Czy tabletki na sen są bezpieczne? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy tabletki na sen są bezpieczne?

21 września 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Szacuje się, że okresowe problemy ze snem może mieć nawet 50 proc. Polaków. Jeśli pojawiają się częściej, to wówczas przydatne mogą być tabletki na sen. Część osób zadaje sobie jednak pytanie, jakie są ich składy oraz czy są one bezpieczne do stosowania. Zapraszamy do lektury, aby się tego dowiedzieć.

 tabletki na sen

Tabletki na sen bez recepty

Generalnie tabletki na sen bez recepty to przede wszystkim preparaty ziołowe zawierające np. wyciąg z melisy. Ta ostatnia działa uspokajająco, podobnie jak korzeń waleriany, który dodatkowo może tłumić silne stany emocjonalne. W takich środkach jest też często wyciąg z szyszek chmielu. Wpływa on na organizm uspokajająco i łagodzi napięcie, dzięki czemu zasypianie jest łatwiejsze.

Zamiast tabletek na sen w wielu przypadkach sprawdzą się też herbatki ziołowe. W tym przypadku można łączyć ze sobą kilka takich naturalnych produktów o działaniu uspokajającym i w sposób naturalny wspomagać proces zasypiania.

Warto jednocześnie wspomnieć, że ziołowe tabletki na sen uznawane są za bezpieczne, o ile przyjmuje się je zgodnie ze wskazaniami producenta i nie przekracza zalecanej, dziennej dawki. Może jednak okazać się, że nie wystarczą, jeśli problemy z zasypianiem są poważniejsze. W takiej sytuacji koniecznie trzeba bowiem udać się do lekarza i przeprowadzić pogłębioną diagnostykę.

Bezpieczeństwo tabletek na sen na receptę

Jak wskazuje sama nazwa, tabletki na sen na receptę wydawane są tylko wtedy, gdy za stosowne uzna to lekarz. Jednak również w takiej sytuacji bardzo ważne jest to, aby ponownie nie przyjmować ich w zwiększonych dawkach, przekraczających zalecenia. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ich stosowanie to nierzadko różnego rodzaju skutki uboczne. Bezwzględnie nie można też łączyć ich z alkoholem, a także trzeba uważać na interakcje z innymi preparatami. Koniecznie należy więc poinformować swojego lekarza o jakichkolwiek farmaceutykach, zwłaszcza stosowanych na receptę.

Inne sposoby na zdrowy sen

Nie należy oczekiwać poprawy tylko dzięki preparatom aptecznym. Koniecznie warto wypróbować też inne metody, które ułatwią zasypianie. Najlepiej zadbać przede wszystkim o to, aby codzienna, wieczorna rutyna była dość typowa i pozwalała na stopniowe wyciszenie organizmu przed snem. Warto więc wieczorem zrezygnować z użytkowania urządzeń mobilnych, a także unikać spożywania ciężkostrawnych produktów. W wyciszeniu pomoże także gimnastyka lub joga (np. do relaksującej muzyki), a także medytacja. Okazuje się też, że zasypianiu nie sprzyja myślenie o obowiązkach następnego dnia. Najlepiej więc w godzinach wieczornych spisać listę zadań, co odciąży umysł przed wieczornym odpoczynkiem.

Jak doskonale widać, tabletki na sen mogą być wsparciem w przypadku problemów z zasypianiem. Są też bezpieczne, o ile dawkuje się je w sposób zalecany przez lekarza. Jednak w przypadku takich problemów warto skupić się także na sposobach nieobejmujących farmakoterapii. Może bowiem okazać się, że ich wdrożenie będzie bardzo skuteczne i pozwoli osiągnąć regenerujący odpoczynek w nocy.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz