Jak się przygotować na narodziny dziecka
Noworodek w domu to wielka radość, ale też nie lada wyzwanie. Bez odpowiedniego przygotowania stres może sięgnąć zenitu. Odpowiedzialność za takie malutkie życie może być przytłaczające, dlatego tak istotne jest skompletowanie wyprawki dla noworodka, tak aby wszystkie niezbędne rzeczy były pod ręką.
Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka to wcale nie łatwe zadanie. Lista potrzebnych rzeczy nie jest krótka, a wybór tych odpowiednich wymaga zastanowienia. Najlepiej więc te przygotowania do narodzin dziecka zacząć już w 6 lub 7 miesiącu ciąży, tak aby wybrać to co najlepsze i naprawdę przydatne. W tym czasie ciąży znamy już płeć dziecka, więc można spokojnie dopasować wszystkie produkty pod kątem tego właśnie kryterium.
Najłatwiej podzielić sobie wyprawkę na kilka kategorii, dzięki temu np. w każdym tygodniu będziemy mogli zająć się jedną tematyką:
- Ubranka – dopasowane do pory roku, w której dziecko się urodzi
- Kosmetyki i artykuły higieniczne
- Akcesoria do kąpieli
- Akcesoria na spacery
- Akcesoria do spania
- Akcesoria do karmienia
- Wyprawka do szpitala dla mamy
- Wyprawka do szpitala dla noworodka (jedynie uzupełnienie).
Takie podkategorie pozwolą nam na poświęcenie każdej z nich należytej uwagi i nie przytłoczą. Również finansowo można sobie rozłożyć wydatki na kilka miesięcy, jeżeli istnieje taka potrzeba. Należy pamiętać jednak, żeby odpowiednio wcześniej wybrać te większe akcesoria jak wózek dla dziecka, łóżeczko czy wanienkę, bo niekiedy termin odbioru wybranego modelu może wynieść nawet kilka tygodni.
Wyprawkę do szpitala najlepiej mieć gotową odpowiednio wcześnie, na wypadek np. porodu przedwczesnego.
Lista rzeczy, które będą potrzebne noworodkowi i młodym rodzicom jest długa, ale nie należy też przesadzać. Należy pamiętać, że niemowlak bardzo szybko rośnie, dlatego też kupowanie zbyt dużej ilości ubranek może minąć się z celem, bo nasz maluch już po miesiącu w większość z nich może się nie zmieścić. Najlepiej zaopatrzyć się w te niezbędne na pierwsze tygodnie życia, a resztę w miarę na bieżąco dopasowywać do rosnącego maluszka. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce w domu, ale również pieniądze.
Więcej informacji znajdziesz na Droga Zdrowia