Jak radzić sobie z łupieżem? 5 sprawdzonych sposobów
Łupież to bardzo popularna dolegliwość, która dotyka osób w różnym wieku – zarówno dzieci, nastolatkowie, jak i dorośli borykają się z tą wstydliwą dermatozą, która objawia się świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem naskórka skóry głowy. Głównym czynnikiem sprawczym, są drożdżaki Malassezia furfur – łupież uaktywnia się, gdy dochodzi do nadmiernego rozmnażania tych grzybów. Jak skutecznie wyeliminować łupież i przywrócić skórze równowagę? Co powinien zawierać w swoim składzie skuteczny szampon przeciwłupieżowy?
Sposób na łupież nr 1 – leczniczy szampon przeciwłupieżowy
Gdy zauważymy pierwsze objawy łupieżu w postaci drobnych, jasnych płatków na włosach i ubraniach, które tak naprawdę są zrogowaciałym naskórkiem – warto sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy o leczniczym działaniu (dostępny w każdej aptece). Jaki składnik powinien zawierać szampon na łupież, który gwarantuje powodzenie kuracji leczniczej? Otóż ketokonazol – substancję czynną, która ma silne przeciwgrzybicze działanie i niweluje świąd, towarzyszący łupieżowi. Podczas stosowania szamponu, ketokonazol w minimalnym stopniu wchłania się przez skórę, nie stanowiąc żadnego ryzyka dla zdrowia ani nie wywołując skutków niepożądanych. To bezpieczny i niezwykle skuteczny składnik – wystarczy już 2% stężenie, by zahamować nadmierny rozwój grzybów Malassezia furfur.
Sposób na łupież nr 2 – dieta bogata w składniki mineralne i witaminy
Zmiana diety to kolejny sposób na ograniczenie łupieżu – szczególnie istotne jest uzupełnienie niedoboru cynku i spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B, A i E. Warto wprowadzić do codziennego menu kapustę, warzywa strączkowe, pestki dyni, ryby, otręby pszenne, ryż dziki, drożdże spożywcze, kurze jaja, kiełki pszenicy. Ważne jest także zadbanie o odpowiednie nawadnianie organizmu – przyjmowanie 2l płynów dziennie, przyniesie nam same korzyści. Zbilansowana dieta może stanowić skuteczne leczenie uzupełniające, jakie inne działania warto podjąć w walce z łupieżem skóry głowy?
Sposób na łupież nr 3 – zmiana środków kosmetycznych
Do rozwoju łupieżu mogą przyczynić się także preparaty pielęgnacyjne o niekorzystnym dla skóry głowy składzie. Warto pozbyć się wszystkich szamponów do włosów i odżywek zawierających dużo sztucznych składników na rzecz łagodnych preparatów – bez silikonów, parabenów, SLS-ów i innych chemicznych dodatków, które powodują świąd, wysuszenie skóry głowy, a nawet reakcje alergiczne. Łupież nasilać mogą również kosmetyki do stylizacji włosów – pianki, lakiery, czy żele stosowane w nadmiarze, dlatego warto je odstawić lub znacznie ograniczyć ich stosowanie.
Sposób na łupież nr 4 – płukanki ziołowe
Jednym z popularnych domowych sposobów na łupież skóry głowy, jest stosowanie płukanek ziołowych na bazie:
- skrzypu polnego,
- pokrzywy,
- kasztanowca,
- kory wierzby,
- rumianku.
Zioła te mogą ukoić zaczerwienioną skórę głowy, ograniczyć świąd, nadmierne wydzielanie łoju i łuszczenie naskórka. Wystarczy zaparzyć 2-3 łyżki suszu w szklance wrzątku, odczekać aż napar ostygnie i przepłukać nim umyte wcześniej włosy (płukanka powinna być chłodna, dzięki czemu woda zamknie otwarte łuski włosów). Co jeszcze stosować na łupież?
Sposób na łupież nr 5 – doustne środki przeciwgrzybicze
Intensywny lub długo utrzymujący się łupież, może sygnalizować problemy zdrowotne, które rozwiązać powinien specjalista. Czasami miejscowe stosowanie szamponu przeciwłupieżowego z ketokonazolem musi być łączone z doustną terapią środkami przeciwgrzybiczymi, zaleconą przez doświadczonego dermatologa. Z pewnością warto odwiedzić lekarza.
Podsumowując, jak widać istnieje wiele sposobów skutecznej walki z łupieżem. Jednym z najlepszych są lecznicze szampony przeciwłupieżowe z ketokonazolem – składnikiem aktywnym o udowodnionym naukowo działaniu, który skutecznie ogranicza namnażanie się drożdżaków. Jednak jeśli łupież często nawraca lub objawy się nasilają, warto skorzystać z pomocy dermatologa.