Jak wygląda leczenie u psychiatry

31 października 2016, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Współczesny świat przynosi wiele wyzwań, z którymi niektórzy nie są w stanie sobie poradzić. Stres, szybkie tempo życia, zbyt wygórowane oczekiwania, praca w korporacjach, problemy osobiste czy nieumiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami – to wszystko sprawia, iż zaburzenia psychiczne to poważny problem współczesnego społeczeństwa. Wiele osób szuka pomocy u lekarzy psychiatrów, ale spora ilość tego nie robi. Powodem jest brak odwagi do przyznania się do istniejącego problemu, wciąż dominujące myślenie, iż psychiatra nie leczy ludzi normalnych. To duży błąd. Należy sobie uświadomić, że psychiatra – tak jak każdy lekarz – ma za zadanie udzielenie pomocy pacjentowi.control-work-official-form-39519-large22222-1

Psychiatra to taki lekarz, który pomaga w trudnych i kryzysowych sytuacjach, wyciąga pomocną dłoń do ludzi, którzy z różnych przyczyn znajdują się na życiowym zakręcie. Psychiatry nie należy się bać. Jednak należy mu zaufać i szukać pomocy w  dobrym gabinecie psychiatryczny, który wyleczył wielu ludzi dzięki szerokiej wiedzy i doświadczeniu psychiatry, już podczas pierwszej wizyty rozmowa przeprowadzona jest w taki sposób, aby zdobyć o pacjencie jak największą ilość informacji – o samym pacjencie, jego dolegliwościach, kiedy się zaczęły i jaki maja przebieg. Również może pytać o relację rodzinne, dzieciństwo, życie osobiste, pracę. Lekarz dostosowuje pytania do problemu i stara się ustalić wszystkie niezbędne szczegóły (na przykład powiązania problemu z chorobami somatycznymi bądź wydarzeniami życiowymi). Wielu psychiatrów kieruje pacjenta na dodatkowe testy psychologiczne, które pomagają w postawieniu trafnej diagnozy oraz często prosi o opinie internisty. Czasem zdarza się, że potrzebne są jeszcze badania np. krwi, moczu, co pozwala uzyskać szerszy obraz stanu zdrowia.

Po postawieniu diagnozy – co w psychiatrii nie jest rzeczą prostą – lekarz kieruje pacjenta na odpowiednia terapię. Leczenie psychiatryczne to najczęściej psychoterapia (indywidualna lub grupowa), czasami wspomagana leczeniem farmakologicznym. W niektórych przypadkach wystarczy wybór jednej metody. O sposobie leczenia zawsze decyduje psychiatra – biorąc pod uwagę diagnozę, stopień zaawansowania choroby i ogólny stan pacjenta. Psychoterapia to przede wszystkim rozmowa, która pozwala na ustalenie dokładnych przyczyn oraz mechanizmów związanych z pojawieniem się zaburzeń. Dzięki psychoterapii pacjent nie tylko poznaje szczegóły swojej choroby, ale także zmienia sposób myślenia i postępowania. Jednak aby terapia była skuteczna, musi być podjęta dobrowolnie oraz ze świadomością, iż jest to proces długotrwały i wymagający wielomiesięcznego kontaktu ze specjalistą.