Jak zmienić dietę, gdy bierzesz leki na cholesterol
Masz wysoki cholesterol? Zapewne już wiesz, że musisz zmodyfikować sposób odżywania, aby obniżyć ryzyko powikłań. Zmiany w diecie zaleca się także osobom, które biorą leki na cholesterol. Jak ich dokonać? Zacznij od poniższych kroków.
Jedz pysznie i pożywnie
W celu obniżenia poziomu „złego” cholesterolu LDL, jedz min. pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Są dla ciebie korzystne z wielu względów. Zawierają błonnik, przeciwutleniacze i inne składniki, które pomogą ci w poprawie wyników. Zwiększając ich udział w diecie, jednocześnie obniżysz spożycie tłustych potraw i łatwiej utrzymasz wagę w ryzach.
Postaw na tłuszcze nienasycone
Tłuszcz w diecie jest potrzebny, ale liczy się jego rodzaj. Tłuszcze nienasycone, które znajdują się np. w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym obniżają „zły” cholesterol LDL i mogą pomóc w podniesieniu „dobrego” cholesterolu HDL. Tłuszcze nasycone, zawarte np. w mięsie, pełnotłustym mleku i maśle podwyższają poziom cholesterolu LDL. Unikaj także niekorzystnych tłuszczów trans. Obfitują w nie kupne słodycze, chipsy, margaryny kostkowe i słone przekąski. Pamiętaj jednak, że dobre tłuszcze też są kaloryczne. Używaj ich rozsądnie, zwłaszcza jeśli walczysz z nadwaga lub otyłością.
Zaczynaj dzień od pełnych ziaren
Patki owsiane na śniadanie to dla ciebie dobry wybór. Zawierają błonnik pokarmowy, który obniża poziom cholesterolu LDL. Na długo sycą, dzięki czemu nie przejesz się podczas kolejnego posiłku.
Chrup orzechy
Potrzebujesz przekąski dobrej dla serca? Zjedz garść orzechów włoskich, migdałów lub pistacji. Pomagają obniżyć „zły” cholesterol LDL. Są skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, witamin z grupy B i składników mineralnych. Orzechy są kaloryczne, więc nie przesadzaj z ich ilością. Unikaj też tych w cukrze, czekoladzie czy solonych.
Wybieraj dobre węglowodany
Sięgaj po warzywa strączkowe i produkty pełnoziarniste, takie jak np. brązowy ryż czy ciemny makron. Zawierają dużo błonnika i nie powodują nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. Pomogą ci zmniejszyć poziom cholesterolu i zapewnią dłuższe poczucie sytości. Ogranicz spożycie prostych węglowodanów. Są obecne m.in. w białym pieczywie i słodyczach.
Zwiększ ilość omega-3
Jedz ryby dwa razy w tygodniu. To doskonałe źródło białka i kwasów omega-3, które są rodzajem tłuszczów korzystnych dla zdrowia. Pomagają obniżyć poziom trójglicerydów i frakcji LDL. Wybieraj tłuste ryby, takie jak łosoś, śledź, tuńczyk, pstrąg i sardynki. Zwracaj uwagę na sposób przyrządzania. Unikaj smażenia.
Więcej na: http://vitabuerlecithin.pl/lek-na-cholesterol