Jak uniknąć efektu jo-jo?

19 lutego 2015, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

efekt

O efekcie jo-jo mówimy wówczas, kiedy po celowej redukcji masy ciała następuje jej ponowny przyrost. Nierzadko przybywa wówczas więcej kilogramów niż udało się stracić podczas odchudzania.

 

http://www.teluguone.com/tonecmsuserfiles/Top%20Indian%20Foods%20that%20aid%20in%20Weight%20Loss(1).jpg

Poruszając temat efektu jo-jo, należy zacząć od źródła , czyli kwestii nadmiernej masy ciała, której postanawiamy wytoczyć walkę. Pamiętajmy, iż z  nadwagą czy otyłością  nie można się uporać w czasie kilku tygodni i zapomnieć o problemie. W przeciwdziałaniu efektowi jo-jo podstawę stanowi świadome rozpoczęcie procesu odchudzania. Jedną z głównych przyczyn ponownego przyrostu masy ciała jest zarzucanie odchudzania – czyli dieta, która trwa kilka, kilkanaście dni i kończy się równie nagle jak się zaczęła. Zwykle dotyczy to diet krótkotrwałych, jednoskładnikowych, czy takich, które nie są zgodne z preferencjami żywieniowymi.

http://3.bp.blogspot.com/-yuK3NJMnTNg/TqW9m9-irxI/AAAAAAAAFfc/2-j7aLK7hHI/s1600/DIETAKILA613_566303511.jpg

Decyzja o odchudzaniu powinna być równoważna ze stałą zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych. Przestrzeganie zasad diety oraz aktywność fizyczna przyniosą efekt, ale powrót do nawyków, które stały się przyczyną nadmiaru kilogramów prędzej czy później zniweczą te efekty. Dlatego diety nie można postrzegać w kategoriach „od-do”. Po niewielkich modyfikacjach, zależnych od jej etapu, powinna ona pozostać sposobem żywienia na następne lata. Ideałem byłoby, gdyby została dopasowana indywidualnie przez dietetyka.

Jednak jeśli wytaczamy samodzielną walkę  nadmiernym kilogramom, warto przestrzegać kilku zasad, które zmniejszą prawdopodobieństwo porzucenia diety i efektu jo-jo.

1. Skuteczna dieta to taka, której zasad jesteś w stanie przestrzegać – nie powinna wywoływać frustracji, składać się z nieakceptowanych produktów, czy powodować ciągłego odczuwania głodu.
2. Kieruj się zasadą małych kroków – stopniowo wprowadzaj zmiany (ale rozważ, czy wyraźne odcięcie się od dotychczasowych nawyków nie będzie dla Ciebie lepsze).
_wz23. Zaplanuj dietę oraz cel – to ułatwia odchudzanie. Dzięki lepszej kontroli łatwiej jest realizować postanowienia.
4. Cel musi być realny do osiągnięcia, a czas jaki przeznaczysz na jego realizację nie powinien powodować presji i frustracji.
5. Optymalne tempo redukcji masy ciała to ok. 0,5-1 kg tygodniowo – dlatego pamiętaj, że zadowalające efekty nie pojawią się po kilku dniach.
6. Przy stosowaniu diet o obniżonej energetyczności ważne jest stopniowe zwiększanie kaloryczności posiłków podczas „wychodzenia” z diety.
7. Pamiętaj o podstawowych zasadach: jedz 5 regularnych posiłków w odstępach 2,5-3,5 godziny, dzień zaczynaj od śniadania, urozmaicaj posiłki, dodawaj warzywa do większości posiłków spożywanych w ciągu dnia.
8. Dokładnie planuj  posiłki w ciągu dnia – tak, by nie zaskoczył Cię głód – w sytuacji awaryjnej możesz sięgnąć po tzw. zamienniki posiłku.
9. Dbaj o aktywność fizyczną – w utrzymaniu masy ciała jest równie istotna jak odżywianie. Najlepiej, aby towarzyszyła Ci codziennie – poprawisz kondycję i samopoczucie.
10. Zadbaj o wsparcie najbliższego otoczenia – bez niego odchudzanie często porzucane jest po krótkim czasie. Nie musi być to cała rodzina, wystarczy znajoma osoba, która zarówno pochwali po pierwszym sukcesie, jak i wesprze w trudniejszej chwili.
11. Jeśli odchudzasz się wspólnie z kimś, pamiętaj, że tempo redukcji masy ciała jest cechą indywidualną – dlatego ewentualne różnice w liczbie zgubionych kilogramów nie powinny Cię zniechęcać. Również okresowe spowolnienie czy nawet zastój w spadku masy ciała są podczas odchudzania zjawiskami naturalnymi.

Jednak jeśli pod wpływem namowy czy przeczytanego artykułu zdarzy się, że nieco pochopnie rozpoczniemy dietę – to jeszcze nic straconego. Warto przyjrzeć się jej zasadom, założeniom oraz czasowi trwania i zmodyfikować w razie potrzeby, wspomagając się powyższymi zasadami. Jeśli jednak okaże się, że wszystko w danej diecie przydałoby się zmienić, może być to dobry bodziec do rozpoczęcia rozsądnej i przemyślanej zmiany dotychczasowego sposobu żywienia na zdrowszy.

 

zobacz również:

 

 1. Skuteczne i polecane diety
 2. Ćwiczenia i trening z Mel B
 3. Jak umiejętnie się odchudzić?
 4. Poradnik – Odchudzanie

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Jak uniknąć efektu jo-jo?

 1. avatar chcebycchudsza pisze:

  nie no właśnie Novoslim jest super bo nie ma tam żadnego chemicznego ścierwa jak w adipexie ( o zgrozo pochodna amfetaminy) tylko same ekstarkty ziół więc zero skutków ubocznych a na organizm tak fajnie działa ja jestem zachwycona

 2. avatar chcebycchudsza pisze:

  a co to za suplement? co jak adipexy i te inne?

 3. avatar amelkaWro pisze:

  tak właśnie zrobiłam, postawiłam sobie realne cele po 4 kg na miesiąc zaczęłam brać Novoslim i chodzić na jogę i jak na razie wszystko idzie z godnie z planem. nie ukrywam że sporą podporą jest suplement bo nie mam po nim takich ataków głodu i jem tylko to co sobie wcześniej przygotuję

 4. avatar dlugiewlosy pisze:

  Najbezpieczniej jest chudnąć maksymalnie 4kg w miesiąc – wtedy organizm nie wyłapuje „awarii” i nie gromadzi zapasów. Pamiętajcie : chudnąć powoli , (oszukując organizm, tak,żeby nie wiedział,ze chudnie), z głową – mniejsze prawdopodobieństwo jo-jo i innych negatywnych konsekwencji zdrowotnych.Bezpieczne odchudzanie ;)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Projekt mieszkania w 3d
Ale lepiej mieć taką wizualizację, łatwiej jest rozplanować przestrzeń.
Mama lekomanka...?
Matki chcą zapobiec nieszczęściom dziecka i dlatego dają leki, a że one mają skutki...
Pochwal się osiągnięciami - swoimi …
W weekend zrobiłam piękne klomby na działce, bo dotąd zarastała w tym miejscu...
Prezent na wesele
Sama nie chciałabym kwiatów, lepiej już maskotki dla dzieci w szpitalu czy domu dziecka,...