Wbrew temu, co się ogólnie uważa, łuszczyca nie jest chorobą zakaźną przekazywaną drogą kropelkową, ani tym bardziej przez dotyk. Jest to choroba autoimmunologiczna lub genetyczna, powodująca zmiany skórne, występujące najczęściej na łokciach, kolanach, czy skórze głowy. Ze względu na to, że nie jest to choroba zakaźna, osoba zdrowa nie zarazi się od osoby chorej. Czym dokładnej jest łuszczyca?
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, która powoduje zmiany skórne często prowadzące do stanów zapalnych. Im szybciej osoba chora zauważy zmiany i rozpocznie leczenie, tym mniejsze powikłania i ryzyko powiększania się obszarów zainfekowanych. Nie ma jednoznacznych przyczyn powstawania choroby; wiadomo jednak, że nie da się tą chorobą zarazić od drugiej osoby, a jej przebieg najczęściej postępuje łagodnie.
Często wśród przyczyn wyróżnia się czynniki genetyczne, ponieważ bardzo często choroba ta występuje rodzinnie, wśród osób spokrewnionych. Warto zaznaczyć, że łuszczyca ma tendencję do remisji i nawrotów. U osoby chorej na łuszczycę występują różowe lub ciemnoczerwone plamy pokryte blaszką łuszczycową, czyli jasnymi grudkami złuszczonej skóry. Nieleczona łuszczyca prowadzi do pogłębiania się zmian oraz do powstawania stanów zapalnych.
Metody leczenia łuszczycy
Łuszczyca to choroba niemożliwa do całkowitego wyleczenia. Często występują silniejsze nawroty zmian skórnych, ale również całkowita ich remisja. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany na skórze, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa, który fachowo oceni i zbada wybroczyny, a także zacznie leczenie.
Wiele osób zastanawia się jak walczyć z łuszczycą. Są dwie główne strategie walki z tą chorobą. U części pacjentów wystarczy leczenie miejscowe, które charakteryzuje się usunięciem blaszki łuszczycowej i przede wszystkim ograniczeniem namnażania się skóry, której właśnie nadmiar powoduje łuszczenie się.
Choroba charakteryzująca się ciężkim przebiegiem wymaga leczenia ogólnego. Przy tym sposobie walki z łuszczycą pacjent stale przyjmuje leki hamujące rozwój choroby.
Naturalne sposoby leczenia łuszczycy
Jak walczyć z łuszczycą tak, aby jej objawy były, jak najmniejsze? Do leczenia farmakologicznego warto dodać także naturalne metody. Z całą pewnością pomocne mogą okazać się kąpiele ziołowe, na przykład z łopianu lub lnu, a także kąpiele z dodatkiem soli morskiej lub płatków owsianych, które pomogą zmniejszyć zaczerwienienie i poprawią kondycję skóry.
Podczas kąpieli wskazane jest używanie wody letniej, ponieważ woda zbyt zimna lub gorąca może dodatkowo podrażnić zaatakowane miejsca. Aby zminimalizować podrażnienie, warto stosować też aloes, który zaaplikowany bezpośrednio na plamy przynosi zdecydowaną ulgę. Zmiana diety również może wpłynąć zbawiennie na postęp choroby.
Do prawidłowej diety warto włączyć owoce i warzywa, a także ryby oraz mięso, a zminimalizować cukier, a także tłuszcze. Aby wspomóc proces leczenia, należy zmienić nawyki oraz dietę, a dodatkowo do diety warto dodać zioła lecznicze, na przykład napar z rumianku, który z pewnością załagodzi zaczerwienienie.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.centrumluszczycy.pl/