Jak stosować serum do twarzy?

29 stycznia 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Serum to wspaniały produkt o skoncentrowanym działaniu. Można dobrać je idealnie do potrzeb skóry i skutecznie walczyć z różnego rodzaju niedoskonałościami. Oprócz serów do zadań specjalnych, np. przeciwzmarszczkowych, ujędrniających, rozjaśniających czy przeciwtrądzikowych, są takie, które dodają skórze blasku, nawilżają, rewitalizują i po prostu podkreślają jej naturalne piękno. Działają jak szczepionka – opóźniając procesy degeneracyjne.

serum

Kiedy zacząć używać serum do twarzy?

Silnie skoncentrowane składniki aktywne sprawiają, że serum nie jest kosmetykiem dla bardzo młodych cer. Optymalny na rozpoczęcie intensywnej pielęgnacji jest 25. rok życia. Wcześniej skóra nie potrzebuje eliksirów z substancji czynnych, ponieważ większość z nich produkuje jeszcze sama.

Jak dobrać serum do potrzeb cery?

Najpierw zadaj sobie pytanie, czego najbardziej potrzebujesz, jaki problem twojej skóry wysuwa się na prowadzenie i w pierwszej kolejności powinien zostać zaopiekowany. Jeżeli są to zmarszczki i przebarwienia oraz utrata jędrności, to bez obaw nie będzie trzeba używać aż trzech serów. Z powodzeniem poradzi sobie z nimi wszystkimi jeden produkt. Pamiętaj jednak, że serum na twarz nie jest samodzielnym kosmetykiem – nie zastępuje kremu, jest jego uzupełnieniem. Dobrze dobrać jego skład w taki sposób, aby nie kolidował z tym zawartym w kremie i w innych kosmetykach, które stosujesz na co dzień.

Kiedy używać serum – rano czy wieczorem?

Nakładanie serum wieczorem ma tę zaletę nad aplikacją poranną, że w nocy skóra się regeneruje. W związku z tym działanie serum jest dodatkowo wzmocnione i może ono docierać do głębszych warstw skóry. Na noc zaleca się też używać preparatów, które wykazują właściwości fotouczulające, np. retinolu.

Jako sera na dzień znakomicie sprawdzają się te zawierające kwas hialuronowy (nawilżające), niacynamid (regulujące produkcję sebum i zwężające pory) i peptydy (wygładzające i ujędrniające). Serum z witaminą C też jest dobrym rozwiązaniem, witamina C wzmacnia bowiem działanie filtrów przeciwsłonecznych. Pamiętaj, żeby zawsze stosować ochronę przed promieniowaniem UV niezależnie od pory roku i szczególnie wtedy, gdy używasz serum – przede wszystkim tego z retinolem.

Jak stosować serum do twarzy?

Zawsze najpierw sprawdź, czy dany produkt nie jest dla Ciebie zbyt silny. Jeżeli po jego nałożeniu twarz piecze, jest zaczerwienienia lub ściągnięta, oznacza to, że albo działanie kosmetyku jest zbyt silne, albo masz uczulenie na zawartą w nim substancję aktywną lub jej stężenie jest zbyt wysokie dla twojej skóry.

W zależności od tego, jakiego rodzaju serum używasz i jaką kurację przeprowadzasz, możesz stosować ten kosmetyk codziennie lub raz na kilka dni, a nawet raz w tygodniu. Ostatni wariant jest zalecany, gdy rozpoczynasz przygodę z retinolem lub z kwasami – trzeba wprowadzać je stopniowo, powoli budując tolerancję.

Bez względu na to, czy stosujesz serum rano czy wieczorem, zawsze nakładaj je na starannie oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Aplikuj palcami kilka kropel i równomiernie rozprowadzaj na skórze. Możesz też dodawać serum do kremu, ale nie wlewaj go do jego słoiczka. Niektóre sera wymagają odpowiednich warunków przechowywania – przestrzegaj ich. Retinol po otwarciu powinien stać w lodówce, witamina C bardzo szybko się utlenia i nie może być wystawiana na działanie promieni słonecznych, ciemna buteleczka to podstawa. Zakręcaj dokładnie buteleczki, a do aplikacji używaj pipety – większość serów jest w nią wyposażona.

Pamiętaj, że zasada „im więcej, tym lepiej” w przypadku serów się nie sprawdza, a nawet może być szkodliwa. Używaj kosmetyku z umiarem i zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...