Jak smog wpływa na urodę?

12 stycznia 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Wiele badań potwierdza, że smog wpływa negatywnie na nasze zdrowie a zawarte w nim substancje, pochłaniane wraz z oddechem, mogą powodować poważne choroby nie tylko dróg oddechowych, ale nawet prowadzić do zatrucia organizmu. Tym samym odbija się to na naszym wyglądzie. Bóle głowy, zmęczenie oraz wiotka i szara skóra to znak, że oddychamy złym powietrzem.

Z czego składa się smog?

Powietrze w okresie grzewczym – oprócz standardowych składników – zawiera też pył zawieszony z rakotwórczym i mutagennym benzopirenem, dwutlenek siarki, azotu i ozon troposferyczny. Badania mówią, że zanieczyszczenia z powietrza działają na nasz organizm tak samo negatywnie, jak te z dymu papierosowego. A jak wpływa to na urodę?

Bez wątpienia rozpoznamy osoby, które palą papierosy po poszarzałej skórze czy cieniach pod oczami. O ile dym papierosowy pobieramy głównie z powietrzem, o tyle smog również osiada na naszej twarzy, włosach i innych odkrytych częściach ciała, co sprawia że skóra gorzej oddycha, staje się szorstka i niemiła w dotyku.

Wpływ smogu na skórę

Skóra jest pierwszą warstwą ochronną naszego ciała przed różnymi substancjami toksycznymi, pyłem zawartym w smogu czy innymi stresorami odbijającymi się na jej kondycji. Poprzez nią wchłaniane są substancje, również te szkodliwe, co prowadzi do stresu oksydacyjnego, czyli stanu zaburzonej równowagi między utleniaczami i przeciwutleniaczami w organizmie i przyspiesza procesy starzenia się skóry. Stres spowalnia też procesy gojenia ran skórnych o kilkadziesiąt procent.

Przewaga wolnych rodników nad przeciwutleniaczami prowadzi do naruszenia bariery ochronnej skóry, co ułatwia wnikanie różnego typu alergenów i w efekcie skóra staje się przesuszona, pojawiają się na niej niechciane przebarwienia, czy cienie pod oczami. Ponadto niedotlenienie organizmu – a trzeba podkreślić, że kobiety są na nie bardziej narażone, ponieważ rzadziej używają przepony przy oddychaniu – również odbija się na wyglądzie skóry. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa też występowanie takich chorób skórnych, jak trądzik czy egzema.

Pielęgnacja, aktywność i maski antysmogowe

Chcąc zachować dobrą kondycję skóry, musimy bronić się przed wpływem smogu. Wystarczy przyzwyczaić się do kilku czynności, żeby znacząco poprawić kondycję skóry.

Po powrocie do domu należy umyć ręce, twarz i wypłukać usta oraz nos ze szkodliwych substancji. Warto też stosować kosmetyki do skóry, które zawierają witaminę C lub E, czyli najpopularniejsze antyoksydanty.

Idealnym wyborem byłaby też aktywność na świeżym powietrzu. Ale gdzie w sezonie smogowym znajdziemy świeże powietrze? Na pewno warto wybrać się do groty solnej lub tężni, żeby odpocząć w czystym powietrzu. Zabiegi solne świetnie wpływają na skórę, jednak nie będziemy w stanie uprawiać tu sportu.

Gdy powietrze nie jest zanieczyszczone, to szybki spacer, krótka przebieżka czy przejażdżka na rowerze świetnie dotleniają nasze komórki, poprawiają samopoczucie i powodują wzrost endorfin. Bez wątpienia taka aktywność korzystnie wpływa na urodę.

Jeśli nie chcemy rezygnować z aktywności na “świeżym powietrzu” zimą, to musimy zaopatrzyć się w maski antysmogowe i to niekoniecznie sportowe, szczególnie gdy chcemy zadbać o swoją urodę. Maski sportowe najczęściej są ściśle dopasowane do twarzy, co sprawia, że para wodna z wydychanego powietrza często osadza się na skórze lub wchłaniana jest w filtr. Co więcej – takie maski wyposażone są w filtry węglowe i HEPA, które co prawda oczyszczają powietrze, ale sprawiają, że zanieczyszczenia nadal znajdują się na powierzchni filtra, a co za tym idzie – blisko skóry. Dlatego najlepszym wyborem jest maska z filtrem biotechnologicznym, która zapewnia taki sam komfort oddychania przy uprawianiu aktywności fizycznej, jak maski sportowe, a przy okazji pozwala skórze oddychać. Filtr elektrostatyczny wyłapuje zanieczyszczenia i je dezaktywuje, dzięki czemu maska nie musi bardzo ściśle przylegać do twarzy, by skutecznie chronić przed wdychaniem szkodliwych substancji. Maski z filtrem biotechnologicznym na polskim rynku oferuje tylko jedna marka – U-mask. Ich filtr oparty jest na technologii opracowanej w Szwajcarii, a za design odpowiadają włoscy projektanci. Produkty możesz zobaczyć w sklepie U-mask.pl – maski antysmogowe.

Warto też zadbać o powietrze w domu – w sezonem smogowym nie polecamy wietrzyć mieszkań. Zamiast tego lepiej będzie zainwestować w oczyszczacz powietrza.