Kiedy okuliści ostrzegają przed przedłużaniem rzęs, to ostrzeżenie zwykle odnosi się do dwóch rzeczy: higieny w salonie rzęs i reakcji na klej do rzęs. W dzisiejszym poście chcemy wytłumaczyć, dlaczego wysokiej jakości profesjonalny klej do rzęs jest tak ważny i jak powinnaś go prawidłowo używać. To ważne, ponieważ jako stylistka rzęs ponosisz dużą odpowiedzialność wobec swoich klientów.
WADY ŹLE DOBRANYCH LUB TANICH KLEJÓW:
- Mogą wywoływać reakcje alergiczne lub alergie
- Czasami mogą bardzo drażnić oczy
- Opary kleju najprawdopodobniej są wyczuwalne
Alergie to bardzo trudny, bardzo obszerny i przede wszystkim medyczny temat. Zasadniczo jednak o alergiach można powiedzieć dwie rzeczy: z jednej strony w sektorze profesjonalnym nie ma obecnie całkowicie hipoalergicznych klejów do rzęs, z drugiej strony klientka może dostać reakcji alergicznej całkowicie zaskakująco i w dowolnym momencie. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma znaczenia, czego używasz; jest odwrotnie. Jako stylistka rzęs masz obowiązek zwracać uwagę na jakość użytych materiałów, a także reagować przed i w trakcie zabiegu na wszelkie reakcje.
TAKIE SĄ FAKTY:
Od jakiegoś czasu na rynku istnieją już kleje bez cyjanoakrylu, niestety pierwsze ich formuły nie były zbyt udane ponieważ ich retencja była krótka a klej szybko twardniał podczas nakładania i kruszył się podczas noszenia. Niedawno pojawiły się na rynku nowe formuły klejów, których retencja wynosi 4 do 5 tygodni. Do jednych z najlepszych zalicza się klej do rzęs bez cyjanoakrylu Mademoisellle firmy Glashland.
Chociaż wiele profesjonalnych klejów do rzęs jest obecnie reklamowanych i sprzedawanych jako łagodne lub hipoalergiczne, to i tak wszystkie są oparte na cyjanoakrylanie. To substancja, która zapewnia skuteczność, ale jednocześnie może wywoływać odczyny alergiczne. Z tego powodu studia stylizacji rzęs często posiadają aż cztery różne rodzaje kleju do rzęs, aby móc odpowiedzieć na indywidualne potrzeby klientek. Pamiętaj, aby podczas pracy mieć możliwość wyboru klejów o różnej mocy.
Zwróć także uwagę na produkty z zaufanej firmy, ponieważ wysokiej jakości klej do rzęs wydziela mniej oparów i powoduje mniej podrażnień. Dobre kleje są również opracowywane w taki sposób, aby rozwijały doskonałe właściwości klejące w optymalnej temperaturze i wilgotności powietrza, jaka najczęściej panuje w salonach. Natomiast towary tanie reagują zupełnie nieprzewidywalnie.
A JEŚLI ODKRYŁAŚ JUŻ WSPANIAŁY KLEJ DO RZĘS DLA SIEBIE, A ZWŁASZCZA DLA SWOICH KLIENTEK?
Wtedy wszystko, co naprawdę musisz zrobić, to opanować prawidłową obsługę. Niestety, w praktyce wciąż zbyt często można zaobserwować następujące dwa błędy aplikacji:
- Niewłaściwy czas schnięcia dla Twojej techniki
- Błędy w dozowaniu i aplikacji kleju
Czas schnięcia to czas, w którym klej do rzęs „polimeryzuje”, czyli czas, który musi upłynąć, zanim przedłużona rzęsa zostanie bezpiecznie połączona z tą naturalną. W przypadku profesjonalnych produktów czas schnięcia kleju wynosi nie więcej niż kilka sekund. Oczywiście, im Twoje umiejętności są wyższe, tym czas schnięcia kleju może być krótszy. Początkujące stylistki wybierają zazwyczaj kleje o nieco dłuższym czasie schnięcia – wtedy czują się pewniej.
Błędy w dozowaniu i aplikacji kleju do rzęs są najłatwiejsze do naprawienia. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę czynności, które koniecznie powinnaś wykonać podczas używania kleju do rzęs:
- Przed otwarciem: dobrze wstrząśnij butelką
- Przed użyciem: sprawdź temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu i w razie potrzeby wyreguluj (dodatkowa wskazówka: dobrze przewietrz pomieszczenie między zabiegami)
- Dawkowanie: weź najmniejszą możliwą kroplę, natychmiast wyczyść szyjkę butelki
- Usuwanie: zawsze zanurzaj przedłużane rzęsy w środku kropli, nigdy do krawędzi, gdzie klej wysycha szybciej
- Suszenie: W przypadku pierwszych oznak polimeryzacji (kropla staje się twarda i wygląda inaczej) należy ją usunąć i zaaplikować świeży klej.
- Przechowywanie: Zawsze zwracaj uwagę na datę przydatności do użycia i instrukcje dotyczące prawidłowego przechowywania.