Jak żyć bardziej eko? – 4 sposoby

19 maja 2020, dodał: mszachowska
Artykuł zewnętrzny

O tym, jak ważne jest dbanie o dobro naszego wspólnego domu – Ziemi, wie każdy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nawet najprostsze, codzienne czynności mają wpływ na klimat i środowisko. Są to jednak nawyki, które w łatwy sposób można zmienić, by chociaż w niewielkim stopniu zmniejszyć zanieczyszczenie i poprawić stan planety. Poniżej znajdziesz listę prostych rozwiązań, dzięki którym Twoje życie stanie się bardziej przyjazne środowisku.  

Redukcja plastiku

Bardzo popularne są ostatnio materiałowe torby i woreczki, które są świetną alternatywą dla plastikowych jednorazówek, które wykorzystujemy w sklepach. Nabycie ich, nie tylko pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, jeżeli nie będziemy kupować nowych reklamówek przy każdych zakupach, ale w ten sposób przyczynimy się również do mniejszego zużycia plastiku. Warto też zastąpić inne rzeczy z plastiku na papierowe bądź wielokrotnego użytku, jak słomki, szczoteczki do zębów czy butelki. 

Niemarnowanie jedzenia

Często zdarza się, że ugotujemy zbyt dużą porcję makaronu, ryżu czy innego jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie zjeść i wykorzystać do jednego posiłku. Wtedy, dobrym rozwiązaniem jest użycie składników następnego dnia, modyfikując danie lub przyrządzając zupełnie inną, ale wciąż zawierającą nasze niewykorzystane jedzenie potrawę. Kolejną alternatywą jest mrożenie dań, po które możemy sięgnąć w późniejszym czasie.

Używane, ale wciąż dobre

Warto szukać też okazji z “drugiej ręki”, by dać rzeczom, których ktoś już nie potrzebuje nowe życie. Mogą być to zarówno ubrania, jak i meble, książki, zabawki, elektronika. I działa to też w drugą stronę – zamiast wyrzucać to, co dłużej nam się nie przyda, możemy zarówno zyskać dodatkową gotówkę, jak i nie marnować wciąż sprawnych i dobrych rzeczy.  Może być to również szukanie ubrań w second-handach, w których często znaleźć można niemalże nieużywane, zadbane stroje. W wielu miastach organizowane są również pchle targi, na których wyposażyć się można w potrzebne, ale tańsze niż w normalnych sklepach artykuły.

 

Oszczędzanie wody

To niemalże podstawa do wprowadzenia bardziej ekologicznych nawyków, gdyż zużycie wody jest ogromne i w większości przypadków możliwe jest go ograniczenie. Sposób na to jest mnóstwo – włączanie zmywarki, dopiero w momencie, kiedy jest całkiem pełna, mycie naczyń w misce, a nie pod bieżącym strumieniem, zakręcanie wody podczas mycia zębów oraz jeżeli to możliwe, branie prysznica zamiast długich kąpieli.