Hummus to wegańska pasta do smarowania, która przywędrowała do nas z Bliskiego Wschodu. Początkowo zajadali się nią wegetarianie i weganie. Ostatnio coraz częściej wybierana jest także przez mięsożerców w formie dodatku do posiłku, przekąski lub elementu warzywnego obiadu. Wszystko dlatego, że jest dobrym źródłem witaminy A, C, B oraz posiada mnóstwo minerałów takich jak: mangan, cynk, fosfor, selen, żelazo czy wapń. Jak więc przyrządzić domowy hummus własnoręcznie? Poniżej kilka propozycji przygotowania.
1. Hummus klasyczny
Składniki:
- ciecierzyca
- sok z cytryny
- czosnek
- tahini
- sól
- pieprz
- olej sezamowy lub oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Ugotuj ciecierzycę lub przygotuj odsączoną z puszki. Dodaj do niej oliwę z oliwek, sok z cytryny, tahini, olej sezamowy lub oliwę z oliwek oraz sól i pieprz do smaku. Całość zblenduj, aż utworzy się jednolita masa. Podczas miksowania dodawaj odpowiednio oleju, aby pasta miała odpowiednią konsystencję.
Podanie:
Gotowy hummus przełóż do miski. Polej obficie olejem sezamowym lub oliwą z oliwek. Możesz posypać również pieprzem, papryką w proszku, ziarnami sezamu lub posiekaną natką pietruszki. Świetnie smakuje w połączeniu z oliwkami.
2. Hummus buraczany
Składniki:
- ciecierzyca
- sok z cytryny
- tahini
- burak
- czosnek
- olej sezamowy lub oliwa z oliwek
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Upiecz w folli buraka lub ugotuj w taki sposób, aby był miękki – zazwyczaj zajmuje to około godziny. Odsączoną z puszki lub po ugotowaniu ciecierzycę włóż do miski. Następnie dorzuć olej sezamowy lub oliwa z oliwek, tahini, czosnek, sok z cytryny, pieprz i sól w zależności od preferencji smakowych. Całość miksuj do stworzenia masy. Dodaj do niej pociętego na drobne kawałki buraka. Zblenduj ponownie. Kontroluj co jakiś czas pastę, aby była kremowa.
Podanie:
Po przełożeniu do miski, polej hummus olejem sezamowym lub oliwą z oliwek. Na samą górę posyp pastę ziarenkami czarnuszki lub kiełkami.
3. Hummus pomidorowy
Składniki:
- ciecierzyca
- sok z cytryny
- tahini
- pomidory, najlepiej w wersji suszonej
- czosnek
- oliwa z suszonych pomidorów
- sól
- pieprz
- oregano
Przygotowanie:
Ugotowaną lub wyjętą z puszki ciecierzycę odsącz całkowicie z wody. Wrzuć ją do miski. Następnie dodaj sok z cytryny, tahini, czosnek, oliwę z suszonych pomidorów. Dopraw do smaku pieprzem, solą i oregano. Zblenduj całość do uzyskania jednolitej masy. Dodaj suszone pomidory, zmiksuj ponownie.
Podanie:
Gdy przełożysz hummus do miski, resztkę suszonych pomidorów, które nie zostały użyte, pokrój na drobne kawałki i udekoruj nim pastę. Dopraw dodatkową porcją oregano lub kminu rzymskiego.
Hummus – z czym go jeść?
Jeśli masz inne pomysły na hummus, przepisy i różne jego wariacje znajdziesz na: https://littlehungrylady.pl. Pamiętaj, że pasta ta świetnie się sprawdzi zarówno jako element podstawowy do kanapki, dekoracja obiadu, jak i w formie dipu do przekąsek. Pasuje do chleba, grzanek, tostów, pizzy, pity czy innych form chleba. Możesz także pokroić warzywa (marchewka, rzodkiewka, seler czy ogórek) w słupki i traktować je jako sztućce, którymi nakładasz sobie hummus. Niezależnie od wersji, domowy hummus to niezastąpiony kompan podczas każdego przyjęcia, jakie organizujesz w domu.