Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – 5 porad
Każdy posiadacz smartfonu doskonale wie, jak należy posługiwać się aparatem by wykonać zdjęcie. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak należy robić zdjęcia, aby wyglądały one naprawdę dobrze i ciekawie. Poniżej przedstawiamy 5 najprostszym porad, jak robić lepsze zdjęcia telefonem.
1. Po co utrudniać – w prostocie siła!
Wyjeżdżając na wakacje lub na krótszy wypad za miasto zawsze bierzemy ze sobą smartfon, by wykonać kilka pięknych zdjęć na pamiątkę. Biorąc telefon do ręki aż nas korci, aby pogrzebać nieco w ustawieniach manualnych, pobawić się panoramami oraz fotografiami sferycznymi. Funkcje te zapewniają bardzo ciekawe wizualnie efekty w monecie, kiedy uda nam się złapać ulotną chwilę. Jednak w większości przypadków liczy się czas reakcji oraz moment uchwycenia niepowtarzalnego wydarzenia lub emocji. Natomiast stojąc w miejscu i próbując na szybko ustawić interesującą funkcję na końcu nie zdążymy wykonać żadnego zdjęcia. Było by niemądrze stracić niepowtarzalną okazję wykonania fantastycznego, pamiątkowego zdjęcia z wakacji tylko przez to, że siedziało się z nosem w telefonie i szukało odpowiedniego ustawienia. Dlatego w fotografii wakacyjnej zdecydowanie wystarcza tryb automatyczny, który obecnie jest zdecydowanie lepszy od tego, z którym można było się zetknąć jeszcze kilka lat temu.
2. Wyłącz lampę błyskową
Każdy doskonale pamięta zdjęcia ze świecącymi oczami, bladym czołem lub prześwietloną twarzą. Nikt ich nie lubi dlatego asekuracyjnie zawsze należy wyłączać lampę błyskową. Jeśli robimy zdjęcia po zmroku wówczas warto skorzystać z pomocnego trybu nocnego. Aby zdjęcia nie były poruszone warto zastosować się do kilku rad. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią stabilizację aparatu – po prostu stanąć stabilnie na nieco rozchylonych nogach i utrzymywać aparat w jednej pozycji. Smartfon należy utrzymywać oburącz i poprosić fotografowane osoby o nieruszanie się, a samemu w momencie wykonywania zdjęcia wstrzymać na chwilę oddech. Można również skorzystać ze statywu.
3. Bardzo istotne jest kadrowanie
Aby zdjęcia nie były zbyt ciasne i opowiadały pewną historię warto je odpowiednio wykadrować. W przypadku fotografowania kilku osób warto pokazać również to, co znajduje się w ich sąsiedztwie, natomiast w momencie fotografowania martwej natury należy nieco oddalić smartfon i pokazać całość w szerszym obiektywie. Bardzo pomocna może okazać się tutaj funkcja, która posiadają praktycznie wszystkie telefony: włączyć w aplikacji aparatu linie siatki, które bardzo pomagają w prawidłowym kadrowaniu. Główną zasadą jest, aby istotne elementy fotografii znalazły się na przynajmniej jednym z przecięć linii siatki.
4. Przeczyść szybkę
Bardzo wiele osób narzeka na jakość parametrów aparatów w smartfonach zupełnie zapominając o ich czyszczeniu. Zazwyczaj powód nieestetycznych fotografii nie leży w złej optyce czy braku stabilizacji obrazu, ale zwyczajnie w zabrudzonej szybce aparatu. Upalcowany, ubrudzony czy zakurzony obiektyw nie jest w stanie zrobić ładnego i ostrego zdjęcia, a więc należy pamiętać o jego czyszczeniu. Wystarczy obiektyw wytrzeć za pomocą szmatki z mikrofibry lub zwykłej bawełnianej koszulki. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby uważać na zamki błyskawiczne w bluzie czy guziki w koszulce, aby nie zarysować i trwale nie uszkodzić obiektywu. Szybkę aparatu można również przetrzeć za pomocą chusteczek do okularów, które w doskonały sposób usuwają wszelkie zabrudzenia. Należy wypracować w sobie nawyk wycierania obiektywu za każdym razem, kiedy chcemy wykonać zdjęcie.
5. Warto postawić na dostępne gadżety
Jednym z najciekawszych gadżetów do smartfonów ostatnich lat są obiektywy, które pozwalają na wykonanie znacznie lepszej jakości zdjęć. Są to bardzo proste, praktyczne i funkcjonalne gadżety, które w bardzo prosty i szybki sposób można nałożyć na aparat smartfona na pomocą specjalistycznego klipsa. To własnie on utrzymuje obiektyw na swoim miejscu i zapobiega przesuwaniu się podczas wykonywania zdjęć. Godnym polecenia jest obiektyw #CLIPPO (clippo.pl), który zachwyci wszystkich wielbicieli mobilnej fotografii. #CLIPPO to obiektyw 3 w 1, który łączy 3 rodzaje obiektywów: fish eye czyli rybie oko, wide angle czyli szerokokątny oraz makro. Zdjęcia wykonane za pomocą #CLIPPO są znacznie wyraźniejsze, charakteryzują się znacznie lepszym kontrastem oraz fantastycznymi, nieskazitelnymi kolorami. Dzięki temu, iż urządzenie jest naprawdę małych gabarytów, można zawsze mieć je pod ręką. Bez większych problemów zmieści się w kieszenie lub w torebce, a dzięki specjalistycznemu woreczkowi można być pewnym, że nie ulegnie on zniszczeniu czy zarysowaniu. Fotografie wykonane za pomocą obiektywu szerokokątnego daje zdumiewające efekty, ponieważ dzięki niemu uzyskujemy jeszcze większą powierzchnię fotografowanego krajobrazu. Jest to to obiektyw idealny na wycieczki – zarówno po mieście, jak i za miasto. Z jego pomocą można bez problemu objąć kadrem duże i piękne budynki lub wspaniałe i zapierające dech w piersiach pejzaże.