Istnieje szereg sprawdzonych sposobów na ból stawów. Możemy próbować radzić sobie metodami domowymi, uciec się do środków farmakologicznych, a w ostateczności nawet zdecydować na odpowiedni zabieg chirurgiczny. Poznaj różne metody walki z bólem stawów.
Metody domowe
Bolące stawy potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Postępująca choroba reumatyczna lub zwyrodnienie stawu kolanowego prowadzić mogą do ograniczenia zakresu ruchów lub nawet całkowitego unieruchomienia stawu. Warto poznać metody radzenia sobie z tytp://www.bolikolano.pl/pacjenci/zrozumiec-chorobe-zwyrodnienia-stawow/co-to-jest-choroba-zwyrodnieniowa-stawow/index.htmlmi dolegliwościami zarówno na własną rękę, jak i z pomocą specjalistów. Ulgę w bólu stawów przynieść mogą okłady z lodu. Krioterapia skutecznie uśmierza odczuwany ból oraz zmniejsza objawy stanu zapalnego; dzięki niej pozbędziemy się też opuchlizny. Innym domowym sposobem na ból jest ciepły okład. Jego dodatkowym działaniem jest rozluźnienie mięśni. Warto pamiętać także o tym, aby odciążyć bolący staw. Posłużyć może do tego odpowiedni sprzęt ortopedyczny: wkładki korekcyjne do butów, ortezy, stabilizatory. Nawracające problemy ze stawami pomogą zniwelować dobrze dobrane ćwiczenia gimnastyczne wykonywane pod okiem doświadczonego rehabilitanta. Nie tylko zwiększą zakres ruchów, lecz także wzmocnią wybrane partie mięśni, dzięki czemu odciążymy chory staw. W przypadku znacznego zaostrzenia się dolegliwości konieczne może okazać się tymczasowe unieruchomienie stawu, tak aby zabezpieczyć go przed możliwymi dodatkowymi urazami. Pamiętajmy jednak, że długotrwałe unieruchomienie przynosi skutek odwrotny do zamierzonego – prowadzi do pogorszenia funkcji stawów.
Z wizytą w aptece
Poważne dolegliwości stawów, takie jak reumatyzm oraz zwyrodnienia, wymagają nie tylko dbałości o kondycję fizyczną, prawidłową masę ciała i zdrową dietę, ale także niekiedy obligują do zastosowania środków farmakologicznych. Najczęściej stosowane są leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W przypadku umiarkowanego bólu skuteczny będzie paracetamol. Często przepisywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nagłe zaostrzenia choroby leczone są niekiedy za pomocą opioidów. Substancje te stosowane są zawsze w uzgodnieniu z lekarzem, sporadycznie i wyłącznie w razie konieczności, wykazują bowiem działanie uzależniające. Sprawdzoną metodą jest także punkcja stawu oraz podanie leku bezpośrednio do jego wnętrza. Zastrzyki z glikokortykosteroidów hamują proces zapalny. Kwas hialuronowy wstrzykiwany do stawu zmniejsza ból, łagodzi stan zapalny, wpływa na zwiększenie płynności ruchów.
Artroskopia, komórki macierzyste i rekonstrukcja stawów
Jeśli domowe metody walki z bólem stawów zawodzą, a leki okazują się nieskuteczne, możemy uciec się do bardziej drastycznych metod walki z chorobą. W przypadku zwyrodnieniowej choroby stawów często stosowane są zabiegi małoinwazyjne, jak np. tak zwana artroskopia. Postępująca medycyna pozwala na zoperowanie w ten sposób nie tylko dużych, lecz także małych stawów. Nowoczesną metodą walki ze zwyrodnieniem stawów jest wstrzykiwanie komórek macierzystych – pomagają odbudowywać chrząstkę stawową, której dysfunkcja jest przyczyną choroby. Skrajne przypadki wymagać mogą poważnej operacji, jaką jest rekonstrukcja stawów.
Bóle stawów mogą mieć różne podłoże, dlatego warto skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego postępowania. Pamiętajmy, że nieleczona choroba będzie postępować!