Dzisiejszy świat wymaga od nas wiele. W pracy terminy gonią, klienci oczekują naszej ciągłej dyspozycyjności, a szef dorzuca coraz to nowsze obowiązki. W domu wcale nie jest łatwiej – sprzątanie, gotowanie czy opieka nad dziećmi pochłania ogrom czasu. Dodatkowo chcielibyśmy się jeszcze rozwijać, mieć czas na kontakty towarzyskie, uprawianie sportu czy hobby.
To wszystko wymusza od nas życie na pełnych obrotach, które bywa przyczyną stresów i poczucia przytłoczenia. Jak osiągnąć spokój i stabilność, kiedy masz wrażenie, że świat dookoła pędzi w zawrotnym tempie?
Techniki relaksacyjne
Wszyscy wiemy, że stres ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, nie tylko psychiczne, ale też fizyczne. Niestety, nie da się go całkowicie uniknąć, a kiedy żyjemy w szybkim tempie dopada nas jeszcze częściej. Ważne jest, aby ćwiczyć w sobie odporność na trudne sytuacje, nie rozpamiętywać ich i nie brać zbytnio do siebie. To trudna sztuka, ale ćwiczenie czyni mistrza. W łagodzeniu stresu pomocne są różne techniki relaksacyjne, np. oddechowe. Skupienie się na głębokim wdychaniu i wydychaniu powietrza pozwala szybciej wrócić do równowagi. Dobrze sprawdza się również medytacja czy popularny ostatnio mindfulness. Wszystkie te sposoby można zastosować niezależnie od tego gdzie jesteśmy, nie potrzeba też na nie wiele czasu – już kilka minut może pomóc w uspokojeniu emocji i powrocie do równowagi.
Organizacja doprowadzona do perfekcji
Kiedy ciągle brakuje ci czasu, warto pomyśleć nad lepszą organizacją. Pomocnym rozwiązaniem może być już samo spisanie zadań, które czekają nas danego dnia. Pozwala to nie tylko pamiętać o wszystkim, co istotne, ale również uwalnia głowę od ciągłego przypominania sobie, co jeszcze zostało do zrobienia. Kiedy widzimy już czarno na białym jakie obowiązki nas czekają, znacznie łatwiej jest je sensownie rozplanować. Warto grupować poszczególne czynności, np. kiedy mamy zaplanowanych więcej telefonów można wykonać je jeden po drugim, albo kiedy potrzebujemy załatwić kilka spraw na mieście wpisać je wszystkie je na jeden dzień. Zastanówmy się, które czynności musimy wykonać w pełnym skupieniu i postarajmy się znaleźć na nie czas wtedy, gdy mamy najwięcej energii i nikt nam nie przeszkadza. Inne natomiast można zrobić przy okazji – np. odpisać na niezobowiązujące maile podczas podróży pociągiem.
Trudna sztuka odpuszczania
Zastanówmy się, czy na pewno musimy aż tyle robić. Kiedy pędzimy jak w kołowrotku i ogarniamy wiele spraw na raz wszystko wydaje się nam bardzo ważne, ale zazwyczaj wcale tak nie jest. Wystarczy zastanowić się na spokojnie nad naszymi priorytetami, a wtedy często okazuje się, że odpuszczenie wielu rzeczy, które wydają nam się istotne, w rzeczywistości nie niesie ze sobą jakichś poważnych konsekwencji. Jeśli masz problem z rezygnacją z nich, warto zastanowić się dlaczego. Być może stoi za tym niezdrowa potrzeba kontroli lub nadmierna ambicja, która wcale ci nie służy? A jeśli wszystko, co robisz jest konieczne, to może warto pomyśleć nad zleceniem niektórych zadań komuś innemu?
Życie w zawrotnym tempie to spore obciążenie dla naszego organizmu oraz psychiki. Na dłuższą metę nie jest to korzystne, jednak zdarzają się okresy czy etapy kiedy nie mamy wyboru. Warto wtedy nie dokładać sobie niepotrzebnie obowiązków, zadbać o efektywne wykorzystanie dostępnych możliwości oraz znaleźć czas na regenerację.