Zez jest chorobą polegająca na nieprawidłowym ustawieniu oczu. Najczęściej takiemu problemowi towarzyszą dodatkowe objawy związane z zaburzeniami widzenia.
Niestety, ale zez u dzieci, sprawia, iż gałki oczne mogą poruszać się do środka, jak i na zewnątrz. W niektórych przypadkach zdarza się również nieprawidłowy ruch gałek ocznych do góry lub do dołu.
Jakie są rodzaje zeza?
Lekarz okulista, który zajmuje się leczeniem takich wady wzroku wymienia wiele różnych rodzajów zeza. Najpopularniejszy podział to:
- zez jednostronny – taka choroba dotyka najczęściej tylko jednego oka,
- zez naprzemienny – dotyczy choroby, która występuje na zmianę raz w jednym oku, a raz w drugim.
Kolejnym rodzajem jest podział ze względu na kierunek otwierania oka. W takim przypadku wyróżniamy:
- zez zbieżny – polega na odchylaniu oka w kierunku nosa,
- zez rozbieżny – polegający na odchyleniu oka w kierunku skroni,
- zez ku górze – do czynienia mamy z takim problemem, gdy oko ucieka w kierunku czoła,
- zez ku dołowi – czyli problem polegający na tym, że oko ucieka w kierunku brody.
Jakie są jeszcze inne podziały zeza?
Okulistyka dziecięca oczu wymienia również podział zeza na:
- zez ukryty – czyli chorobę związaną z zaburzeniami równowagi mięśni oczu, które odpowiedzialne są za prawidłowe widzenie obuoczne i mogą powodować problemy z łączeniem obrazu widzianego obydwoma oczami,
- zez jawny towarzyszący – w tym przypadku dochodzi do trwałego odchylenia osi jednego oka w stosunku do drugiego, które ustawione jest prawidłowo. Problem spowodowany jest najczęściej zaburzeniem równowagi pomiędzy oddziałującymi na siebie grupami mięśni ocznych.
- zez jawny nietowarzyszący – tego rodzaju choroba najczęściej powstaje po porażenie nerwu, który odpowiedzialny jest za pewną grupę mięśni ocznych. W takim przypadku dochodzi do zablokowania możliwości poruszania okien w konkretną stronę.
W jaki sposób rozpoznać zez u dziecka?
Już na pierwszy rzut oka widać nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych. Problem ten trudny jest tylko do stwierdzenia w przypadku zeza ukrytego, który może zostać wykryty tylko w specjalnej poradnie okulistycznej dla dzieci.
Niestety u takich osób nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych zaczyna być widoczne dopiero z upływem czasu. Dziecko zaczyna widzieć podwójnie, zaczepiać o różnego rodzaju meble i przewracać się. Dla rodzica jest to bardzo istotny znak, że dzieje się coś niepokojącego i należy jak najszybciej przeprowadzić profesjonalną diagnostyka dziecięcą oczu.
Najczęstszymi przyczynami zeza u dzieci są: choroby ośrodkowego układu nerwowego, czynniki genetyczne, uszkodzenia mózgowia, choroby mięśni ocznych, choroby unerwienia i urazy oka.
Jak wygląda leczenie zeza u dzieci?
Przeprowadzenie badań okulistycznych u dziecka jest dość trudne, ponieważ nie chcę ono współpracować, ale istnieje wiele testów, które pozwalają obserwować reakcje małego pacjenta i postawić właściwą diagnozę. Skuteczność leczenia będzie zależeć głównie od zastosowanej terapii. Bardzo ważne jest również to aby na badanie do okulisty dziecięcego udać się jak najwcześniej, ponieważ nieleczenie zeza może doprowadzić do różnych dolegliwości takich jak bóle oczu, a nawet całej głowy.
U małych dzieci zez leczy się poprzez zasłonięcie zdrowego oka, dzięki czemu to chore zmuszone jest do odpowiedniego wysiłku. Poprawić chory wzrok można również poprzez specjalny płyn do zakraplania.
Okulista dziecięcy po przeprowadzeniu specjalistycznych badań będzie mógł również podjąć decyzję o tym, aby leczyć oko operacyjnie. Najczęściej zabieg wykonuje się w przypadku zeza skośnego, pionowego lub zeza o dużym kącie.