Jak radzić sobie ze stresem – proste ćwiczenia oddechowe dla każdego
Sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem, jest bardzo wiele. Jednym z nich są ćwiczenia relaksacyjne polegające na świadomym oddychaniu. Oddech jest źródłem energii, sposobem na dotlenienie organizmu ale również pozwala skutecznie uspokoić nerwy i wyciszyć się. Proste ćwiczenia oddechowe pomogą złagodzić, np. stres w pracy.
Świadome oddychanie – co to jest?
Skutki długotrwałego stresu mogą odbić się negatywnie na całym organizmie, w tym również psychice. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, co zdrowie fizyczne, dlatego to bardzo istotne, aby umieć radzić sobie w sytuacjach stresowych. Sposobem na stres jest świadome oddychanie. Pomiędzy oddechem a ludzką psychiką istnieje związek. W sytuacjach nerwowych instynktownie wstrzymuje się lub przyspiesza oddech. Świadome oddychanie uspokaja, relaksuje psychicznie i fizycznie, a nawet ułatwia zasypianie.
Ćwiczenia oddechowe przy medytacji
Prostym ćwiczeniem relaksacyjnym jest oddychanie w czasie medytacji. Należy usiąść na ziemi ze skrzyżowanymi nogami i skupić się na oddechu przeponowym, czyli brzusznym. Oddychanie ma na celu wykorzystanie całej pojemności płuc i kierowanie myśli do energetycznego centrum, które usytuowane jest w środkowej części brzucha. Oddechy przeponą powodują, że oddech pogłębia się i spowalnia, powodując uczucie spokoju i odprężenia. Skupianie myśli na oddechu w czasie medytacji pozwala w pełni odczuwać to, co dzieje się w danej chwili, o czym się często zapomina w natłoku obowiązków, skupiając się jedynie na tym, co było lub dopiero będzie. W ćwiczeniach oddechowych należy wdychać powietrze nosem, a wydychać ustami. W trakcie wdechu wystarczy delikatnie wysuwać brzuch.
Oddech odwrócony
Ćwiczenia oddechowe to powszechna metoda relaksacji nie tylko dla zestresowanych pracowników, ale i kobiet w ciąży. Świadomy oddech pomaga bowiem rozluźnić się w trakcie porodu, a także przezwyciężyć strach i napięcie związane z przyjściem na świat dziecka. Metodą radzenia sobie ze stresem jest oddech odwrócony. Polega on na wciąganiu brzucha w czasie wdechu i wypychanie go przy wydechu. W ten sposób można oddychać, np. w czasie ćwiczeń polegających na podnoszeniu niedużego ciężaru.
Ćwiczenia równego oddechu
Technikę równego oddechu najlepiej stosować tuż przed snem, aby uspokoić myśli, odpocząć do stresującego dnia i poprawić jakość snu. Aby wykonać ćwiczenie, wystarczy usiąść wygodnie na podłodze z wyprostowanym kręgosłupem. Powietrze należy wdychać nosem licząc wolno do 4, następnie wydychać równie nosem, zachowując liczenie od 1 do 4. Ćwiczenie powtarza się do momentu poczucia się w pełni komfortowo, by stopniowo zwiększać długość wdechu i wydechu do 6, a potem do 8. Technika równego oddechu, oprócz relaksacji i odpoczynku, powoduje również naturalne rozszerzenie zakresu oddechu, co łagodzi układ nerwowy i zmniejsza napięcie wywołane stresem.