Do wyboru mamy rozmiary oznaczane numerami od 5 (wewnętrzna średnica: 14 mm) do 33 (23,33 mm). Nie jest prawdą, że lepsza jest obrączka luźniejsza. Gdy jej rozmiar jest zbyt duży możemy nie tylko zgubić krążek, ale też zaczepić o coś obrączką i zranić się, a nawet złamać palec. Dla kobiet dużym ułatwieniem jest sprawdzenie jakie rozmiar ma noszony przez nie pierścionek zaręczynowy. Jeśli uważamy, że jest on dla nas odpowiedni wystarczy, że wybierzemy obrączkę o pół rozmiaru większą. Jest to konieczne ze względu na większą szerokość obrączki w porównaniu do pierścionka. Szerokość obrączek na jakie się zdecydowaliśmy ma duży wpływ na wybór rozmiaru. Generalnie obrączki szersze powinny być nieco większe.
Przy wyborze obrączek należy pamiętać o tym, że w upalne dni palce puchną natomiast gdy jest nam zimno ich obwód może się zmniejszać. Z tego względu powinniśmy zwrócić uwagę na to jaka jest pogoda w dniu, w którym kupujemy obrączki. Optymalne są dni ciepłe, ale nie upalne. Dopasowanie obrączek takiego dnia powinno sprawić, że zimą obrączka nie będzie nam spadać, a latem nie będzie zbyt ciasna. Jeśli jednak mierzymy pierścionek w chłodny dzień to lepiej wybrać rozmiar o pół numeru większy. Idealna obrączka powinna bez wysiłku wchodzić na palec i być nieruchoma przy ruchu dłonią.
Przy zakupie obrączek warto zapobiegliwie zapytać jak wygląda sytuacja ewentualnej zmiany rozmiaru wybranego przez nas modelu. Wiele firm jubilerskich oferuje taką korektę na miejscu, niejednokrotnie nieodpłatnie (jeśli to w danym salonie kupiliśmy obrączki). Niekiedy jednak sklep nie zatrudnia własnego złotnika i zmiana rozmiaru łączy się wówczas z większym kosztem i dłuższym oczekiwaniem na wykonanie usługi.