Jak zadbać o brodę na wiosnę? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak zadbać o brodę na wiosnę?

4 marca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Minęły już te czasy, kiedy mężczyźni traktowali swój wygląd z pewną nonszalancją, stroniąc od wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Obecnie także panowie chcą się podobać, wzmacniając przez to swą pewność siebie. Kreowanie własnego wizerunku wymaga wielu zabiegów i przemyślanej strategii – zwłaszcza w zakresie stylizacji zarostu.

Trwająca już od kilku lat moda na piękne, bujne brody sprawiła, że wielu panów marzy o tym, by dodać sobie w ten sposób powagi lub przyciągnąć uwagę kobiet, tak jak modele z reklam okolicznych salonów barberskich. Nie każdego jednak natura obdarzyła gęstym zarostem – niejednokrotnie decydują o tym także czynniki genetyczne, dieta czy poziom hormonów. Dlatego trzeba jej pomóc, stosując sprawdzone metody zapuszczania i pielęgnacji brody. Warto przy tym korzystać z doświadczenia specjalistów oraz wybierać odpowiednie produkty pielęgnacyjne, które będą pomocne przy wzmacnianiu zarostu i jego stylizacji. Na rynku mamy obecnie dużą gamę kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji brody – wystarczy tylko dokonać właściwego dla siebie wyboru.

Rozpoczynając na poważnie przygodę z zapuszczaniem brody należy przyjrzeć się męskiej cerze. Jeśli występują tu skłonności do stanów zapalnych, trądziku czy podrażnień, to łatwo się domyślić, że planowany zarost nie będzie równomierny i odpowiednio gęsty. Trzeba więc najpierw podjąć leczenie dermatologiczne lub dobrać właściwe produkty do potrzeb swojej skóry. Zdrowa i oczyszczona cera będzie najlepszą podstawą dla gęstej brody. Aby utrzymać jej piękny wygląd na długo, trzeba sięgnąć po specjalistyczne męskie kosmetyki, które działają oczyszczająco, wzmacniająco i ułatwiają odpowiednie układanie brody. I tutaj często pojawiają się pytania: Czym najlepiej czesać i myć brodę? Który olejek będzie najlepszy? Czy stosowanie peelingu lub balsamu do brody to fanaberia, czy jednak konieczność?

Coraz dłuższa broda sprawia, że stale gromadzą się w niej zanieczyszczenia i należy ją myć przynajmniej tak samo często jak fryzurę, albo nawet częściej – jednak stosowanie do brody zwykłego szamponu do włosów nie będzie najlepszym pomysłem. Męskie szampony mają dość silne działanie i wysuszający skórę skład, który nie jest dostosowany do delikatnej cery znajdującej się pod brodą. Tu najlepiej sprawdzi się specjalistyczny szampon do brody lub mydło o łagodnym działaniu myjącym. Przy cerze tłustej, trądzikowej wskazane jest też stosowanie co pewien czas peelingu, który również skutecznie ją oczyści i przy okazji odblokuje mieszki włosowe.

Aby pielęgnacja szła w parze ze zdrowiem, warto wybierać kosmetyki o naturalnym, roślinnym składzie, z jak najmniejszą ilością konserwantów i sztucznych substancji zapachowych. Takie produkty nie tylko poprawią wygląd brody, ale również pozytywnie wpłyną na stan skóry. Dobre jakościowo kosmetyki są pełne składników roślinnych o cennych właściwościach odżywczych, jak np. olej kokosowy, masło shea i awokado, oliwa z oliwek, aloes czy naturalne woski carnauba i jojoba.

Wybór olejku do brody powinien iść w parze z rozpoznaniem potrzeb męskiej skóry. Jeśli jest ona wrażliwa lub przesuszona, warto wybrać taki, który nie tylko sprawi, że broda będzie ładnie się układać, ale także będzie miał działanie łagodzące lub nawilżające, np. dzięki dodatkowi aloesu. Wielu panów nie jest zadowolonych z koloru brody – i tu z pomocą przychodzą olejki z dodatkiem henny, o właściwościach przyciemniających zarost oraz jeszcze bardziej podkreślających jej połysk.

Ważne jest, aby kosmetyk miał lekką konsystencję, która pozwoli stosować go tak często jak zajdzie potrzeba – na pewno po każdym myciu brody, a przy problemach skórnych nawet kilka razy dziennie. Należy też pamiętać, że im dłuższa broda, tym większe są problemy z jej gęstością – a systematycznie stosowany olejek do brody skutecznie odżywia włosy i ich cebulki, zapobiegając przerzedzeniu brody. Naturalna ochrona brody przed promieniami UV, którą zapewnia olejek, zapobiega także jej płowieniu.

Stosowanie olejku nie jest sprawą skomplikowaną – należy zaaplikować kilka kropel produktu na opuszki palców, a następnie wmasować je w brodę oraz skórę, z której ona wyrasta. Aby kosmetyk został równomiernie rozprowadzony, należy brodę rozczesać specjalną szczotką. Włosy wygładzone dzięki olejkowi są przyjemne w dotyku i łatwiej można rozczesać, a ich końcówki są odporne na łamanie się – co także nie jest bez znaczenia w codziennej pielęgnacji dłuższego zarostu. Na rynku są dostępne olejki wzbogacone m.in. o witaminę E, pobudzającą porost brody, a także zawierające naturalne kompozycje zapachowe, delikatnie perfumujące zarost.

Innym kosmetykiem, który łączy działanie pielęgnacyjne i modelujące, jest balsam do brody, którego zadaniem jest zmiękczenie i odżywienie zarówno skóry, jak i zarostu. Kremowa konsystencja kosmetyku ułatwia jego nakładanie i sprawia, że wnika on głęboko w strukturę skóry i włosów, dogłębnie je nawilżając i wygładzając. Balsam skutecznie łagodzi też problemy dermatologiczne, związane z przesuszeniem, z którym często boryka się skóra z zarostem.

Czesanie i szczotkowanie brody to nieodzowny element codziennego rytuału pielęgnacyjnego, który odgrywa istotną rolę w zachowaniu jej zdrowego i ładnego wyglądu. Grzebienie z dość szeroko rozstawionymi zębami, szczotki z odpowiednio dobranym włosiem oraz kartacze nie tylko pomagają rozczesać i ułożyć bujny zarost, ale także dbają o regularny masaż skóry, poprawiając jej ukrwienie, a tym samym pobudzając wzrost włosów. Jeśli końcówki włosów mimo pielęgnacji rozdwajają się, należy je regularnie podcinać. Najlepiej zrobi to barber dysponujący wiedzą, doświadczeniem i odpowiednimi nożyczkami, który z pewnością doradzi również, jak można jeszcze lepiej zadbać o brodę i wystylizować ją w sposób pasujący do twarzy jej właściciela.

Codzienne, systematyczne dbanie o czystość i dobrą kondycję brody warto wzmocnić odpowiednią dietą i unikaniem używek. Palenie papierosów szczególnie źle wpływa na stan zarostu, choćby poprzez jej bezpośredni kontakt z pełnym zanieczyszczeń dymem. Śmieciowe jedzenie, brak snu i nadmiar stresów negatywnie odbijają się na stanie i gęstości włosów. Dlatego polecamy tej wiosny zdrowy styl życia i dietę pełną wartościowych składników odżywczych, a wówczas broda będzie jeszcze bardziej gęsta, zdrowa i lśniąca!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistycznym sklepem z kosmetykami oraz akcesoriami do brody i wąsów – dlaBrodacza.pl






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...