Powszechność środków antykoncepcyjnych oraz ich dostępność na rynku sprawia, że podjęcie decyzji „na jaki sposób antykoncepcji się zdecydować?” bywa problematyczne. Zacznijmy więc od przybliżenia, jakie środki zapobiegania ciąży są dostępne na polskim rynku.
Podstawowy podział środków antykoncepcyjnych
Środki antykoncepcyjne dzielimy na:
- Hormonalne – wśród środków hormonalnych wymienić można tabletki hormonalne, krążki dopochwowe, zastrzyki, plastry, implanty oraz chipy antykoncepcyjne, a także pigułka „po”. Ich działanie opiera się na dostarczeniu odpowiednich hormonów, które uniemożliwiają zajście w ciąże.
- Chemiczne – tego typu środki to przede wszystkim żele i kremy plemnikobójcze, pianki antykoncepcyjne, globulki i gąbki dopochwowe. Działanie opiera się na paraliżowaniu plemników i ograniczają ich żywotność. Zaletą środków chemicznych jest łatwość użycia, jednak mogą powodować infekcje i alergie.
- Mechaniczne – w tej kategorii znajdują się prezerwatywy, wkładki domaciczne oraz błony pochwowe i kapturki naszyjkowe. Mechanizm działania polega na stworzeniu bariery, która utrudnia dotarcie plemników do komórki jajowej. Ich zaletą jest brak trwałej ingerencji w płodność. Prezerwatywy dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jak widać mnogość sposobów antykoncepcji jest bardzo duża, dzięki temu, każda kobieta może wybrać metodę, która będzie dla niej najwygodniejsza i najbezpieczniejsza. Aby antykoncepcja była skuteczna lekarz ginekolog powinien uwzględnić wiek kobiety, jej stan zdrowia, a także potrzeby oraz przekonania.
Krążek dopochwowy – nowa forma antykoncepcji
Progestageny dopochwowe to stosunkowo nowa na polskim rynku metoda antykoncepcji hormonalnej. Krążki dopochwowe zostały stworzone z myślą o kobietach, którym nie odpowiadały dostępne na rynku środki hormonalne, np. miały problem z regularnym przyjmowaniem tabletek bądź nieestetycznym wyglądem plastrów. Krążek dopochwowy wykonany jest z hipoalergicznego materiału, dzięki czemu może być używany nawet przez kobiety wrażliwe na uczulenia i infekcje. Jest to metoda polecana jest kobietom od 18 do 40 roku życia.
Jak działa krążek antykoncepcyjny?
Jego działanie opiera się na stopniowym uwalnianiu odpowiedniej dawki estrogenu i progesteronu, w taki sposób, by skutecznie uniemożliwić zajście w ciążę. Elastyczny pierścień o średnicy około 50 mm umieszcza się w pochwie na trzy tygodnie, a po dwudziestu jeden dniach usuwa się, by mogło dojść do krwawienia. Dzięki uwalnianiu hormonów krążek zmienia środowisko macicy, zagęszczając śluz i uniemożliwiając przeniknięcie plemników do komórki jajowej.
Najważniejsze zalety krążków antykoncepcyjnych
Jest to coraz częściej wybierana metoda antykoncepcji, szacuje się, że stosuje ją prawie 2 miliony kobiet na całym świecie. Do jego zalet należy przeze wszystkim wysoka skuteczność oraz łatwość stosowania. Dzięki niskiej dawce uwalnianych hormonów, nie wypływa na spadek libido oraz nie powoduje wahań nastrojów oraz przyrostu masy ciała. Co więcej, krążki antykoncepcyjne powodują regulację cyklu oraz zmniejszają objawy napięcia przedmiesiączkowego, uciążliwe dla większości kobiet. Krążki antykoncepcyjne są nieodczuwalne podczas stosunku oraz są łatwe i wygodne w użyciu.