Jak uniknąć odparzenia skóry u dziecka | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak uniknąć odparzenia skóry u dziecka

27 maja 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pielęgnacja noworodka szybko staje się dla rodziców rutyną. Lecz te codzienne czynności, jak kąpiel czy przewijanie, mimo iż prozaiczne są niezwykle ważne. Delikatna skóra maluszka jest dwukrotnie cieńsza od naszej, a co za tym idzie dużo bardziej podatna na uszkodzenia – nawet niewielkie podrażnienie może spowodować u dziecka poczucie dyskomfortu. Dlatego wybieramy dobrej jakości pieluchy i kosmetyki. Dzięki temu skóra dziecka jest zadbana i zdrowa. A do czego przykładamy największą uwagę? Oczywiście do pupy malucha. To o nią dbamy najbardziej, gdyż odparzenie skóry jest bardzo nieprzyjemnym i bolesnym doświadczeniem dla dziecka.

Cute baby smiling while his mother is changing his nappy in the bedroom

Czysto i bezpiecznie

Pupa noworodka to obszar najbardziej narażony na działanie szkodliwych czynników. Pierwszym z nich jest ograniczony przez pieluchę dostęp powietrza. Do tego dochodzi wilgoć i zanieczyszczenia. Dlatego ważne jest częste zmienianie pieluchy i dokładne oczyszczanie pupy. Możemy wykorzystać do tego wodę lub popularne chusteczki nawilżane. Zdecydowana większość rodziców wybiera to drugie rozwiązanie. Lecz przy zakupie chusteczek warto zwracać uwagę na ich skład, aby nie wywołały u dziecka podrażnień i alergii. Kolejnym krokiem w pielęgnacji małej pupy jest użycie kosmetyku, który zabezpieczy skórę przed wilgocią i tarciem. W tym przypadku rodzice wybierają zarówno kremy, jak i pudry dla niemowląt. Ich działanie jest podobne, lecz puder sprawdza się i podczas codziennej pielęgnacji i w momencie, gdy dojdzie do podrażnienia skóry. Kosmetyki tego typu, jak np. puder dla dzieci Johnson’s Baby nie podrażniają skóry, pozostawiają ją miękką i delikatną. I najważniejsze – są to produkty bezpieczne. Jak używać pudru? Posypujemy nim obie dłonie i rozprowadzamy go na skórze dziecka.

Jak dbać o odparzoną pupę?

Dobrym sposobem na uniknięcie odparzeń jest też „wietrzenie” strategicznych miejsc. Niech dziecko pobiega przez chwilę w ciągu dnia bez pieluchy – będzie to tylko z korzyścią dla jego skóry. A co jeśli mimo wszystko pojawiło się zaczerwienienie, pieczenie i wysypka? To może zdarzyć się nawet najbardziej zadbanej pupie. Wtedy warto na dłużej zdejmować pieluchę, zmieniać ją jak najczęściej (również w nocy) nie zapinając zbyt mocno i oczywiście dokładnie oczyszczać skórę używając do tego czystej wody. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu pupy kremem lub pudrem dla dzieci łagodzącym podrażnienia.

Delikatnie, ale skutecznie

Kupując kosmetyki dla dziecka kierujmy się zasadą: mniej znaczy więcej. Wybierajmy produkty dobrej jakości, z atestami i sprawdzajmy składy, aby uchronić dziecko przed podrażnieniami. Zwracajmy też uwagę na zawartość składników o dobroczynnym działaniu – one przyniosą ulgę, zabezpieczą uszkodzoną skórę i przyspieszą rekonwalescencję. Pamiętajmy też o tym, że pielęgnacja skóry to nie tylko zapobieganie przykrym dolegliwościom. To również dostarczanie jej składników, które odżywiają i tworzą barierę ochronną.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz