URODA I ZDROWIE

Jak wesprzeć jelita w przypadku zatwardzenia?

1 lipca 2020, dodał: Redakcja

Zatwardzenie – przykra i nieprzyjemna dolegliwość. Codziennie dotyka ono tysiące osób, a wizytę w toalecie zamienia w ciężkie i męczące doświadczenie. Zablokowane jelita utrudniają funkcjonowanie, a kolejne próby wypróżniania nie przynoszą żadnych rezultatów. Skąd bierze się problem zatamowanych jelit? W jaki sposób możemy wesprzeć ich pracę i co zrobić, by uniknąć problemów w przyszłości? Podpowiadamy.

brzuch kobiety boli

Zatwardzenie – kiedy do niego dochodzi?

Wypróżnianie – jedna z funkcji naszego organizmu, do której dochodzi w miarę regularnie. Oczywiście wszystko zależy od naszego metabolizmu i jest raczej kwestią indywidualną. Jednak za normalną częstotliwość wypróżnień uznaje się zakres między trzema na dzień a trzema w ciągu tygodnia. Kiedy natomiast możemy mówić o zatwardzeniu? Problem może

pojawić się w momencie, gdy ilość wizyt w toalecie spada poniżej dwóch w tygodniu.    

Na czym polega zatwardzenie? To określenie na bardzo powolne przemieszczanie się stolca z jelita grubego w kierunku odbytnicy. Jelito odprowadza większą ilość płynów niż w normalnych przypadkach, a w efekcie stolec staje się suchy i twardy. To z kolei prowadzi do problemu z wypróżnieniem. Do tego dochodzą także objawy – ból i wrażenie pełnego brzucha, wzdęcia oraz ból podczas wizyt w toalecie. Jeśli będzie się on utrzymywać przez dłuższy czas, należy skonsultować się ze specjalistą. 

Przyczyny zatwardzenia

Układ pokarmowy to bardzo czuły system, który może reagować na znacznie więcej bodźców niż jedzenie. M.in. od niego zależy nasze samopoczucie – tak samo zatwardzenie może mieć wiele różnych przyczyn:

 • Nagłe zmiany w jadłospisie – obciążenie dla układu trawiennego,
 • Brak aktywności fizycznej,
 • Leżenie w bezruchu wskutek choroby,
 • Odwodnienie,
 • Ciąża,
 • Menstruacja,
 • Problemy wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania jelit,
 • Leki zaburzające proces trawienia,
 • Stan pooperacyjny,
 • Stres.

Pobudź jelita do działania

Co zrobić, by praca jelit wróciła do normy, a problem zatwardzenia zniknął? W pierwszej kolejności zadbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu. Im więcej wody dostanie się do układu pokarmowego, tym stolec stanie się bardziej miękki i łatwiej będzie go wypróżnić.  

W przypadku zatwardzenia ważne jest również to, co jemy. Ważnym składnikiem odżywczym, który wspiera pracę jelit, jest błonnik. Do organizmu dostarczymy go, wybierając dietę bogatą m.in. w warzywa i owoce. Można go także suplementować za pomocą preparatów np. Colon C

Jakie składniki powinny znaleźć się w naszym jadłospisie w przypadku zatwardzenia?

 • Produkty zbożowe – płatki, pieczywo pełnoziarniste i razowe,
 • Warzywa – brokuły, ziemniaki, marchew, brukselka, cebula,
 • Owoce – jabłka, gruszki, śliwki, morele, banany, brzoskwinie,
 • Rośliny strączkowe – soja, fasola, soczewica.

Dietę warto wesprzeć odpowiednią suplementacją. Wartościowym źródłem błonnika są również preparaty takie jak Colon C. Pomaga on zwiększyć objętość stolca, co ułatwia wypróżnianie.

W usprawnieniu pracy jelit duże znaczenie mają również nasze codzienne nawyki. Jeśli chcemy uniknąć zatwardzeń, korzystajmy z toalety w miarę regularnie. Wstrzymywanie stolca może prowadzić do jego zbierania się w jelicie grubym i twardnienia. Na pobudzenie układu trawiennego wpływa też aktywność fizyczna. Nawet odrobina ruchu może nam pomóc udrożnić jelita.

Podczas wypróżniania warto przybrać odpowiednią pozycję – nogi powinny znajdować się na podwyższeniu, np. schodku. Jeśli zatwardzenie nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem.   

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

BIO-Kosmetyki naturalne.
Na mnie dobrze działa seria Eco Nature z Bielendy. Krem, masło nawilżajće z śliwką...
Termometr
Ja mam termometr innoGio giofast gio-515, fajnie działa, dobrze i szybko mierzy. Każda...
Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
No i mamy powtórkę z wiosennych ograniczeń, mam nadzieję, że teraz sceptycy i antymaseczkowcy...
Problem ze wzwodem
Bywa, że problem sam mija jak się zmieni partnerkę na młodszą i ładniejszą;)