Okres trwałości większości produktów spożywczych to co najmniej jeden dzień, a przechowywanie ich w warunkach chłodniczych może go znacznie wydłużyć. Warto jednak wiedzieć, co i w którym miejscu lodówki należy układać, by pozostało świeże przez dłuższy czas, przestrzeń chłodziarki została najlepiej wykorzystana, a dostęp do poszczególnych produktów odpowiadał częstotliwości, z jaką po nie sięgamy.
Na dolnej półce przechowujemy warzywa i owoce, ponieważ nie wymagają one tak niskiej temperatury, jaka panuje w wyższej części lodówki, a wyższy poziom wilgoci znakomicie służy zachowaniu przez nie świeżości i jędrności.
W pojemnikach na drzwiach lodówki warto trzymać często używane produkty, czyli jogurty, kefiry, śmietanę czy mleko. Dzięki temu nie zagubią się na przepastnych półkach lodówki i będą zawsze pod ręką.
Środkowe półki mają nieco niższą temperaturę, więc tu warto zarezerwować miejsce dla produktów niezbyt trwałych, takich jak sery, twarogi, wędlina, ugotowane i schłodzone dania, które będziemy odgrzewać już na drugi dzień.
Jeśli trzymamy w lodówce świeże mięso czy ryby (np. w marynacie), warto zadbać o ich odpowiednie zapakowanie, aby żyjące na nich bakterie nie wędrowały po innych produktach, a zapach (zwłaszcza intensywny – rybi) nie przechodził na nie. Należy je poddać obróbce cieplnej w ciągu 24 godzin lub zamrozić.
Nie należy przechowywać w lodówce:
– chleba
– ziemniaków
– bananów
– pomidorów i ogórków
– cukinii
– cebuli i czosnku
– papryki
– brzoskwiń i moreli
– fasoli szparagowej
– miodu
– ostrych sosów
Chleb szybciej staje się czerstwy, a wymienione warzywa i owoce pod wpływem warunków chłodniczych szybciej się psują.
Warto też segregować produkty pod względem terminu ważności, wówczas unikniemy ryzyka ich niezauważenia i zepsucia.
Pod żadnym pozorem nie należy przechowywać produktów spleśniałych i po upływie terminu ważności. Dania gotowe należy spożyć na drugi dzień od przyrządzenia lub zamrozić.
Na trwałość produktów wpływa także czystość lodówki, więc należy ją regularnie myć, aby nie gromadziły się w niej drobnoustroje i grzyby przyśpieszające psucie się produktów.