Jak ułatwić dziecku zasypianie? Tylko sprawdzone rady!

30 marca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wiele dzieci ma problemy z zasypianiem, a rodzice próbują już wszystkiego, by dziecko wreszcie zasnęło i to w swoim łóżku. Bardzo często kończy się na tym, że zmęczone dziecko w końcu zasypia obok rodzica. Choć od czasu do czasu, czy gdy dziecko jest małe można na to pozwalać, tak z czasem należy uczyć dziecko samodzielnego zasypiania. Jak ułatwić dziecku zasypianie od najmłodszych lat. Oto nasze sprawdzone rady.

dziecko śpi

Znaczenie diety, a także Miś-Szumiś dla najmłodszych i tych nieco starszych

Na pewno proces zasypiania powinien przebiegać bez zakłóceń. Dziecko powinno być wyciszone, nie może być zestresowane ani pobudzone. Proces wytwarzania melatoniny, przygotowującej do snu musi być prawidłowy, zatem należy zadbać o odpowiednią dietę dziecka. W przypadku problemów dziecka z zasypianiem może mieć to związek z niedoborem w diecie witamin z grupy B, a także magnezu i żelaza. Mleko z miodem przed snem może pomóc jeszcze zanim dziecko pójdzie się wykąpać i umyć ząbki. Mleko zawiera bowiem tryptofan, naturalną substancję, z której w wyniku przemian enzymatycznych powstaje serotonina, która ma kluczowe znaczenie w procesie wyciszenia i przygotowania do snu. Oczywiście zaśnięcie może ułatwić również zapewnienie dziecku ulubionej przytulanki. Już noworodki przepadają za dźwiękiem wibracji, który wydają Misie-Szumisie. Poczucie bezpieczeństwa dziecka się zwiększa bo dźwięk kojarzy mu się z życiem płodowym. Później miś jest po prostu ulubioną przytulanką, bez której obejść się nie może nawet kilkulatek.

Miły w dotyku kocyk dla dzieci otuli malucha, zapewni mu ciepło i przyjemne zasypianie

Ważna jest odpowiednia atmosfera. Lekko przyciemnione światło, mała lampka przy łóżku. Jednak istotne znaczenie ma również przytulna pościel. Można wybrać także kocyk dla dzieci, którym dziecko się otuli albo, do którego się przytuli. Miękki materiał zapewnia ciepło, ale i poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że pościel powinna być wykonana z wysokiej jakości bawełny organicznej, tak by nie uczulała dziecka. Ważne jest również hipoalergiczne wypełnienie. Kocyki dla dzieci sprawdzą się również w czasie spacerów na zewnątrz z maluchem.

Pamiętaj, by zapewnić dziecku w ciągu dnia sporo atrakcji i ruchu, aby zasypianie było łatwiejsze

Na pewno niezależnie od wieku dziecka trzeba mu w ciągu dnia zapewnić sporo atrakcji i ruchu, by zmęczone mogło spokojnie zasnąć. Chyba jedynie dzieci w pierwszych miesiącach życia tego nie wymagają. Za to w ich przypadku trzeba pamiętać o regularnym karmieniu, odbijaniu i przewijaniu, bo w przypadku high need baby wszystko może przeszkadzać. Trzeba pamiętać, że żaden noworodek czy małe niemowlę nie prześpi w ciągu kilku godzin, a co najwyżej 1-2. Wiąże się to jeszcze z niewielką pojemnością żołądka, która z każdym miesiącem się zwiększa i potrzebą częstszego jedzenia, czyli regularnego karmienia mlekiem. Starsze dziecko powyżej roczku powinno w ciągu dnia być wszechstronnie stymulowane, a wieczorem warto je wyciszać, stosując własny codzienny rytuał zasypiania.

Stwórz codzienny rytuał usypiania – czytaj dziecku na dobranoc, postaw na kołysanki, siedź z dzieckiem dopóki nie zaśnie

Codzienny rytuał może rozpocząć się już od przygotowania kąpieli, przygotowania mleka, umycia ząbków. Potem warto dziecko położyć do łóżka, ale nie musi od razu zamykać oczu. Na pewno czytanie dziecku na dobranoc pomaga mu w zasypianiu. Można modulować głos i stopniowo go ściszać, gdy dziecko zaczyna zasypiać. Oczywiście można puścić dziecku cichutko kołysankę lub ją zaśpiewać. Warto siedzieć z dzieckiem dopóki nie zaśnie. Można przy tym gładzić je lekko po głowie, jeśli to pomaga mu zasnąć.

O czym jeszcze należy pamiętać? Gdy dziecko zaczęło mieć problemy z zasypianiem, to nie zawsze rezultaty pracy nad usypianiem są natychmiastowe. Często należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować na to, że dziecko będzie przychodziło do rodziców spać. Z czasem jednak oswoi swoje lęki i zacznie zasypiać w swoim łóżku. Czasem pomocna może być wymiana łóżka na nowe, np. z baldachimem.