…
Markowe powinny dłużej posłużyć, ale co jeśli są produkowane w Chinach?
Kosmetyki marki Prael?
Ja mam zaufanie do polskich marek.
Markowe okulary i soczewki
Ja lubię belutti, mają takie fajne duże okulary