URODA I ZDROWIE

Jak skutecznie leczyć zgagę?

28 maja 2020, dodał: Redakcja

Zgaga to nieprzyjemne doznanie związane z podrażnianiem kwaśną treścią pokarmową błony śluzowej przełyku. Jest objawem choroby refluksowej przełyku (GERD), na którą cierpi znaczna część Polaków. Dolegliwości szczególnie nasilają się w okresie ciąży, u osób otyłych oraz amatorów tłustych i ostrych potraw zakrapianych alkoholem.

ZGAGA

 

Skąd bierze się choroba refluksowa przełyku?

W warunkach prawidłowych kęs pokarmu przez jamę ustną, gardło i przełyk przemieszcza się do żołądka. Ten ostatni element drogi warunkowany jest chwilowym rozkurczem dolnego zwieracza przełyku – mięśnia będącego fragmentem warstwy mięśniowej przełyku – który normalnie pozostaje w stanie permanentnego skurczu.

Na skutek nadmiernego wypełnienia żołądka, przyjmowania pozycji leżącej po jedzeniu, zmian hormonalnych w organizmie (np. w trakcie ciąży) czy wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej dochodzi do osłabienia skurczu tego mięśnia. Wtedy izolacja światła żołądka od światła przełyku zostaje zaburzona, co prowadzi do nawrotu spożytej treści wraz z kwasem solnym do góry. Błona śluzowa przełyku jest inna niż ta w żołądku i nie została przystosowana do kontaktu z tak niskim (kwaśnym) pH. Drażnienie sokiem żołądkowym struktur przełyku prowadzi do nieprzyjemnego odczucia palenia za mostkiem, kwaśnego posmaku w ustach czy bólu w klatce piersiowej.

Dlaczego warto podjąć leczenie?

Oprócz ulgi w odczuwanych dolegliwościach zastosowanie leczenia, a także modyfikacja stylu życia może nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami choroby refluksowej. Przewlekłe drażnienie błony śluzowej przełyku prowadzi do zapalenia, a z czasem nawet do rozwoju stanu przedrakowego – przełyku Barretta. Stąd już tylko krok od raka przełyku.

Czym jest przełyk Barretta?

To kondycja związana z zastępowaniem błony śluzowej przełyku przez komórki występujące w świetle żołądka. Pamiętajmy, że taki scenariusz dotyczy niewielkiego odsetka chorych zmagających się z problemem zgagi. Jednak należy mieć to na uwadze i potraktować jako motywację do podjęcia leczenia oraz wprowadzenia zmian w stylu życia.

Jakie leki są skuteczne w leczeniu zgagi?

Lek, który działa szybko i skutecznie opierając swój sekret na prostej i bezpiecznej formule to Rennie. W jego skład wchodzi węglan wapnia oraz węglan magnezu, które wykazują działanie neutralizujące względem kwaśnego soku żołądkowego, dzięki czemu przestaje być on drażniący dla delikatnej błony śluzowe przełyku. Gdy pojawi się zgaga, wystarczy przyjąć jedną tabletkę doustnie lub regularnie stosować jedną tabletkę godzinę po posiłku i przed snem.

 

Bibliografia:

[1] – Gastroenterologia i hepatologia, Lublin, Czelej, 2003

[2] – https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Zabiegi na zniszczone włosy
Ja juz nie wiem, co robic... Wlasnie po zabiegu u fryzjerki moje wlosy...
wypadające włosy
Niestety, różnie to bywa z włosami. Ja od dawna mam takie problemy, dlatego...
Jesień a moda?
A ja zawsze lubiłam się wyróżniać i stawiałam na kolorowe ubrania :) Zakupy najczęściej...
Videopogrzeb - nowy trend
Dotąd tylko czasem oglądałam jakieś fragmenty transmisji pogrzebów ważnych osób w tv.......