Koty w różnych sytuacjach mogą się zestresować. W tym przypadku jako właściciel nie do końca wiesz co robić i jak temu zaradzić. W poniższym artykule podpowiemy, jak uspokoić kota oraz jakie techniki zastosować. O czym warto pamiętać? Czym pupil może się zestresować? Jakie metody na uspokojenie wypróbować?
Stres u kota
Koty to zwierzęta wrażliwe, które łatwo się denerwują. Zazwyczaj jako właściciel nie do końca wiesz, skąd to się bierze, gdyż koty słabo sygnalizują nerwy. Kot zdenerwowany to taki, który jest bardziej agresywny, czy też zaczyna więcej miauczeć. Najczęściej stresującymi sytuacjami dla pupila są:
- znudzenie i brak bodźców w środowisku (brak zabawek, legowisk, drapaków, miejsca do wspinania),
- życie w ciągłym zamknięciu, zwłaszcza z innymi zwierzakami,
- zaniepokojenie związane z obecnością innego kota,
- zmiany w codziennym życiu (podróże, przeprowadzka),
- zakłócenie rytmu dobowego zwierzaka,
- nieumiejętne dostosowanie karmienia do naturalnego trybu życia czworonoga,
- przykre dla kota wydarzenia, np. wizyta u weterynarza,
- za wiele zakazów i częste karcenie kota.
Jak zniwelować stres u kota?
Oczywiście najbardziej pewne jest usunięcie źródła stresu, co nie zawsze jest takie łatwe. Jeśli kłopoty są związane ze znudzeniem pupila i brakiem możliwości polowania, warto zadbać o odpowiednią rozrywkę. Dzięki temu łatwo uspokoisz zestresowanego pupila. Nie pomijaj urozmaicenia życia zwierzaka i weź pod uwagę jego potrzeby, które są różne. Okazuje się, że stworzenie kotu warunków podobnych do naturalnych i zachęcających do aktywności fizycznej ma wiele korzyści. W tym przypadku postaw na sporą ilość drapaków, które przydadzą się kotu, specjalne półki i legowiska, tzw. kocie drzewka, czy udostępnienie regałów, po jakich będzie się wspinać pupil – dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl
Zadbaj o zabawę
Koty bardzo lubią się bawić, dlatego zapewnij im rozrywkę pozwalającą zniwelować nerwy. Pomyśl o tym, czy nie poświęcasz zbyt mało czasu zwierzakowi. Wspólna zabawa daje radość nie tylko kotu, lecz także tobie. Dochodzi do nawiązania więzi i zrelaksowania czworonoga oraz zaspokojenia jego potrzebom łowieckim. Każdy kot potrzebuje stanowiska przeznaczonego do drapania, czego nie możesz pominąć. Znacznie trudniej jest uspokoić małego kotka, który boi się wielu rzeczy. Tutaj przyda się ogromna cierpliwość i stopniowe przyzwyczajanie pupila do przyjaznego środowiska.
Czy warto sięgać po leki?
Każdy właściciel kota nie powinien stosować leków u kotów, które są przeznaczone dla ludzi. Jest to niebezpieczne i nieodpowiednie zachowanie, które zagraża życiu zwierzaka. Ludzkie psychotropy mają o wiele większe dawki, niż te, jakich wymagają czworonogi. Najlepiej skontaktować się z behawiorysta i weterynarzem, który wskaże możliwe rozwiązania. Specjaliści doskonale znają się na zachowaniu kotów i nauczą cię, jak zrozumieć jego oczekiwania.
Na rynku znajdziemy specjalne tabletki na uspokojenie dla kota. Taką tabletkę możemy podać zdenerwowanemu kotu, na którego nie działają inne metody. Lek bazuje na dodatku L-tryptofanu, który wpływa znacząco na lepszy nastrój kota (za pomocą tzw. hormonu szczęścia). Zanim zasięgniesz pomocy specjalisty, wypróbuj inne rozwiązania. Sporym uznaniem cieszy się obroża feromonowa, która od wielu lat jest skuteczną metodą podczas terapii kotów. Jest ona nasączona specjalnym zapachem, jaki wpływa na uspokojenie kota. Zazwyczaj są to feromony DAP. Ponadto, postawić możesz na feromony w sprayu lub do kontaktu. Te ostatnie posiadają wymienne wkłady.
Koty są zwierzętami, które chodzą swoimi ścieżkami. Zrozumienie ich psychiki jest nie lada wzywaniem. Właściciele często nie wiedzą, jak poradzić sobie z nerwowym kotem i jakie sposoby wypróbować. Ostatecznością jest pomoc behawiorysty, która może zdziałać bardzo wiele. Na początku zadbaj o zapewnienie kotu odpowiednich warunków do zabawy i zaspokojenie potrzeby łowiectwa. Pomocny jest także zakup specjalnej obroży lub sprayu, jaki ma za zadanie wpłynąć na samopoczucie czworonoga. Jedno jest pewne – kotu należy poświęcać czas i w przypadku problemów nie zwlekać z szukaniem rozwiązania.
ZOBACZ TEŻ: https://zwierzaki.pl/sterylizacja-kotki