Jak wygrać z cellulitem?

29 marca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nieodpowiednia dieta i brak ruchu sprzyjają zatrzymaniu wody w organizmie, nadprogramowym kilogramom i powstawaniu cellulitu. Niestety pomarańczowa skóra pojawia się aż u niemal 90% kobiet. Walka z nią nie jest łatwa, ale jeśli jesteśmy systematyczne i wytrwałe, możemy znacznie poprawić wygląd skóry. Cellulit dotyka kobiet w każdym wieku. Nie jest to tylko, jak większość z nas myśli problem kosmetyczny. Jest on chorobą metaboliczną spowodowaną nieprawidłowym funkcjonowaniem układu limfatycznego. Aby wygrać z pomarańczową skórką, nie wystarczy samo stosowanie preparatów antycellulitowych. Konieczna jest kompleksowa zmiana trybu życia na zdrowszy. Sprawdź, jak wygrać z cellulitem.

cellulit na pośladkach

Skąd się bierze cellulit?

Główne przyczyny cellulitu to:
– nadwaga i otyłość,
– siedzący tryb życia,
– brak aktywności fizycznej,
– niezdrowa dieta ze zbyt dużą ilością cukru, soli i tłuszczy nasyconych,
– używki- papierosy i alkohol,
– picie dużych ilości kawy,
– bardzo częste noszenie ciasnej odzieży upośledzającej krążenie krwi i limfy w organizmie.

Zwiększona tendencja do pojawiania się cellulitu występuje również podczas gwałtownych zmian hormonalnych w organizmie takich jak ciąża, czy menopauza, ale problem ten pojawia się również coraz częściej u młodych dojrzewających dziewcząt, co wynika ze skumulowanego działania wahań hormonalnych w organizmie i niezdrowego trybu życia.
Cellulit powstaje, kiedy w komórkach tłuszczowych odkładają się i zalegają produkty przemiany materii, które w wyniku zaburzeń działania systemu limfatycznego nie są na bieżąco wydalane z organizmu. Z tego powodu znajdujące się tuż pod skórą komórki tłuszczowe powiększają się i tworzą na skórze widoczne zgrubienia, które nazywamy właśnie pomarańczową skórką.

W początkowej fazie powstawania cellulitu nieestetyczne zgrubienia widoczne są tylko wtedy, gdy uciśniemy skórę na udzie lub pośladku pomiędzy dwoma palcami. Na tym etapie najłatwiej pozbyć się problemu.
W następnym stadium cellulit jest już widoczny gołym okiem, ale łatwo go zauważyć tylko w niektórych pozycjach na przykład na siedząco. Kiedy stoimy lub idziemy i skóra jest bardziej napięta, nadal wygląda dobrze.
Z kolei ostatnie trzecie stadium cellulitu to już na tyle poważny problem, że zgrubienia i nierówności na skórze widoczne są niezależnie od pozycji ciała i nie jesteśmy w stanie ukryć tego problemu.

Jak pozbyć się cellulitu?

Jeśli rozpoczniesz walkę z cellulitem w jego pierwszej lub drugiej fazie, masz ogromne szanse na osiągnięcie i satysfakcjonujących efektów stosując domowe zabiegi pielęgnacyjne i zmieniając tryb życia.
Natomiast jeżeli pomarańczowa skórka jest już bardzo zaawansowana niestety, aby osiągnąć dobre rezultaty konieczne będzie skorzystanie ze specjalistycznych zabiegów w gabinecie kosmetologicznym takich jak endermologia. Bardzo skutecznym zabiegiem w walce z cellulitem jest także kriolipoliza która niweluje cellulit za pomocą niskiej temperatury.

Mimo dostępnych rozwiązań technologicznych, nie zwalnia Cię to jednak ze zmiany diety na zdrowszą, uprawiania sportu oraz domowej pielęgnacji. Bez tych elementów, z pewnością efekty kuracji nie będą w pełni zadowalające.

Sprawdzone i skuteczne domowe sposoby walki z cellulitem to:

1. Aktywność fizyczna.
Ćwicz regularnie co najmniej 3 razy w tygodniu po 30-45 minut. Wybierz taką aktywność fizyczną, którą lubisz. Katowanie się na przykład bieganiem, którego nie znosisz, na dłuższą metę nie ma sensu, ponieważ szybko się zniechęcisz. Równie dobrze możesz po prostu spacerować szybkim krokiem, jeździć na rowerze lub na rolkach, pływać albo zapisać się na pilates czy aerobik w klubie fitness. Doskonałe sprawdzą się też zajęcia taneczne.
Nie zrażaj się trudnymi początkami. Jeśli jesteś w kiepskiej formie, bo wiele lat nie ćwiczyłaś, nie forsuj się za bardzo. Stopniowo zwiększaj czas i intensywność wysiłku fizycznego w miarę poprawy Twojej sprawności.

2. Zdrowa dieta.
To kluczowy element walki z pomarańczową skórką. Bez trwałej zmiany nawyków żywieniowych, nie masz co liczyć na sukces w walce z cellulitem.
Zapomnij o tłustych i słonych potrawach. Unikaj słodyczy oraz produktów wysoko przetworzonych zawierających konserwanty, oraz sztuczne aromaty i wzmacniacze smaku. Powinnaś również ograniczyć spożycie mięsa- zwłaszcza czerwonego (najlepiej jedz je tylko raz w tygodniu), mocnej kawy oraz herbaty, alkoholu oraz czekolady.
Zadbaj o to, by w Twoim codziennym jadłospisie znalazło się jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, kiełki i kasze, produkty pełnoziarniste, chude ryby, oleje roślinne, orzechy, pestki (słonecznik, dynia) oraz zioła i przyprawy, które przyspieszają przemianę materii przykładowo imbir, kurkuma, chili, czarny pieprz, kolendra, rozmaryn, bazylia.


3. Peeling.
Systematyczne wykonywanie peelingu skóry w okolicy dotkniętej cellulitem daje bardzo dobre efekty. Pomaga usunąć zrogowaciały naskórek, odblokować pory, dotlenić komórki, pobudza mikrokrążenie w skórze. To wszystko powoduje rozbijanie komórek tłuszczowych oraz sprawniejsze krążenie krwi i limfy, a co za tym idzie lepszą eliminację toksyn z komórek.

Peeling najlepiej wykonywać dwa razy w tygodniu. Możemy użyć gotowego peelingu ziarnistego. Wybierzmy taki, który jest dedykowany skórze z cellulitem i zawiera takie składniki wspomagające walkę z nim jak kofeina, algi, wyciągi roślinne na przykład z miłorzębu japońskiego czy zielonej herbaty.
Peeling możemy również wykonać, mieszając fusy z zaparzonej kawy, cukier lub sól z odrobiną oliwy. Taki domowy kosmetyk, podobnie jak te kupne, wmasowujemy w skórę kolistymi ruchami przez 2-3 minuty, a następnie spłukujemy letnią wodą.
Sprawdzi się też szczotka do masażu ciała na mokro oraz specjalna rękawica do masażu Kessa wraz z czarnym mydłem savon noir. Ta ostatnia metoda jest szczególnie skuteczna, ponieważ łączy ze sobą działanie mechaniczne oraz peeling enzymatyczny.

4. Masaż.
Bardzo skuteczny w walce z pomarańczową skórką jest masaż bańką chińską. Kupisz ją w każdej aptece. Zabieg ten, co prawda nie należy do najprzyjemniejszych, jednak warto systematycznie go wykonywać, ponieważ efekty będą widoczne szybko.

Bańka chińska pomaga rozbijać podskórną tkankę tłuszczową i w ten sposób eliminować cellulit. Zabieg powinnaś wykonywać trzy razy w tygodniu. Nie zrażaj się, jeśli czasami spowoduje on pojawienie się na skórze niewielkich zasinień. Wchłoną się one bez śladu po kilku dniach. Jeżeli sytuacja się powtarza, warto przyjrzeć się technice, jaką wykonujemy masaż. Być może warto, robić to nieco delikatniej.
Masaż bańką chińską nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na żylaki, pękające naczynka (pajączki) oraz borykających się z innymi chorobami układu krążenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy możesz go bezpiecznie stosować, poradź się lekarza.

5. Pielęgnacja specjalnymi kosmetykami.
Codzienne używanie preparatów ujędrniających i uelastyczniających skórę powinna na stałe wejść Ci w krew. Dobrze nawilżona i odżywiona skóra to podstawa. Używaj więc nie tylko specjalnych balsamów i serum na cellulit, ale również klasycznych maseł do ciała, kremów lub olejów, które pomogą zachować odpowiednie nawilżenie, elastyczność i miękkość skóry.

Nawet z bardzo zaawansowanym i uporczywym cellulitem można wygrać, potrzebna jednak będzie wytrwałość, systematyczność i cierpliwość. Nie wystarczy przez kilka tygodni stosować specjalistyczne kosmetyki, więcej się ruszać i zdrowo odżywiać- trzeba zmienić nawyki na stałe. Niestety, jeśli porzucimy zdrowy tryb życia, problem cellulitu powróci. Warto więc podjąć decyzję o trwałej zmianie swojego życia i kultywowaniu zdrowych nawyków, co nie tylko pomoże nam na stałe pozbyć się cellulitu, ale również pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i urodę. Jeśli zdecydujesz się na wsparcie jakim są urządzenia kosmetyczne, ofertę znajdziesz na stronie https://estheticmedical.pl

 

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...