Jak radzić sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych?
Katar, ból głowy i gardła oraz ogólne osłabienie organizmu i podwyższona temperatura – chociaż te objawy najczęściej nie świadczą o poważniejszym zagrożeniu naszego zdrowia, potrafią skutecznie utrudnić życie. Podczas leczenia tego typu dolegliwości najrozsądniej jest sięgać po domowe sposoby na przeziębienie.
Domowe sposoby na przeziębienie – przede wszystkim odpoczynek
Infekcje górnych dróg oddechowych są wywoływane głównie przez wirusy, dlatego antybiotykoterapia w ich przypadku jest nieskuteczna. Kiedy więc pojawią się takie dolegliwości, jak katar, bóle mięśniowe, ból głowy i gardła oraz podwyższona temperatura, najlepiej jest sięgnąć po domowe sposoby na przeziębienie. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z normalnej aktywności na rzecz odpoczynku. Nasz organizm podczas infekcji zajęty jest walką z wirusem, dlatego dodatkowe obciążanie go może wydłużyć czas leczenia lub też prowadzić do powikłań.
Rozgrzewające napoje
Domowe sposoby na przeziębienie mają za zadanie złagodzić związane z infekcją dolegliwości. Oprócz odpoczynku ważne jest więc przyjmowanie dużej ilości płynów, co zapewni odpowiednie nawilżenie błony śluzowej gardła i nosa. Przy przeziębieniu warto sięgać po rozgrzewające napary, np. z lipy, lub herbatę z dodatkiem miodu, cytryny oraz imbiru. Warto przy tym pamiętać, że dodanie miodu do zbyt gorącej wody zniweluje jego dobroczynne właściwości, wcześniej powinniśmy więc napój nieco schłodzić.
Czosnek i cebula
Wymieniając domowe sposoby na przeziębienie, nie sposób pominąć spożywania czosnku oraz syropu z cebuli. Czosnek ma właściwości przeciwzapalne, ale ze względu na wyrazisty smak i zapach może zniechęcać wrażliwsze osoby. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest dodanie go do rosołu razem z pietruszką, która nieco złagodzi jego intensywność. Syrop z cebuli z kolei łagodzi ból gardła i kaszel. Jego przygotowanie jest bardzo proste – posiekaną drobno cebulę wystarczy odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce, aby puściła sok. Można też do niego dodać sok z cytryny lub miód.
Inhalacje na katar
Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości związanych z przeziębieniem jest katar i zatkany nos. W ich łagodzeniu sprawdzają się inhalacje z dodatkiem szałwii, rumianku, lipy, tymianku lub olejków eterycznych, np. eukaliptusowego bądź miętowego. Olejek lub susz należy oddać do miski z gorącą wodą, a następnie pochylić się nad pojemnikiem z głową przykrytą ręcznikiem. Opary powinniśmy wdychać przez ok. 15 minut.