Proces starzenia się ludzkiego organizmu jest naturalny i nieunikniony. Skóra zaczyna się starzeć już po 20 roku życia, zaś pierwsze zmarszczki są widoczne kilka lat później. Za te odpowiada przede wszystkim znaczny spadek produkcji naturalnego kolagenu i elastyny. Warto jednak wiedzieć, że obowiązujący kanon piękna nakazuje być wiecznie młodym, a nasza skóra ma być nieskazitelnie gładka. O ile nie da się całkowicie zahamować procesu starzenia, to udaje się skutecznie go opóźniać. Walkę ze zmarszczkami należy rozpocząć jeszcze zanim te staną się widoczne.
Pierwsze zmarszczki
Niestety to u kobiet pojawiają się pierwsze zmarszczki szybciej. Wynika to z innych procesów metabolicznych, skóra mężczyzn produkuje też więcej kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jej sprężystość i gładkość. Pierwsze bruzdy starcze to najczęściej tzw. kurze łapki, pojawiają się w okolicach oczu. To dlatego jednymi z pierwszych kosmetyków przeciwzmarszczkowych powinny być kremy pod oczy, dobrane wedle indywidualnych potrzeb.
W późniejszym etapie zaczynają być widoczne zmarszczki w tzw. dolinie łez, worki pod oczami, zmarszczki pojawiają się też przy kącikach ust (linie marionetki). Uwagę warto skupić też na wyglądzie czoła, jeszcze przed 30. rokiem życia zauważalna może być tzw. lwia zmarszczka, czyli bruzda pomiędzy linią brwi.
Jak przeciwdziałać zmarszczkom?
Najważniejsze jest zapobieganie i opóźnianie procesu pojawiania się zmarszczek. Jeśli te wystąpią już na skórze twarzy, znacznie trudniej je usunąć. Im bruzdy stają się głębsze i szersze, tym są cięższe do zniwelowania, a zaawansowany proces starzenia się skóry może wywołać niemożność uzyskania idealnie gładkiej cery.
Kobiety popełniają podstawowy błąd, ponieważ walkę ze zmarszczkami rozpoczynają dopiero po ich wystąpieniu. Tak naprawdę preparaty przeciwzmarszczkowe warto stosować już po 20. roku życia. To wtedy świetnie sprawdzają się serum nawilżające z kwasem hialuronowym i preparaty regenerujące z witaminą E. Co ważne, przeciwzmarszczkowo udaje się na początku działać nie tylko z zastosowaniem odpowiednio dobranych kosmetyków. Istotne jest na przykład nawadnianie skóry od wewnątrz (picie co najmniej 2 litrów płynów każdego dnia). Z powodzeniem stosować można również masaże skóry twarzy, które pobudzają elastynę i kolagen do wzmożonej produkcji. Zawsze dobrze jest też postawić na pielęgnację twarzy z zastosowaniem nieinwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Sprawdzi się mezoterapia, peelingi kwasami czy maski witaminowe. Codzienna pielęgnacja w domu, jak również zabiegi odżywcze w SPA muszą być realizowane systematycznie i przy zastosowaniu jakościowych kosmetyków. Tylko w ten sposób skóra twarzy pozostanie młoda i nieskazitelnie gładka oraz napięta o wiele dłużej. Przed zastosowaniem pierwszych kremów czy zabiegów, których celem ma być opóźnianie występowania pierwszych zmarszczek, zawsze dobrze jest udać się do specjalisty. To kosmetolog bądź dermatolog dobierze właściwe preparaty, uwzględniając stan oraz typ cery.