Jaki prezent dla dziecka? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jaki prezent dla dziecka?

5 maja 2014, dodał: nogawkuchni
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

7578222_f248

Już wkrótce Dzień Dziecka, dzień, który przez naszych milusińskich jest jednym z najbardziej wyczekiwanych w ciągu roku. Wielu z nas będzie chciało z okazji tego święta najmłodszych sprezentować swoim dzieciom, kuzynom, bratankom i siostrzeńcom, czy innych bliskim dzieciakom jakieś drobne, czy bardziej kosztowne upominki w zależności od kwoty przeznaczonej na tej cel. Sklepy w tym okresie wręcz zalewają nas propozycjami i promocyjnymi ofertami na najróżniejsze zabawki i gadżety, które pełne są rozmaitych funkcji i zastosowań, kolorów i „bajerów”.

images
Jak odnaleźć się w gąszczu sklepowych propozycji i wybrać prezent, który będzie wartościowy, przydatny, który będzie posiadał wiele zastosowań, będzie rozwijał dziecko, a jednocześnie przypadnie małemu obdarowanemu, który często jest w tej kwestii bardzo wymagający i wybredny, do gustu.

imagesto

Oto kilka sugestii, które mogą być pomocne podczas zakupu prezentu dla dziecka, kilka wskazówek, które warto uwzględnić przy wyborze określonych zabawek:

toyshop_moreton-in-marsh-03

Dobrze jest kupując jakikolwiek przedmiot dla dziecka rozważyć jego przydatne zastosowanie, zastanowić się, jakie korzyści (oprócz tego, że przykładowo zabawka jest „modna”, reklamowana w telewizji i upragniona przez dzieci) dla rozwoju dziecka wynikną z użytkowania danego przedmiotu. Przy kupnie prezentu warto przyjrzeć się, czy dana zabawka będzie rozwijać u dziecka jakąś sferę i jaki aspekt rozwoju dana zabawka jest w stanie stymulować, usprawniać.
1.Warto kupować zabawki rozwijające dziecięcą kreatywność. Dzieci są ciekawe świata, otwarte na nowe wyzwania, przygody, chcą wszystkiego spróbować, wszystko poznać. Należy rozwijać w nich to zainteresowanie światem. Świetnymi propozycjami, które rozwiną w dziecku pomysłowość są wszelakie zabawki wykorzystujące twórczość plastyczną – przykładowo wszelakie zestawy plasteliny z dodatkowymi elementami za pomocą których można z danej masy formować różnorakie kształty i wzory, czy zestawy do malowania na szkle, zestawy do origami. Ciekawe także z pewnością będą zestawy, które uczą nowych rzeczy – przykładowo zestaw małego chemika, gdzie dziecko eksperymentując zdobywa nowe wiadomości, czy wszelakie gry w lekarza, dentystę, poprzez które dziecko bawiąc się poznaje ważne informacje o ludzkim ciele.
2.Dzieci z reguły są bardzo aktywne i pełne energii. Korzystne i ciekawe będą zatem dla nich zabawki, które mogą wykorzystać podczas wszelakich ruchowych zabaw. Zabawki, które można wykorzystać poprzez sportowe zabawy dodatkowo zachęcą do aktywności, co korzystnie wpłynie na stan zdrowia i kondycji dziecka. Wybiegane dziecko, które na co dzień ma możliwość rozładowania swojej energii poprzez ruch (najlepiej na powietrzu) jest spokojniejsze, szczęśliwe i przede wszystkim zdrowsze, bo w ten sposób jego organizm się hartuje i nabiera odporności. Obecnie jest ogromny wybór wszelakich zabawek i sprzętów, które przeznaczone są do zabaw ruchowych. W zależności od upodobań i predyspozycji dziecka możemy wybrać prezent nawiązujący do określonej dyscypliny sportowej, czy ogólnie wykorzystywany poprzez zabawę ruchową. Można zakupić wszelakie piłki ( w zestawie z bramkami. do których można strzelać gole, czy koszami, w które można celować), można kupić zestawy do kręgli, czy nawet dziecięce worki do boksowania na których dzieci będą mogły dać upust swojej energii, nagromadzonym emocjom.
3.Bardzo rozwijające są wszelakie zabawki usprawniające zdolności manualne dziecka, czy stymulujące tak zwaną motorykę małą i dużą u dziecka, czyli poprawiające jego sprawność ruchową. Młody człowiek, zwłaszcza kilkuletnie dziecko, nie ma jeszcze wyćwiczonej precyzji ruchów, jego koordynacja w dalszym ciągu się kształtuje. Pomocne zatem w usprawnianiu tej sfery będą wszelakie zabawki poprzez które dziecko będzie mogło usprawniać swoje manualne zdolności, motoryczne umiejętności. Do takich zabawek należą wszelakie klocki, puzzle, układanki, modele pojazdów, czy zwierząt do składania, konstruowania, zabawki którymi można manipulować, w których trzeba coś chwytać, przekładać, dopasowywać dzięki czemu dziecko będzie miało możliwość rozwijania swoich sprawności ruchowych wymagających większej precyzji i dokładności.
4.Jest duży wybór zabawek, dzięki którym dziecko może odkryć w sobie nowe zainteresowania, które przyczyniają się do obudzenia w dziecku pasji, dzięki którym dziecko odnajduje swoje hobby. Mogą to być wcześniej wspomniane zabawki, które rozwijają zdolności artystyczne, plastyczne dziecka, jak i jego upodobania i możliwości sportowe, fizyczne. Do zabawek, które mogą natchnąć, zmobilizować dziecko do rozwijania w sobie określonej pasji należą wszelakie zabawki umuzykalniające, które wzmacniają dziecięce zamiłowania i talenty muzyczne. Można dziecku zakupić różnorakie instrumenty, dzięki którym będzie ćwiczyć poczucie rytmu i umiejętność posługiwania się przyrządem, warto zachęcać dziecko do śpiewania, wyrabiania słuchu muzycznego poprzez zakup dostosowanych do wieku i upodobań płyt z utworami muzycznymi, dostępne są nawet zestawy karaoke dla dzieci, dzięki którym dziecko może i świetnie się bawić śpiewając, występując i rozwijać swoje muzyczne umiejętności.
5.Dzieci każdego dnia uczą się życia, uczą się zachowywać w określonych sytuacjach, radzić sobie z określonymi problemami. Rolą rodziców jest pokazywanie dziecku świata i nauczenie wielu umiejętności niezbędnych w życiu codziennym, wyrobienie w dziecku potrzebnych nawyków. Dziecko ucząc się prostych rzeczy, praktycznych umiejętności wykorzystywanych w życiu codziennym, przyswajając sobie określone zachowania i reakcje socjalizuje się. Są zabawki, które ułatwiają naukę zachowań w określonych sytuacjach, są dostępne zabawkowe przedmioty przeznaczone dla dzieci, które inspirują do zabaw imitujących sytuacje życia codziennego – jak zabawa w dom, w wizytę w restauracji, robienie zakupów czy zabawki przypominające o obowiązkach – chociażby o sprzątaniu. W sklepach z zabawkami można kupić dla dziecka przykładowo plastikowe sprzęty domowego użytku miniaturowego rozmiaru – odkurzacze, żelazka, kosiarki do trawy – poprzez korzystanie z nich dziecko uczy się, że należy ich używać i w jaki sposób się nimi posługiwać utrwalając sobie tym samym nawyk sprzątania po sobie w miejscu, w którym się mieszka i funkcjonuje.
6.W wieku dziecięcym niezwykle ważne jest wspomaganie u dzieciaków procesów myślowych, pamięci. Im lepiej funkcjonuje pamięć dziecka, tym szybciej i efektywniej się ono uczy, co później korzystnie wpływa na jego wyniki, postępy w nauce szkolnej. By pamięć i myślenie dobrze funkcjonowało należy je stymulować. Świetnym prezentem dla dziecka, który rozwija pamięć i myślenie są wszelakie książki z opowieściami, ciekawostkami naukowymi, czy rymowankami do nauki. Rozwój pamięci doskonale wspomagają także wszelakie gry, czy zabawki interaktywne.

 

Wybierając w ramach prezentu zabawkę dla dziecka trzeba jednocześnie myśleć jak dorosły i jak dziecko – to znaczy, że trzeba uwzględnić kryteria, kategorie myślenia rodzica i pociechy. Jako dorosły należy pamiętać, aby zakupiona zabawka była bezpieczna, odpowiednia do poziomu rozwoju i wieku dziecka oraz w miarę możliwości wartościowa – by poprzez nią dziecko się rozwijało, czegoś uczyło. Patrząc natomiast z perspektywy dziecka należy wziąć pod uwagę, by zabawka była zgodna z zainteresowaniami małego człowieka, by sprawiła mu radość, była w jego mniemaniu atrakcyjna i by służyła dziecku i interesowała je przez dłuższy okres czasu, a nie tylko w dniu otrzymania zabawki.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jaki prezent dla dziecka?

  1. avatar krimka pisze:

    może chusta do noszenia noworodka? ostatnio to hit, buduje przywiązanie matki i dziecka :) bardzo praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, duży wybór takich chust jest w sklepie ekomaluch.pl

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Suszenie grzybów
Ja lubię tylko pieczarki a ich się nie suszy ...
Najbardziej absurdalne przepisy pra…
Super przepis z tą długością włosów, na pewno przyczyni się do zmniejszenia zużycia wody...
Bezpieczny kredyt 2%
Moja siostra się stara o niego i czeka właśnie na decyzję. Na pewno...
Darmowe leki dla seniorów i dzieci
To jest tak zrobione żeby jak najmniej ludzi skorzystało....