Podolog jest specjalistą pielęgnacji stóp. Nie jest lekarzem ani pedicurzystką. Owszem, stanowi on ogniwo pośrednie pomiędzy ich pracą, natomiast zdecydowanie bliżej mu wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem do medycyny.
O tym, jak powinna wyglądać wizyta u podologa opowiada Andrzej Piotrowski, specjalista – podolog z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.
Do podologa należy się zgłosić, gdy występują problemy w obrębie Twoich stóp, takie jak:
-
deformacje kostne (np. płaskostopie, hallux itp.)
-
zmiany skórne (odciski, nagniotki, modzele, kurzajki, pękające pięty, nadmierna suchość, potliwość itp.)
-
zmiany dotyczące płytki paznokciowej (grzybica, wrastające paznokcie, wkręcające się paznokcie itp.)
-
powikłania cukrzycy
Zadaniem podologa jest również systematyczna profilaktyka i pielęgnacja stóp, od wykonania zabiegu, po dobór odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.
Czego się spodziewać?
Jeżeli wybierasz się na wizytę do podologa, powinieneś spodziewać się fachowej obsługi przez wykwalifikowanych specjalistów, wysokiej jakości sprzętu, czystości gabinetu na najwyższym poziomie i sterylnych narzędzi. Od momentu wejścia, aż do chwili wyjścia, powinieneś czuć się bezpiecznie i być usatysfakcjonowany kompetencjami i umiejętnościami podologa.
Jak się przygotować i o co pytać?
Przed wizytą u specjalisty nie musisz się w żaden sposób specjalnie przygotowywać. Przed każdym zabiegiem stopy są odświeżone. Jeżeli zgłaszasz się z problemem, który wcześniej był w jakikolwiek sposób diagnozowany, robiłeś badania, przyjmujesz lekarstwa, to warto byś przyniósł wyniki tych badań ze sobą i znał nazwy lekarstw – ułatwi to pracę podologa i dobór odpowiednich preparatów.
Jeśli chodzi o zadawanie pytań, pytaj o wszystko co Cię nurtuje. Specjalista postara się odpowiedzieć na każde Twoje pytanie i rozwiać wszelkie wątpliwości.