Jak wzmocnić pewność siebie?

2 sierpnia 2018, dodał: amethist

Często oceniamy siebie przez pryzmat innych osób. Porównujemy nasze osiągnięcia, wygląd i umiejętności z sukcesami, urodą i talentem osób, które podziwiamy. Przez to dostrzegamy w sobie kolejne wady, które w naszym przekonaniu sprawiają, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. Tracimy pewność siebie, zapominając o tym, że jesteśmy wyjątkowymi osobami. Mamy tendencję do szukania w sobie kolejnych niedoskonałości, co zniekształca nasz wizerunek we własnych oczach. Robiąc to wszystko, wyrządzamy sobie krzywdę. Tracimy życie na rozpamiętywaniu nic nieznaczących małych porażek, nie doceniając życia, nie wykorzystując jego potencjału. Czas to zmienić! Oto kilka rad, co zrobić, by wzmocnić pewność siebie.

Pamiętaj o swojej wyjątkowości

Każdy z nas jest inny — zdawać by się mogło, że to oczywista oczywistość, jednak nic bardziej mylnego, często zapominamy bowiem, o tym, że nie ma dwóch takich samych osób. Nikt nie jest równie mocno utalentowany w tych samych dziedzinach. Nie ma takiej samej urody ani tych samych doświadczeń. Każdy jest osobnym zbiorem wyjątkowych elementów, które tworzą niepowtarzalną osobowość. To, że nie jesteś geniuszem matematycznym, wybitnym pisarzem, ani piękną modelką, nie znaczy, że jesteś gorszy. Jesteś dobry w czymś innym. Skupiaj się na tym. Pamiętaj o swoich zaletach. Wypisz sobie je na kartce i przypominaj sobie o nich codziennie, po 2/3 razy, tyle ile będzie trzeba. Wady odłóż na bok. Wzmacniaj swoje mocne strony, pokazuj je światu. Staraj się uwierzyć w siebie, jeśli tobie się to uda, także inni zaczną dostrzegać te niepowtarzalne cechy. Z innych ludzi czerp inspirację, nie zatracaj się jednak w uwielbieniu, łatwo wówczas zgubić własne „ja”, swoje usposobienie i predyspozycje.

Skupiaj się na sobie, nie na przekonaniach innych osób

Nie pozwól, by inni ludzie projektowali twoje życie. Nie ma bowiem niczego bardziej ograniczającego niż pozwolenie na to, by strach przed opiniami innych osób, zdominował całe życie. Jak wspominaliśmy wyżej „każdy z nas jest wyjątkowy”, idąc tym tropem, należy pamiętać, że powielanie zachowań innych osób jest nieraz wbrew własnej naturze. Podążanie za stadem charakterystyczne jest dla zwierząt stadnych, człowiek jednak pomimo tego, iż jest istotną społeczną, posiada swoją indywidualność i prawo do własnych przekonań. Nie warto więc zastanawiać się, co pomyślą o nas sąsiedzi, jeśli wywiesimy w oknie kolorową firankę, ani co będą szeptali na szkolnych korytarzach, jeśli założymy koszulkę z ulubionym, niekoniecznie popularnym zespołem. To nie jest najważniejsze. Skupianie się na niepochlebnych opiniach postronnych ludzi nie ułatwi życia, wręcz przeciwnie, sprawi, że zamkniemy się przez to jeszcze bardziej. Z czasem pojawi się frustracja, a po latach żal do samych siebie i przekonanie, że nie przeżyło się życia, tak jak miało się na to ochotę. By uniknąć tego typu myśli, warto przestać bać się wyrażać siebie. Kolorowe ubranie, szalony wystrój mieszkania, śmiałe dzielenie się swoimi opiniami — to niekoniecznie muszą być powody do kpin i odrzucenia. Uczyń z tego swój atut, przecież ludzie lubią osoby, które są pewne siebie i nie boją się wyrażać swojego zdania. Sam zapewne takie podziwiasz, dołącz więc do ich grona.

Ćwicz pewność siebie

Samo mocne postanowienie poprawy nie załatwi sprawy. Przez chwilę poczujesz się zmotywowany i zadowolony, jednak kiedy przyjdzie ci wyjść na ulicę w odważnym stroju lub wystąpić przed publicznością, znów zaczniesz przypominać przestraszoną osobę, niewierzącą we własne możliwości. Dlatego istotne jest to, by ćwiczyć pewność siebie. Jeśli boisz się wystąpień publicznych, zacznij od nich. Wyjdź ze znajomymi na karaoke, spróbuj swoich sił przy mikrofonie. Zapewne będzie zjadała cię trema, jednak mimo tego nie rezygnuj. Wyjdź poza strefę komfortu. Kiedy w końcu to uczynisz, poczujesz się ze sobą znacznie lepiej. Kilka tego typu śmiałych wystąpień, a publiczne monologi na forum grupy współpracowników, czy kolegów z klasy przestaną być wyzwaniem. Masz problem z nawiązywaniem nowych znajomości? Podejdź do przypadkowej osoby, zapytaj o godzinę, spróbuj porozmawiać o pogodzie, mieście, w którym się znajdujesz. Szukaj okazji do styczności z ludźmi. Nie myśl o tym, jak zostaniesz odebrany, skup się na tym, co tego typu doświadczenie może wnieść do twojego życia. Małymi kroczkami, sukcesywnie otwieraj się na świat coraz bardziej.

Zobacz również:

Jak uszczęśliwić siebie?

7 kroków do idealnej twarzy – jak ukryć niedoskonałości

Jak zdobyć kobietę?


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Bestsellerowa bateria wannowa + zestaw prysznicowy!
Sprawdź najlepszą jakość w najlepszej cenie z 2-letnią gwarancją!
Cena:
68,99 zł
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ

FORUM - bieżące dyskusje

Jak dbać o włosy?
Utrzymywanie włosów jest stosunkowo łatwe, gdy już wiesz, jak o to dbać. Utrzymanie...
Czym jest szczęście?
Dla mnie szczęście to dobre zdrowie, stabilność życiowa, dobrzy ludzie wokół, na których mogę liczyć.
Inteligencja emocjonalna
Bo ludzie są coraz bardziej skupieni na sobie. "JA" to najczęstsze słowo, nawet...
Kosmetyki na zmarszczki
A ja polecam wam kosmetyki marki Eldan i krem Ecta Solution...