Jak serwować owoce – oryginalnie i pomysłowo!

28 września 2020, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Szczególnie w okresie letnim spożywamy dużo owoców. Idealnie nadają się zarówno na codzienną przekąskę, jak i poczęstunek dla gości czy na przyjęciu. Jednak pojawia się wtedy pytanie – w jaki sposób serwować owoce, aby wyglądały wyjątkowo i zachwycająco, a nie trąciły nudą na paterze? Zobaczcie sami.

serwowanie owoców

Jedzenie owoców

Owoce, które nie wymagają krojenia, je się łyżką, a widelcem jedynie przytrzymuje się większe kawałki. Jeżeli owoce są w dużych kawałkach i trzeba je kroić na talerzu, do jedzenia służy widelec. Nie należy jednak nakłuwać pokrojonych kawałków, lecz nabierać je na widelec, ponieważ nakłuwanie uznane jest za nieeleganckie. Jeżeli trafi się na pestkę, np. w cząstce pomarańczy, trzeba ją dyskretnie odłożyć łyżką na brzeg talerza. Owoce drobne je się łyżeczką do herbaty. Jeśli są nałożone do pucharków, łyżeczkę kładzie się na talerzyku podstawce.

Jabłka i gruszki po przełożeniu na talerzyk, kroi się na 4 lub 8 części (w zależności od wielkości), każdą część obiera się i wycina z niej gniazdo nasienne. Odpadki odkłada się na przeznaczony do tego celu talerzyk. Jabłka i gruszki można też jeść, biorąc je w rękę i odgryzając po kawałku albo posługując się nożem i widelcem (jest to zalecane zwłaszcza przy soczystych gruszkach).

Pomarańcze, mandarynki – skórę tych owoców nacina się w 4-6 miejscach i zdejmuje, a miąższ dzieli się na cząstki. Z patery z winogronami każdy odcina sobie gałązkę, kładzie ją na talerz i kolejno odrywa owoce. Na bardzo eleganckich przyjęciach dyplomatycznych przed zjedzeniem, pojedyncze winogrona płucze się w przygotowanej wodzie. Owoce je się rękami, dyskretnie odkładając pestki na talerzyk na odpadki. Miąższ grejpfruta je się łyżeczką do herbaty albo specjalną łyżeczką. Płat owocu arbuza nakłada się na talerz przeznaczonymi do tego sztućcami: łyżką i widelcem. Je się widelcem i nożem deserowym, obcinając od skóry po kawałku miąższu. Kawałki owocu nakłada się na widelec (nakłuwanie jest nieeleganckie). Skórę i pestki odkłada się na talerz na odpadki lub zostawia na talerzu, jeśli nie będzie się już jadło. Owoce ananasa nakłada się na talerz przeznaczonymi do tego sztućcami i je widelcem oraz nożem, zostawiając skórę na talerzu jak w przypadku arbuza. Miąższ melona je się łyżką, pomagając sobie widelcem. Granaty je się łyżeczką do herbaty. Banany po przełożeniu na talerzyk deserowy obiera się palcami, a skórę odkłada na talerz na odpadki. Banany je się widelcem i nożem, odkrawając po plasterku. Kiwi obiera się ze skóry, którą należy odłożyć na przeznaczony do tego talerz. Je się widelcem i nożem, krojąc dowolnie w plasterki albo w cząstki (wzdłuż owocu). Kiwi można także przekroić w poprzek na połówki. Wtedy miąższ wybiera się łyżeczką, ale w ten sposób da się zjeść tylko owoc dojrzały. Nakłada się kilka wiśni, kilka czereśni, kilka gałązek porzeczek. Ogonki odrywa się palcami, podobnie odrywa się porzeczki od gałązek. Pestki i ogonki odkłada się ręką na talerzyk przeznaczony na odpadki.

Oryginalne kształty

Obrane owoce możecie pokroić fantazyjnie, np. w kostkę, romby lub w plastry (z miąższu można również wydrążyć kulki), podzielić na cząstki i układać dekoracyjnie na dużym płaskim talerzu.Morele, brzoskwinie i gruszki można pokroić na 6-8 części, wzdłuż owocu albo w kostkę. Kiwi w plastry albo na 6-8 części, wzdłuż owocu. Ananasy  kroimy na połówki lub ćwiartki plastrów albo w kostkę. Ananasy można też podać pokrojone wzdłuż na części, z ozdobnym pióropuszem (odcina się zwiędnięte końce). Każdą część kroi się w poprzek na kawałki szerokości 2 cm, które odcina się od skóry i przesuwa naprzemiennie w lewo i w prawo. Arbuzy i melony kroi się w kostkę lub słupki, można też wydrążyć z nich kulki. Arbuzy można też podać pokrojone w płaty.

Melony przed podaniem można też przeciąć na pół, wycinając brzeg połówek w ząbki oraz wykrawając środek z pestkami. Połówkę lekko naciętą przy skórce wkłada się do miseczki z pokruszonym lodem. Do środka owocu można wlać 40 g czerwonego porto. Miseczkę stawia się na talerzyku. Melony można również podać tak jak ananasy. Śliwki kroi się na ćwiartki, a jabłka na 6-8 części wzdłuż owocu albo na półplasterki. Mandarynki, klementynki i inne owoce cytrusowe koniecznie należy pozbawić białej, nieestetycznej skórki – błonki,  dzieli się je (zgodnie z budową) na cząstki, zaś pomarańcze i grejpfruty można podzielić na cząstki albo pokroić w plastry lub połówki plastrów. Grejpfruty podane w połówkach lub przekrojone w poprzek układa się na dużym talerzu, tak aby wokół owocu było wolne miejsce szerokości ok. 3 cm. Przed podaniem można posypać grejpfrut cukrem pudrem, ale i tak trzeba podać cukier osobno, gdyby ktoś chciał dosłodzić. Można też naciąć owoc specjalnym nożykiem wzdłuż komór, aby ułatwić wybieranie miąższu, ale nie jest to konieczne (z naciętego za wcześnie grejpfruta wycieka sok).

Granaty podaje się w połówkach, przekrojone wzdłuż. Winogrona kładzie się na paterze. Jeśli nie ma się specjalnych nożyczek, można przed podaniem pociąć kiść na małe gałązki (5-6 owoców) i ułożyć ja tak, żeby wyglądały na niepocięte. Czereśnie, wiśnie, porzeczki powinny być podawane z ogonkami (gałązkami), bo wtedy nie wycieka z nich sok i łatwiej je nałożyć na talerz. Jagody, maliny i poziomki podaje się bez ogonków, w porcjach, na talerzykach albo w miseczkach, kielichach, kompotierkach itp., postawionych na talerzyku podstawce. Truskawki można podawać w porcjach, jak owoce jagodowe albo w dużej salaterce – obrane (całe lub też pokrojone na połówki).

Do nakładania owoców podaje się komplet sztućców albo dużą łyżkę i widelec (takie jak do drugiego dania). Nakryciem do owoców jest talerz deserowy oraz – jeśli owoców nie trzeba kroić – łyżka i widelec deserowy, a jeżeli owoce wymagają krojenia – nóż i widelec deserowy. Do drobnych owoców podaje się śmietanę lub cukier puder.

W filiżankach 

Pokrój dowolne owoce i umieść je w filiżankach od herbaty. Dzięki temu zachwycisz gości pomysłowością, a w dodatku będzie się je wygodnie jadło. Od razu rozwiązujesz również problem lepkiego soku, czy niezręcznej sytuacji co zrobić ze śmieciami typu skórki od owoców. Wszystko pięknie pozostaje w filiżance, która po prostu odkładamy po degustacji. Ponad to możecie również dowolnie ozdobić takie filiżanki lub kupić specjalnie na tą okazję, w jakieś ciekawe wzorki.

W wafelkach do lodów

Ten sposób jest bardzo podobny do podawania w filiżankach. Jest tylko mniej elegancki, ale również i bardziej praktyczny i wygodny. Dodatkowo nie musisz nic myć po wizycie gości, ponieważ wafelki można zjeść ! Świetnie będą w nich wyglądać sałatki owocowe. Jest to też super pomysł na dziecięce przyjęcia.

W galaretce

Ten sposób podania jest bardzo efektowny i z pewnością wywoła zachwyt na twarzach Twoich gości. Forma i wielkość jest dowolna, w zależności od upodobań oraz owoców. Możesz je ozdobić również bitą śmietaną.

Z arbuza

Zacznij od wydrążenia dużego arbuza. Teraz możesz do niego włożyć dowolną potrawę, jednak najlepiej wygląda kolorowa sałatka owocowa. Wydrążony miąższ możesz dorzucić do sałatki lub pokroić w kostkę i podać na osobnym talerzyku. Innym pomysłem na wykorzystanie arbuza jest stworzenie z miąższy foremek do ciastek. Weź dowolny kształt foremki np gwiazdki lub serduszka i do dzieła. Świetnie komponuje się arbuz z borówkami, jeżynami czy jagodami.

 Owocowa pizza

Składniki (na 1 szt.):

 • wafel chrunchella
 • ok. 1/4 szklanki śmietanki 36%
 • łyżeczka cukru
 • 1 śliwka
 • 4 czereśnie
 • 1/3 banana
 • 4 truskawki
  (ilość owoców możemy oczywiście zmieniać)

Ubijamy na sztywno śmietankę, dodając w połowie ubijania cukier. Smarujemy wafel chrunchella i układamy pokrojone owoce. Z czereśni wyciągamy pestki – kroimy jak oliwki ;), banany kroimy jak żółty ser w paseczki, truskawki jak pieczarki w plasterki. Reszta dowolnie

Obrazki

Ten sposób z pewnością przypadnie do gustu wszystkim maluchom. Tutaj ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia. Do woli komponuj, układaj, przekładaj owoce na talerzyku i układaj z nich obrazki.

Na patyku

Owoce wystarczy nabić na patyki do lodów i zrobić z nich owocowe lody  poprzez oblanie czekoladą. Ten sposób jest wygodny, ciekawy i w łatwy sposób możecie przemycić owoce dla dziecka, niejadka. Z kolei truskawki możecie zamoczyć w jogurcie i zamrozić, powstaną lody z truskawek. Jeszcze jednym sposobem jest zrobienie owocowych szaszłyków.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jak serwować owoce – oryginalnie i pomysłowo!

 1. avatar Martyna Rak pisze:

  Jak pięknie podane 😲
  Aż żal niszczyć taką kompozycje 😍
  Uwielbiam gdy są tak podane owoce bądź warzywa. Szczególnie radochę mają dzieci. ❤️

Dodaj komentarz