Jak rozpoznać nerwicę żołądka?

24 kwietnia 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Masz stresującą pracę, która wymaga od Ciebie maksymalnego skupienia lub częstych negocjacji z niezadowolonymi klientami, a przed każdym kolejnym spotkaniem towarzyszy Ci ból brzucha, nudności lub zaparcia? A może Twój dzień jest szczelnie wypełniony od rana do wieczora, a Ty żyjesz w ciągłym stresie, co często wywołuje uczucie ciężkości na żołądku, zgagę i inne nieprzyjemne dolegliwości? Powodem tym objawów może być nerwica żołądka. Aby pokonać tę chorobę, niezbędna jest zmiana stylu życia, lekka dieta i relaks.

Nerwica żołądka – co to takiego?

Nerwicą żołądka określa się zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego dotyczące górnego (dyspepsja) i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (zespół jelita drażliwego). Jest to zespół objawów ze strony układu pokarmowego, które spowodowane są silnym stresem. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się w trudnych sytuacjach emocjonalnych, gdy choremu towarzyszy napięcie nerwowe.mówi lek. nauk. med Małgorzata Chełmicka, specjalista gastroenterolog z Centrum Medycznego Alfamedica w Częstochowie

Podłoże nerwicy żołądka

Dolegliwości gastryczne pojawiają się w wyniku przedłużającego oddziaływania stresu na układ nerwowy. W żołądku i przewodzie pokarmowym działają połączenia nerwowe, które pod wpływem silnego stanu emocjonalnego, mogą wywołać objawy somatyczne do złudzenia przypominające dolegliwości towarzyszące chorobom przewodu pokarmowego.

W medycynie wyodrębniono kilka czynników stojących u podłoża nerwicy żołądka. Przedłużające się sytuacje stresowe są jedną z nich. Do przyczyn dyspepsji i zespołu jelita drażliwego zaliczono również przemęczenie i przytłoczenie codziennymi obowiązkami, życie w pośpiechu, brak wypoczynku. Na nerwicę żołądka bardzo często cierpią perfekcjoniści stawiający sobie bardzo wysokie wymagania, którym fizycznie nie są w stanie podołać oraz osoby niepewne siebie, lękliwe i nerwowe.

Jakie objawy towarzyszą nerwicy żołądka?

Objawy nerwicy żołądka bardzo często przypominają inne choroby układu pokarmowego (np. zatrucie pokarmowe lub chorobę wrzodową). Najczęściej u chorych pojawiają się nudności, wymioty, bóle brzucha. Przy zespole jelita drażliwego mogą pojawić się również:

  • biegunki lub zaparcia
  • kolki
  • wzdęcia

Chorobie często towarzyszy niestrawność lub brak apetytu, uczucie sytości mimo spożywania niewielkich posiłków.

Zastanawiasz się, czym masz nerwicę żołądka? O kilka wskazówek poprosiliśmy – specjalistę gastroenterologa, lek. nauk. med. Małgorzatę Chełmicką, z Centrum Medycznego Alfamedica w Częstochowie

Zwróć uwagę, kiedy pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego. Przy nerwicy problem nasila się w sytuacjach stresowych (np. przed prezentacją w pracy, ważnym egzaminem, spotkaniem z kluczowym klientem czy rozmową kwalifikacyjną).

Czy należy wykonać dodatkowe badania?

W przypadku każdej choroby najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie. Niestety wiele chorób może dawać bardzo zbliżone objawy i tylko pełna diagnostyka pozwala wykluczyć te najgroźniejsze. Dobrze wykonać podstawowe badania krwi oraz skonsultować się z gastrologiem. Być może konieczne będzie wykonanie bardziej specjalistycznych badań tj. gastroskopia lub kolonoskopia – mówi doktor Chełmicka, z Poradni Gastrologicznej Alfamedica.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

13 emerytura do zwrotu? - kto będzi…
W ogóle po co komuś emerytura jak ma taką chęć pracować :D Albo pracujesz,...
Wysoka wrażliwość u dzieci.
Wrażliwe dziecko ma przechlapane, warto nad tym pracować już od małego, żeby potem...
Algorytm- długości życia.
Są też wypadki i takie wyliczenia biorą wtedy w łeb, bo naukowiec nie przewidzi,...
Polska-więcej zgonów niż urodzeń!…
Zastąpią nas imigranci we wszystkich kolorach skóry, którzy już czekają z licznym przychówkiem pod...