Jak zadbać o wzrok?

23 października 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zmysł wzroku to jedna z najważniejszych funkcji naszego organizmu. Dzięki niemu możemy bez większych problemów rozpoznawać otaczającą nas rzeczywistość, poruszać się i wiedzieć co jest przed nami. Jak w takim razie odpowiednio zadbać o zdolność do dobrego widzenia, aż do późnej starości? Sprawdź!

Dieta

Może nasuwa Ci się teraz takie spostrzeżenie, że o wadach wzroku i chorobach tego narządu decyduje przede wszystkim genetyka. Tak! To rzeczywiście prawda, jednak ogromne znaczenie we wszelkich dolegliwościach i tym, w jakim stopniu one postępują, ma też to, jak się żywisz. Potwierdzi to zarówno okulista, jak i specjalista dietetyki. Ważne, byś dostarczał sobie regularnie witamin: A, E i C, ale także cynku oraz kwasów omega-3. W Twojej diecie powinna znaleźć się marchew, papryka, cytryna, szpinak, sałata, gruszki, jabłka, ser pleśniowy, brokuły, groszek, tłuste ryby, pestki dyni oraz słonecznika.

Higiena pracy

Jeśli na co dzień w pracy dosyć mocno forsujesz swój wzrok przed komputerem lub nad dokumentami, to wracając do domu, zaplanuj odpoczynek dla oczu. Idź na spacer lub włącz radio zamiast komputera czy telewizji. Będąc w biurze, postaraj się, choć na chwilę co godzinę popatrzeć w dal np. za okno, a najlepiej całkiem odejść od komputera. Pamiętaj, że odległość Twoich oczu od monitora nie powinna wynosić mniej niż 40 cm. Nie czytaj też niczego w źle oświetlonym pomieszczeniu. A co jeśli dużo przebywasz na świeżym powietrzu? Koniecznie zakładaj okulary przeciwsłoneczne, które uchronią Cię przed promieniowaniem UV. Dostrzegając u siebie nawet małą wadę wzroku – np. musisz trzymać książkę bliżej twarzy, żeby dobrze widzieć – nie lekceważ jej, tylko koniecznie wybierz się do lekarza okulisty. Im wcześniej zadbasz o korektę wady wzroku, tym większa szansa, że nie będzie ona szybko się pogłębiać.

Troska o oczy

Ważne, byś bez potrzeby nie narażał oczu na ekstremalnie trudne dla nich warunki. Poza wspomnianym już unikaniem intensywnej ekspozycji na światło słoneczne chroń wzrok także przed dymem tytoniowym i innymi toksycznymi czynnikami np. lakierem do włosów. Używając jakiegoś kosmetyku, który regularnie powoduje pieczenie lub łzawienie, koniecznie go odstaw. Jeśli czujesz, że po całym dniu Twoje oczy są wysuszone, co zdarza się szczególnie u osób, które noszą soczewki, użyj nawilżających kropli. Co jakiś czas dobrze zrobić okład na powieki. W tej roli świetnie sprawdzą się plasterki ogórka. Raz do roku wybierz się na profilaktyczną wizytę do okulisty, który zbada, czy Twoje oczy są zdrowe. Ważne, by w przypadku krótkowzroczności lub dalekowzroczności szkła były odpowiednio dobrane.

 

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz