Znacie ten cudowny zapach świeżych ziół unoszący się w kuchni? Możesz to mieć na co dzień uprawiając własne, świeże zioła w domu. Dzięki nim wzbogacisz smak swoich potraw, dostarczysz do organizmu niezbędnych składników odżywczych, a nawet zwalczysz niektóre dolegliwości. Zobacz jak założyć własny mini ogród z ziołami w zaciszu domowym.
Sadzenie
Tutaj pole wyboru jest naprawdę ogromne, bowiem w sklepach, aż roi się od dostępnych nasion. Do sadzenia ziół w domu nadadzą się zarówno donice, jak i wszelkie pojemniki z ceramiki, drewna, blachy wikliny, czy nawet tworzyw sztucznych. Co ciekawe zioła urosną nawet w drewnianych skrzynkach.
O czym warto pamiętać?
- Każdy materiał ma swoją przepuszczalność np. w plastiku ziemia szybciej wyschnie, a w niepomalowanej ceramice szybciej odda wilgoć.
- Pojemniki muszą mieć otwór na dnie, albo w ściankach bocznych, ponieważ przez nie będzie odpływać nadmiar wody.
- Ułóż żwirowy drenaż na spodzie pojemnika.
Podłoże
Najważniejsze jest, aby podłoże było przepuszczalne dla wody oraz powietrza. Dodatkowo nie może za szybko wysychać.
Nie stosuj zwykłej ziemi z ogrodu. Najlepiej kup gotową, specjalną mieszankę torfową.
Będziesz również potrzebować piasek. Wysyp go na dno, aby zwiększył przepuszczalność podłoża. Dzięki temu do korzeni dostanie się o wiele więcej tlenu, a woda nie zalegnie w doniczce.
Kiedy i jak?
Zdecydowana większa część ziół nadaje się do uprawiania z wysiewu nasion. Idealny czas na sadzenie to koniec marca, ponieważ wtedy zioła otrzymają optymalną ilość słońca.
Zabieg należy powtórzyć w lipcu lub sierpniu, co pozwoli mieć pyszne zioła przez cały rok.
Jeżeli wolisz kupić gotowe sadzonki już w doniczkach to również znajdziesz je bez problemu. Pamiętaj jednak, aby dokładnie się im przyjrzeć i wybrać najzdrowszy okaz. Pod spodem nie powinno być liści ani rdzawych plamek. Po zakupie przesadź zioło do większej doniczki.
Pielęgnacja
Jak wiadomo najważniejsze jest słońce. Zioła uwielbiają światło i jego wymagają. Najlepiej postawić je w ciepłym, nasłonecznionym oraz osłoniętym od wiatru miejscu. Idealna temperatura dla ziół to od 15 stopni Celsjusza do 20. Najlepiej przestawić zioła od okna, kiedy planujesz jego otwarcie.
Każda roślina jak i zioła potrzebuje wody do życia. Jednak musi to być odpowiednia dawka wody, aby nie przesadzić w żadną stronę. Podlewaj zioła wodą z kranu, która musi odstać kilka minut, o temperaturze pokojowej.
Kolejną ważną rzeczą jest regularne podcinanie ziół. Dzięki temu roślinka będzie ładnie się rozrastać i ukorzeniać. Pamiętaj również o usuwaniu uszkodzonych i żółknących liści.