Jak wygrać z haluksami?

19 czerwca 2017, dodał: EKSPERTKA

Dotykają głównie kobiet. Ich pojawienie się może być uwarunkowane genetycznie, choć najczęściej powstają w wyniku noszenia nieodpowiedniego obuwia, a także prowadzenia niezdrowego trybu życia. Haluksy – bo o nich mowa – czy da się z nimi wygrać?

Zapobieganie

Zacznijmy od tego, że haluksom można i wręcz należy zapobiegać. Jak? Po pierwsze, starać się chodzić po możliwie jak najbardziej miękkim podłożu. Po drugie, unikać chodzenia przez długi okres czasu w butach z wąskimi czubkami i wysokimi szpilkami. Po trzecie, najlepiej zmieniać obuwie, nawet kilka razy dzienne. Po czwarte, wykonywać regularnie ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, stawanie na palcach i na piętach – generalnie ćwiczenia te powinny być oparte na wzmacnianiu mięśni stóp, w szczególności w okolicy palców i śródstopia.

Gdy pojawiają się haluksy

Co, jeśli zaniedbamy codzienną profilaktykę lub okaże się ona zbyt mało skuteczna? Tutaj najlepiej postawić na następujące metody:

1. Wkładki

Chodzi o wybór takich wkładek, które nie tylko wpłyną pozytywnie na komfort chodzenia i podparcie stopy, ale również będą minimalizować dolegliwości bólowe. Mogą to być wkładki z pelotą, czyli specjalnym wybrzuszeniem (stosowane szczególnie przy płaskostopiu), a także piankowe, skórzane, żelowe lub silikonowe.

2. Korektory ortopedyczne

Istnieją różne rodzaje tego typu urządzeń, np. ortezy, kliny izolacyjne, szyny. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się korektor HalluPro, na który składa się dostosowana do stopy, motoryczna konstrukcja wyposażona w wygodny w użyciu separator. Co istotne, mechanizm ten można stosować nie tylko w nocy, ale również nosić przez cały dzień, przez co korekcja koślawego palucha odbywa się dużo szybciej.

3. Leczenie operacyjne

Ta metoda uzależniona jest od wielkości deformacji, stopnia uszkodzenia stawów palucha, a także poziomu bólu. Do przeprowadzenia tego typu zabiegu wykorzystuje się implanty, których zadaniem jest sprawienie, aby haluksy nie utworzyły się ponownie. Niestety jest to metoda dość kosztowna (cena waha się w obrębie 5-10 tys. zł), a także inwazyjna, dlatego wiele osób wybiera tańsze, jednak równie skuteczne formy radzenia sobie z haluksami.

 

Pamiętaj, że masz tym większe szanse z haluksami, im wcześniej zaczniesz im przeciwdziałać. Jeśli widzisz, że duży palec jest nawet nieznacznie zakrzywiony, stosuj ćwiczenia profilaktyczne. Złota zasada: stawiaj na wygodne obuwie!

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Sukienka wyszczuplająca sylwetkę
Błękitna sukienka ze sklepu Thecovershop.pl
Cena:
170 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Piżama chłopięca marki KANZ
Bawełniana, miła w dotyku piżama dla chłopca na wiosenne i letnie noce
Cena:
39,90 zł
Koszulka Evora
Melanżowy beż - Sklep-Biustonosze.pl
Cena:
60 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Problemy ze snem
Jestem zdania, że na sen w bardzo dużym stopniu ma wpływ stres oraz kondycja...
Nietolerancja pokarmowa a dieta - j…
Niestety ale alergie pokarmowe mogą naprawdę uprzykrzyć życie, szczególnie kiedy pojawiają się...
łupież i łuszczyca
Sprawa łupieżu nie jest tak prosta jakby się mogło wydawać. Często właśnie można...
kobiecy samochód i dylemat?
A ja mam forda mondeo - bardzo dobre autko, nie muszę nic sama naprawiać,...
facebook