Jak chronić kręcone włosy przed uszkodzeniami?

29 stycznia 2023, dodał: M. R.
Artykuł zewnętrzny

Zmorą kobiet o naturalnie kręconych włosach jest ich suchość i niesforność.  Zbudowane są bowiem inaczej niż włosy gładkie – ich struktura jest nierówna, a łuski lubią się odchylać, przez co włosy nie odbijają tak dobrze światła (są mniej błyszczące). Z tego względu należy o nie dbać ze szczególną starannością, przede wszystkim obficie nawilżając.

Równie ważna jest ochrona falowanych włosów, więc nie popełniaj żadnego tych błędów!

1.      Nie używaj szamponu do mycia!

Owszem, to kontrowersyjna metoda, ale bardzo skuteczna. Mokry włos jest bardzo podatny na uszkodzenia. Mokre włosy podczas mycia są rozciągane, ocierają się o siebie, zadrapują – w ten sposób łuski odchylają się i niszczą.Zamiast szamponu lepiej użyć do mycia włosów… odżywki. Ale pamiętaj!  Do tego nadaje się tylko prosta w składzie odżywka, bez zbędnych silikonów, protein i nawilżaczy. Chodzi o jak najłagodniejsze mycie, nie o nawilżenie.Jeśli metoda mycia odżywką nie sprawdzi się w przypadku Twoich włosów – używaj szamponów o delikatnym składzie, najlepiej przeznaczonych dla niemowląt.

2.      Nie czesz mokrych włosów!

Czesanie mokrych włosów jest bardziej szkodliwe dla łusek niż czesanie na sucho! Patrz wyżej: mokry włos jest bardziej podatny na uszkodzenia. Warto też pamiętać, że bardziej szkodliwe dla kręconych włosów jest szczotkowanie niż używanie grzebienia.

3.      Chroń włosy przed ekspozycją na słońce!

Naturalnie kręcone włosy są zwykle suche, a promieniowanie słoneczne niszczy i postarza włosy. Narażony na słońce włos wysusza się, staje się kruchy, a jeśli jest kruchy – łamią się łuski. Zbliża się pora  wakacji, więc ciężko o całkowite unikanie słońca. Polecam w zainwestowanie specjalnych odżywek z filtrem UV bądź zakup twarzowego kapelusza.

4.      Nie susz włosów przy użyciu gorącego powietrza!

Aplikowanie ciepła na włosy gwałtownie usuwa wodę, która w nie wcześniej „wsiąkła”. Włos kurczy się szybko, aby dopasować się do tej nagłej zmiany wilgoci i to skurczenie lub uwolnienie napięcia daje skutek w pęknięciach w naskórku włosa. Pęknięcia z czasem prowadzą do fragmentacji włosa. Jeśli czeszesz w trakcie suszenia – szkodzisz włosom jeszcze bardziej.

To absolutnie  podstawy, jeśli chcesz się cieszyć bujną i lśniącą czupryną. Powodzenia w pielęgnowaniu Waszych kobiecych fryzur!

 

Zobacz również:

  1. Co robić, żeby włosy się układały?
  2. Komu pasują rude włosy?
  3. Jakie włosy lubią mężczyźni
  4. Kręcone czy proste? Dyskusja
  5. Jak dbać o kręcone włosy?

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jak chronić kręcone włosy przed uszkodzeniami?

  1. avatar Afro pisze:

    Proszę napisz, jak mam czesać włosy, skoro nie mogę na mokro? Rozczesać ich na sucho się nie da, bo jest mega szopa (przez którą przez całe gimnazjum miałam straszne kompleksy – dopóki nie zaczęłam czesać włosów na mokro). A gdy ich w ogóle nie czeszę przez kilka dni, to robią się straszne supły i pętelki na nich, który się nie da rozczesać i trzeba ucinać!!!

Dodaj komentarz