Jak wybrać dobry ciśnieniomierz dla dzieci? Sprawdzamy
W przypadku małych dzieci rzadko zachodzi konieczność pomiaru ciśnienia tętniczego, ale oczywiście takie sytuacje się zdarzają. Niektórym maluchom ciśnienie trzeba mierzyć regularnie. Po jaki ciśnieniomierz dziecięcy warto w tym przypadku sięgnąć? Na co trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Jaki ciśnieniomierz dla dzieci wybrać?
Zacząć trzeba od tego, że nie ma tutaj sensu wybór ciśnieniomierza nadgarstkowego. Nie można go w żaden sposób dopasować do małych rączek dziecka. Postawić zatem należy na ciśnieniomierz pediatryczny naramienny – ale jaki? Trzeba oczywiście sprawdzić rozmiar mankietu.
Tylko dobrze dobrany ciśnieniomierz dziecięcy pozwala na prawidłowy pomiar ciśnienia. Jeśli mankiet jest zbyt luźny, wyniki nie są miarodajne. Dlatego należy zmierzyć przy pomocy centymetra obwód ramienia swojej pociechy – między barkiem i łokciem. Wynik to minimalny obwód mankietu.
Ciśnieniomierz dziecięcy – mechaniczny czy elektroniczny?
W przypadku ciśnieniomierzy dla niemowląt i małych dzieci do wyboru są modele mechaniczne i elektroniczne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.
Ciśnieniomierze dziecięce mechaniczne – np. https://www.trzypiora.pl/pl/p/Dzieciecy-Cisnieniomierz-zegarowy-TS-DIA02027/144 – wyposażone są w różnego rodzaju mankiety, które można bez problemu dopasować do rąk malucha. Nie trzeba też zaprzątać sobie głowy ich zasilaniem. Nie wymagają podłączenia do sieci czy użycia baterii. Nie wszyscy jednak przepadają za ręcznym pompowaniem i odczytywaniem wyniku na zegarze. Wymaga to pewnej wiedzy i wprawy.
Ciśnieniomierze elektroniczne także są dobrym wyborem, o ile mają odpowiedni mankiet. Nie są trudne w obsłudze. W praktyce wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby zmierzyć dziecku ciśnienie. Niektóre urządzenia wymagają podłączenia do gniazdka. Inne działają na baterie.
Jak prawidłowo zmierzyć dziecku ciśnienie?
Pomiar ciśnienia tętniczego u małych dzieci nie jest zadaniem łatwym. W przypadku niemowląt łatwo jest o błędne pomiary, co może się wiązać z postawieniem niewłaściwej diagnozy. Jak więc się do tego przygotować?
Zacząć trzeba od tego, że w czasie badania dziecko nie powinno się ruszać. Nie może jeść i mówić. Warto też zadbać o to, aby dobrze się czuło. Stres nie sprzyja bowiem uzyskiwaniu miarodajnych wyników. Maluch powinien siedzieć spokojnie w wygodnej dla niego pozycji. Badanie dobrze jest powtórzyć, aby upewnić się, że wynik jest prawidłowy. U noworodków ciśnienie mierzy się zazwyczaj w czasie snu.