Jak zaplanować siłownię w domu? W jaki sprzęt warto zainwestować? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak zaplanować siłownię w domu? W jaki sprzęt warto zainwestować?

22 października 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W dobie kiedy coraz więcej czasu spędzamy we własnym domu, ludzie coraz częściej decydują się na rozpoczęcie domowych treningów. O ile dla osób początkujących wystarczające mogą okazać się ćwiczenia bez sprzętu bądź z wykorzystaniem samej maty, o tyle bardziej wytrawni sportowcy oczekują czegoś więcej. W związku z tym coraz popularniejsza stają się też domowe siłownie, w których często można znaleźć mniejsze wersje maszyn z siłowni. Jaki sprzęt do domowej siłowni jest szczególnie wart uwagi?

SIŁOWNIA W DOMU

Czy siłownia w domu to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak, jeśli chodzi o osoby, które wiedzą jak ćwiczyć. Główną wadą domowej siłowni jest brak czujnego oka uważnego trenera, który zadba o bezpieczeństwo i efektywność treningu. Jednak jeśli wcześniej chodziłeś na siłownię i wiesz jak dobrze przeprowadzić trening, domowa siłownia będzie naprawdę wygodnym rozwiązaniem. Minusem, jaki może wiązać się z posiadaniem domowej siłowni, jest często zabieranie sporej ilości miejsca, jednak także ten problem można rozwiązać, kupując kompaktowe maszyny z możliwością prostego składania i transportu. 

„Popularność siłowni i ćwiczeń nie słabnie, a wręcz przeciwnie – coraz więcej kobiet i mężczyzn mobilizuje się do regularnej aktywności fizycznej. A gdyby tak przenieść siłownię do swojego domu i zaoszczędzić czas na dojazdach, drogich treningach personalnych, a przy tym wreszcie poczuć się swobodnie podczas ćwiczeń? Domowa siłownia to fantastyczne rozwiązanie dla osób na wszystkich poziomach zaawansowania.” – czytamy w poradniku portalu Homelook.pl – Domowa siłownia – jak zrobić i jaki sprzęt kupić? Porady i ranking

Dlaczego w obecnym okresie domowa siłownia może okazać się strzałem w dziesiątkę?

Pandemia koronawirusa wymusiła na nas wiele ograniczeń, w tym konieczność ze zrezygnowania z udziału w zajęciach na siłowni. Nawet jeśli możliwość taka nie jest zablokowana odgórnie, pewnie część z klientów siłowni będzie i tak chciało zrezygnować z ćwiczeń w większej grupie osób w obawie o swoje zdrowie. Dlatego domowa siłownia szczególnie w aktualnych okolicznościach jest rozwiązaniem idealnym. Dzięki niej nawet podczas kwarantanny nie musisz bać się o drastyczny spadek formy. Niemniej jednak, aktualne problemy wcale nie świadczą o tym, że po zakończeniu wszystkich problemów, domowa siłowania straci na wartości. Jeżeli stworzysz sobie idealne środowisko do ćwiczeń – domowa siłowania na długi czas pozostanie idealnym miejscem do treningu. Jest to zatem rozwiązanie długoterminowe.

Na jaki sprzęt warto zwrócić uwagę planując domową siłownię?

Wszystko zależy od tego, jaką dyscyplinę sportu najbardziej lubisz. Jeśli twoją pasją jest bieganie, najbardziej zadowolony będziesz pewnie z bieżni. Znajdzie się też coś dla rowerzystów i wioślarzy. Jednak dla osób początkujących najlepsze będą maszyny wielofunkcyjne, które pozwolą na zróżnicowane ćwiczenia. Dzięki temu, trening nie będzie monotonny, a ty szybko nie stracisz zapału.

Lista sprzętu do domowej siłowni

Mimo, że zestaw sprzętu do domowej siłowni możesz skompletować samodzielnie według swoich upodobań, warto wiedzieć, jakie urządzenia sprawdzają się innym. To, że jakaś maszyna cieszy się dużą popularnością w klubie sportowym wcale nie oznacza, że sprawdzi się tak samo w domowych warunkach. W domowej siłowni najlepiej sprawdzają się takie urządzenia jak:

Bieżnia

Od lat najpopularniejsza maszyna do ćwiczeń w domu. Bieżnie mogą być wykorzystywane przez większość osób, nie wymagają specjalnych umiejętności ani rewelacyjnej kondycji, a ich obsługa nie jest skomplikowana. Urządzenia te są powszechnie dostępne w sportowych sklepach stacjonarnych czy internetowych. To też świetne rozwiązanie dla biegaczy na sezon zimowy czy okresy niesprzyjających warunków pogodowych.

Orbitrek i rower stacjonarny

Orbitrek cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet. Oczywiście mężczyźni także mogą z niego korzystać. Główną zaletą, która skłania panie do pracy na tym sprzęcie, jest duża aktywacja mięśni nóg i pośladków. Głównie jest to jednak urządzenie aktywujące w zasadzie wszystkie partie mięśni, co sprawia, że jest to sprzęt dość kompleksowy jeśli chodzi o treningi w domu. Obok orbitreka popularnym sprzętem są także rowery stacjonarne. Zachęcamy do sprawdzenia rankingu rowerów stacjonarnych w artykule https://rankingi.net/sport-rekreacja/rowery-stacjonarne/ranking/

Wioślarz

Wioślarz to urządzenie przeznaczone nie tylko dla profesjonalistów w tym sporcie, którzy nie chcą rezygnować z treningów poza sezonem. Praca na tym sprzęcie wzmocni mięśnie klatki piersiowej i ramion oraz wzmocni całe ciało – to dobry sposób na zastąpienie lub urozmaicenie treningów siłowych z hantlami czy sztangą.

Stepper

O ile wcześniej wymienione urządzenia są dostępne raczej w większym rozmiarze, o tyle stepper zmieści się nawet w małej kawalerce. To urządzenie niezwykle małe, lekkie i łatwe w transporcie, a przy tym pozwalające uzyskać naprawdę dobre efekty. Można też pokusić się o stepper z linkami, urządzenie, które wychodzi poza tradycyjną pracę samych nóg, dołączając do niej ruchy ramion.

Jakie elementy domowej siłowni mogą okazać się przydatne?

Domowa siłownia to nie tylko wielkie sprzęty i zaawansowane urządzenia. Ważny jest też komfort i bezpieczeństwo. Podstawowymi elementami, które często okazują się niezbędne podczas treningu, są zwykle małe przedmioty. Zmieniają one nie tylko jakość wykonywania ćwiczeń, ale też komfort – twój, a nawet twoich sąsiadów, biorąc pod uwagę na przykład matę wygłuszającą. Co powinno się znaleźć w domowej siłowni?

  • Hantle – jedne z podstawowych akcesoriów każdego fana sportu. Jest to sposób na szybki trening zarówno męski jak i damski. Najlepszym rozwiązaniem są hantle, które pozwalają na regulację obciążenia – dzięki temu nie będziesz musiał kupować kolejnych zestawów.
  • Mata do ćwiczeń – przydatna nie tylko przy jodze czy pilatesie, ale każdych ćwiczeniach wymagających płaskiej powierzchni. Pozwala ona na zabezpieczenie stawów, ale tez zapewnia antypoślizgowość, która zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu.
  • Gumy do ćwiczeń – dzięki zestawowi gum do ćwiczeń możesz z łatwością zmieniać intensyfikacje większości ćwiczeń. Takie zestawy nie są drogie, a warto je mieć na wypadek, gdy zwiększysz swój sprawność fizyczną i zwykłe ćwiczenia nie będą już wystarczające.
  • Akcesoria do jogi – paski, klocki, koce… Wbrew pozorom można je wykorzystać przy różnych rodzajach ćwiczeń, a nawet przy rozciąganiu i schładzaniu organizmu po treningu. Warto się nimi zainteresować.

Gdzie umieścić domową siłownię? Jakie pomieszczenie będzie najlepsze? Porady i wskazówki

Domowa siłownia wymaga dość sporej przestrzeni. I nie tylko ze względu na konieczność zmieszczenia dużej maszyny treningowej. Ćwiczenia w ciasnym pomieszczeniu to nie tylko brak wygody, ale przede wszystkim znacznie większe zagrożenie urazem czy uszkodzeniem na przykład telewizora lub stłuczeniem szkła. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę i możliwość otwarcia okna w pomieszczeniu – świeże powietrze jest przy treningu niezbędne. Jeśli decydujesz się nazorganizowanie domowej siłowni w piwnicy, warto zainteresować się na przykład oczyszczaczem powietrza, który pozbędzie się nadmiaru kurzu czy wilgoci.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Treningi w domu to nie wszystko. Aby prowadzić zdrowy tryb życia niezbędna jest zbilansowana dietę oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Warto o tym pamiętać szczególnie przy wzmożonej aktywności fizycznej. Dlatego zadbaj, by w twojej domowej siłowni zawsze znalazła się woda. Przydatny może być też ręcznik, który sprawdzi się przy unikaniu plam z potu po wymagających ćwiczeniach. Jeśli planujesz umieścić siłownię na stałe w swoim domu, warto też zadbać o wygłuszenie pomieszczenia, by nie przeszkadzać podczas pracy maszyn innym domownikom czy sąsiadom.

Domowa siłownia – podsumowanie

Domowa siłownia to świetne rozwiązanie nie tylko podczas pandemii, ale też sezonu zimowego – nie ma wtedy wymówki, że jest za zimno i trzeba zrezygnować z treningu. Nie musisz od razu decydować się na całe pomieszczenie przeznaczone na domową siłownię – możesz zacząć od zaaranżowania wolnej przestrzeni w salonie, a w razie potrzeby schować przyrządy czy matę. Najważniejsze, by siłownia odpowiadała twoim potrzebom i zapewniała komfort oraz bezpieczeństwo podczas treningu.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz