Jak rozpoznać i wyleczyć opryszczkę wargową?

2 sierpnia 2016, dodał: anetta
Artykuł zewnętrzny

Opryszczka wargowa to choroba, z którą zmaga się bardzo wiele osób. Sprawcą problemów jest wirus HSV1, którym można się zarazić bardzo szybko w czasie krótkiej chwili nieuwagi, na przykład korzystając ze wspólnego ręcznika czy też pijąc z jednej butelki z osobą zakażoną. Choć do zakażenia dochodzi stosunkowo często, opryszczka nie zawsze od razu daje o sobie znać. Bywa, że wirus przez długie lata zostaje uśpiony w organizmie osoby zakażonej.

jak-rozpoznac-i-wyleczyc-opryszczke-wargowa

Pierwsze objawy opryszczki mogą pojawić się dopiero po długim czasie, pod wpływem działania czynników aktywizujących, takich jak na przykład spadek odporności organizmu związany z inną chorobą. W przypadku opryszczki wargowej bardzo ważne jest jej rozpoznanie i wdrożenie odpowiednich metod leczenia, które nie tylko pomogą pozbyć się uciążliwych objawów, ale także zapobiegną zdarzającym się stosunkowo często nawrotom choroby oraz ich groźnym powikłaniom. Jakie objawy towarzyszą opryszczce wargowej i jak ją skutecznie leczyć?

Objawy opryszczki wargowej

Opryszczka wargowa zazwyczaj przybiera postać kilku małych pęcherzy zgromadzonych w jednej niewielkiej grupce. Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się na wargach i w okolicy ust. W przypadku opryszczki w formie pierwotnej, występującej po raz pierwszy, zmiany chorobowe mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze, także w jamie ustnej. Natomiast podczas nawrotów choroby zazwyczaj pojawiają się w miejscach połączenia skóry ust i twarzy. Skóra wokół pęcherzyków staje się napięta, podrażniona i zaczerwieniona. Po kilku dniach pęcherzyki pękają, wylewa się z nich płyn surowiczy lub ropa, a następnie w ich miejscu pojawia się strup.

Aby miejsca dotknięte chorobą całkowicie się wygoiły, zazwyczaj potrzeba około dwóch tygodni. Oprócz wymienionych widocznych objawów, rozwojowi opryszczki mogą towarzyszyć takie symptomy jak: uczucie świądu, pieczenia, zaczerwienia, bóle okolic dotkniętych chorobą, bóle jamy ustnej, gardła, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych. Zazwyczaj tuż przed pojawieniem się pierwszych widocznych objawów opryszczki na skórze można odczuć tzw. symptomy zwiastujące – mrowienie, nadmierna wrażliwość na dotyk, piecznie, swędzenie i drętwienie.

Jak leczyć opryszczkę wargową?

Ze względu na fakt, że wirus HSV, który wywołuje opryszczkę wargową, kiedy już raz przedostanie się do organizmu, pozostaje w nim aż do śmierci, niezwykle ważna jest sama profilaktyka chroniąca przed zakażeniem. W jej ramach należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobą chorą na opryszczkę, a także z jej osobistymi rzeczami, takimi jak sztućce, naczynia, ręczniki, przybory toaletowe.

Oczywiście nie zawsze uda się uniknąć zakażenia, dlatego w sytuacji pojawienia się pierwszych objawów świadczących o rozwoju opryszczki wargowej, trzeba bezzwłocznie podjąć odpowiednie metody leczenia. Należy do nich przede wszystkim stosowanie leków antywirusowych na opryszczkę, które w zależności od stopnia zaawansowania choroby można zażywać doustnie lub w formie maści do smarowania na zmienione miejsca. W łagodzeniu widocznych objawów oraz w celu przyspieszenia procesu gojenia się strupków stosuje się też maść cynkową, która charakteryzuje się silnymi właściwościami wysuszającymi. Jakie są jeszcze inne, np. domowe sposoby na opryszczkę wargową? Wiele cennych informacji uzyskać można na stronie dermo.expert.

W czasie trwania choroby bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, które znacząco minimalizują ryzyko przeniesienia opryszczki wargowej na inne części ciała. W tym celu po każdym dotknięciu chorych miejsc, na przykład podczas smarowania maściami i kremami, należy bardzo dokładnie umyć ręce. Trzeba również unikać drapania pęcherzy i strupków, bo to nie tylko wydłuża cały proces gojenia, ale może przyczyniać się do przenoszenia wirusa opryszczki wargowej w inne okolice twarzy.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.